irèixer-se
Indicatiu Subjuntiu Imperatiu Formes no personals Definició
Mode indicatiu
Present
| ireixo (cent.), iresc (val., bal.) |
| ireixes |
| ireix |
| ireixem |
| ireixeu |
| ireixen |
Perfet
| he irescut |
| has irescut |
| ha irescut |
| hem irescut |
| heu irescut |
| han irescut |
Imperfet
| ireixia |
| ireixies |
| ireixia |
| ireixíem |
| ireixíeu |
| ireixien |
Plusquamperfet
| havia irescut |
| havies irescut |
| havia irescut |
| havíem irescut |
| havíeu irescut |
| havien irescut |
Passat simple
| ireixí / iresquí |
| ireixeres / iresqueres |
| ireixé / iresqué |
| ireixérem / iresquérem |
| ireixéreu / iresquéreu |
| ireixeren / iresqueren |
Passat perifràstic
| vaig irèixer, vaig iréixer (val.) |
| vas (vares) irèixer, vas (vares) iréixer (val.) |
| va irèixer, va iréixer (val.) |
| vam (vàrem) irèixer, vam (vàrem) iréixer (val.) |
| vau (vàreu) irèixer, vau (vàreu) iréixer (val.) |
| van (varen) irèixer, van (varen) iréixer (val.) |
Passat anterior
| haguí irescut |
| hagueres irescut |
| hagué irescut |
| haguérem irescut |
| haguéreu irescut |
| hagueren irescut |
Passat anterior perifràstic
| vaig haver irescut |
| vas haver irescut |
| va haver irescut |
| vam haver irescut |
| vau haver irescut |
| van haver irescut |
Futur
| ireixeré |
| ireixeràs |
| ireixerà |
| ireixerem |
| ireixereu |
| ireixeran |
Futur perfet
| hauré irescut |
| hauràs irescut |
| haurà irescut |
| haurem irescut |
| haureu irescut |
| hauran irescut |
Condicional
| ireixeria |
| ireixeries |
| ireixeria |
| ireixeríem |
| ireixeríeu |
| ireixerien |
Condicional perfet
| hauria (haguera) irescut |
| hauries (hagueres) irescut |
| hauria (haguera) irescut |
| hauríem (haguérem) irescut |
| hauríeu (haguéreu) irescut |
| haurien (hagueren) irescut |
Mode subjuntiu
Present
| ireixi, iresca (val.), iresqui (bal.) |
| ireixis, iresques (val.), iresquis (bal.) |
| ireixi, iresca (val.), iresqui (bal.) |
| ireixem / iresquem |
| ireixeu / iresqueu |
| ireixin, iresquen (val.), iresquin (bal.) |
Perfet
| hagi (haja) irescut |
| hagis (hages) irescut |
| hagi (haja) irescut |
| hàgim (hàgem) irescut |
| hàgiu (hàgeu) irescut |
| hagin (hagen) irescut |
Imperfet
| ireixés / iresqués, iresquera (val.) |
| ireixessis / iresquessis, iresqueres (val.), iresquesses |
| ireixés / iresqués, iresquera (val.) |
| ireixéssim / iresquéssim, iresquérem (val.), iresquéssem |
| ireixéssiu / iresquéssiu, iresquéreu (val.), iresquésseu |
| ireixessin / iresquessin, iresqueren (val.), iresquessen |
Plusquamperfet
| hagués (haguera) irescut |
| haguessis (hagueres) irescut |
| hagués (haguera) irescut |
| haguéssim (haguérem) irescut |
| haguéssiu (haguéreu) irescut |
| haguessin (hagueren) irescut |
Mode imperatiu
Present
| ireix |
| ireixi, iresca (val.), iresqui (bal.) |
| ireixem / iresquem |
| ireixeu |
| ireixin, iresquen (val.), iresquin (bal.) |
Formes no personals
Formes no personals
| Infinitiu | irèixer-se, iréixer-se (val.) |
|---|---|
| Infinitiu compost | haver irescut |
| Gerundi | ireixent |
| Gerundi compost | havent irescut |
| Participi | irescut , irescuda , irescuts , irescudes |
Definició
- Aïrar-se, enutjar-se, enrabiar-se.
La definició del verb prové del Viccionari i està sotmesa a les condicions de la llicència Creative Commons Reconeixement-CompartirIgual (CC BY-SA 3.0). Podeu millorar-la editant la seva entrada al Viccionari.
Abreviatures
- cent. forma verbal d'ús en la variant central i nord-occidental
- val. forma verbal d'ús en la variant valenciana
- bal. forma verbal d'ús en la variant balear
- ort. pre-2017. forma vàlida en l'ortografia anterior a l'any 2017