Conjugació en català del verb «iotitzar»

Compartiu

Escriviu el verb que voleu cercar i premeu el botó de cerca.

iotitzar

Indicatiu Subjuntiu Imperatiu Formes no personals Definició

Mode indicatiu

Present
iotitzo (cent.), iotitze (val.), iotitz (bal.)
iotitzes
iotitza
iotitzem, iotitzam (bal.)
iotitzeu, iotitzau (bal.)
iotitzen
Perfet
he iotitzat
has iotitzat
ha iotitzat
hem iotitzat
heu iotitzat
han iotitzat
Imperfet
iotitzava
iotitzaves
iotitzava
iotitzàvem
iotitzàveu
iotitzaven
Plusquamperfet
havia iotitzat
havies iotitzat
havia iotitzat
havíem iotitzat
havíeu iotitzat
havien iotitzat
Passat simple
iotitzí
iotitzares
iotitzà
iotitzàrem
iotitzàreu
iotitzaren
Passat perifràstic
vaig iotitzar
vas (vares) iotitzar
va iotitzar
vam (vàrem) iotitzar
vau (vàreu) iotitzar
van (varen) iotitzar
Passat anterior
haguí iotitzat
hagueres iotitzat
hagué iotitzat
haguérem iotitzat
haguéreu iotitzat
hagueren iotitzat
Passat anterior perifràstic
vaig haver iotitzat
vas haver iotitzat
va haver iotitzat
vam haver iotitzat
vau haver iotitzat
van haver iotitzat
Futur
iotitzaré
iotitzaràs
iotitzarà
iotitzarem
iotitzareu
iotitzaran
Futur perfet
hauré iotitzat
hauràs iotitzat
haurà iotitzat
haurem iotitzat
haureu iotitzat
hauran iotitzat
Condicional
iotitzaria
iotitzaries
iotitzaria
iotitzaríem
iotitzaríeu
iotitzarien
Condicional perfet
hauria (haguera) iotitzat
hauries (hagueres) iotitzat
hauria (haguera) iotitzat
hauríem (haguérem) iotitzat
hauríeu (haguéreu) iotitzat
haurien (hagueren) iotitzat

Tornar a l'índex

Mode subjuntiu

Present
iotitzi, iotitze (val.)
iotitzis, iotitzes (val.)
iotitzi, iotitze (val.)
iotitzem
iotitzeu
iotitzin, iotitzen (val.)
Perfet
hagi (haja) iotitzat
hagis (hages) iotitzat
hagi (haja) iotitzat
hàgim (hàgem) iotitzat
hàgiu (hàgeu) iotitzat
hagin (hagen) iotitzat
Imperfet
iotitzés, iotitzara (val.), iotitzàs (val., bal.)
iotitzessis, iotitzares (val.), iotitzassis (bal.), iotitzesses, iotitzasses (val., bal.)
iotitzés, iotitzara (val.), iotitzàs (val., bal.)
iotitzéssim, iotitzàrem (val.), iotitzàssim (bal.), iotitzéssem, iotitzàssem (val., bal.)
iotitzéssiu, iotitzàreu (val.), iotitzàssiu (bal.), iotitzésseu, iotitzàsseu (val., bal.)
iotitzessin, iotitzaren (val.), iotitzassin (bal.), iotitzessen, iotitzassen (val., bal.)
Plusquamperfet
hagués (haguera) iotitzat
haguessis (hagueres) iotitzat
hagués (haguera) iotitzat
haguéssim (haguérem) iotitzat
haguéssiu (haguéreu) iotitzat
haguessin (hagueren) iotitzat

Tornar a l'índex

Mode imperatiu

Present
 
iotitza
iotitzi, iotitze (val.)
iotitzem
iotitzeu, iotitzau (bal.)
iotitzin, iotitzen (val.)

Tornar a l'índex

Formes no personals

Formes no personals
Infinitiu iotitzar
Infinitiu compost haver iotitzat
Gerundi iotitzant
Gerundi compost havent iotitzat
Participi iotitzat , iotitzada , iotitzats , iotitzades

Tornar a l'índex

Definició

  1. Canviar pel so d’una i altres vocals o diftongs.

La definició del verb prové del Viccionari i està sotmesa a les condicions de la llicència Creative Commons Reconeixement-CompartirIgual (CC BY-SA 3.0). Podeu millorar-la editant la seva entrada al Viccionari.

Tornar a l'índex

Abreviatures
  • cent. forma verbal d'ús en la variant central i nord-occidental
  • val. forma verbal d'ús en la variant valenciana
  • bal. forma verbal d'ús en la variant balear
  • ort. pre-2017. forma vàlida en l'ortografia anterior a l'any 2017

O llisteu els verbs que comencen per:
A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z

Aquest diccionari s'ha generat a partir de les dades lingüístiques del diccionari de Softcatalà publicat amb llicència dual LGPL v2.1 i GPL v2. Les definicions dels verbs provenen del Viccionari i es publiquen sota llicència de Creative Commons Reconeixement/Compartir-Igual.