Conjugació en català del verb «irèixer-se»

Compartiu

Escriviu el verb que voleu cercar i premeu el botó de cerca.

irèixer-se

Indicatiu Subjuntiu Imperatiu Formes no personals Definició

Mode indicatiu

Present
ireixo (cent.), iresc (val., bal.)
ireixes
ireix
ireixem
ireixeu
ireixen
Perfet
he irescut
has irescut
ha irescut
hem irescut
heu irescut
han irescut
Imperfet
ireixia
ireixies
ireixia
ireixíem
ireixíeu
ireixien
Plusquamperfet
havia irescut
havies irescut
havia irescut
havíem irescut
havíeu irescut
havien irescut
Passat simple
ireixí / iresquí
ireixeres / iresqueres
ireixé / iresqué
ireixérem / iresquérem
ireixéreu / iresquéreu
ireixeren / iresqueren
Passat perifràstic
vaig irèixer, vaig iréixer (val.)
vas (vares) irèixer, vas (vares) iréixer (val.)
va irèixer, va iréixer (val.)
vam (vàrem) irèixer, vam (vàrem) iréixer (val.)
vau (vàreu) irèixer, vau (vàreu) iréixer (val.)
van (varen) irèixer, van (varen) iréixer (val.)
Passat anterior
haguí irescut
hagueres irescut
hagué irescut
haguérem irescut
haguéreu irescut
hagueren irescut
Passat anterior perifràstic
vaig haver irescut
vas haver irescut
va haver irescut
vam haver irescut
vau haver irescut
van haver irescut
Futur
ireixeré
ireixeràs
ireixerà
ireixerem
ireixereu
ireixeran
Futur perfet
hauré irescut
hauràs irescut
haurà irescut
haurem irescut
haureu irescut
hauran irescut
Condicional
ireixeria
ireixeries
ireixeria
ireixeríem
ireixeríeu
ireixerien
Condicional perfet
hauria (haguera) irescut
hauries (hagueres) irescut
hauria (haguera) irescut
hauríem (haguérem) irescut
hauríeu (haguéreu) irescut
haurien (hagueren) irescut

Tornar a l'índex

Mode subjuntiu

Present
ireixi, iresca (val.), iresqui (bal.)
ireixis, iresques (val.), iresquis (bal.)
ireixi, iresca (val.), iresqui (bal.)
ireixem / iresquem
ireixeu / iresqueu
ireixin, iresquen (val.), iresquin (bal.)
Perfet
hagi (haja) irescut
hagis (hages) irescut
hagi (haja) irescut
hàgim (hàgem) irescut
hàgiu (hàgeu) irescut
hagin (hagen) irescut
Imperfet
ireixés / iresqués, iresquera (val.)
ireixessis / iresquessis, iresqueres (val.), iresquesses
ireixés / iresqués, iresquera (val.)
ireixéssim / iresquéssim, iresquérem (val.), iresquéssem
ireixéssiu / iresquéssiu, iresquéreu (val.), iresquésseu
ireixessin / iresquessin, iresqueren (val.), iresquessen
Plusquamperfet
hagués (haguera) irescut
haguessis (hagueres) irescut
hagués (haguera) irescut
haguéssim (haguérem) irescut
haguéssiu (haguéreu) irescut
haguessin (hagueren) irescut

Tornar a l'índex

Mode imperatiu

Present
 
ireix
ireixi, iresca (val.), iresqui (bal.)
ireixem / iresquem
ireixeu
ireixin, iresquen (val.), iresquin (bal.)

Tornar a l'índex

Formes no personals

Formes no personals
Infinitiu irèixer-se, iréixer-se (val.)
Infinitiu compost haver irescut
Gerundi ireixent
Gerundi compost havent irescut
Participi irescut , irescuda , irescuts , irescudes

Tornar a l'índex

Definició

  1. Aïrar-se, enutjar-se, enrabiar-se.

La definició del verb prové del Viccionari i està sotmesa a les condicions de la llicència Creative Commons Reconeixement-CompartirIgual (CC BY-SA 3.0). Podeu millorar-la editant la seva entrada al Viccionari.

Tornar a l'índex

Abreviatures
  • cent. forma verbal d'ús en la variant central i nord-occidental
  • val. forma verbal d'ús en la variant valenciana
  • bal. forma verbal d'ús en la variant balear
  • ort. pre-2017. forma vàlida en l'ortografia anterior a l'any 2017

O llisteu els verbs que comencen per:
A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z

Aquest diccionari s'ha generat a partir de les dades lingüístiques del diccionari de Softcatalà publicat amb llicència dual LGPL v2.1 i GPL v2. Les definicions dels verbs provenen del Viccionari i es publiquen sota llicència de Creative Commons Reconeixement/Compartir-Igual.