iotitzar
Indicatiu Subjuntiu Imperatiu Formes no personals Definició
Mode indicatiu
Present
| iotitzo (cent.), iotitze (val.), iotitz (bal.) |
| iotitzes |
| iotitza |
| iotitzem, iotitzam (bal.) |
| iotitzeu, iotitzau (bal.) |
| iotitzen |
Perfet
| he iotitzat |
| has iotitzat |
| ha iotitzat |
| hem iotitzat |
| heu iotitzat |
| han iotitzat |
Imperfet
| iotitzava |
| iotitzaves |
| iotitzava |
| iotitzàvem |
| iotitzàveu |
| iotitzaven |
Plusquamperfet
| havia iotitzat |
| havies iotitzat |
| havia iotitzat |
| havíem iotitzat |
| havíeu iotitzat |
| havien iotitzat |
Passat simple
| iotitzí |
| iotitzares |
| iotitzà |
| iotitzàrem |
| iotitzàreu |
| iotitzaren |
Passat perifràstic
| vaig iotitzar |
| vas (vares) iotitzar |
| va iotitzar |
| vam (vàrem) iotitzar |
| vau (vàreu) iotitzar |
| van (varen) iotitzar |
Passat anterior
| haguí iotitzat |
| hagueres iotitzat |
| hagué iotitzat |
| haguérem iotitzat |
| haguéreu iotitzat |
| hagueren iotitzat |
Passat anterior perifràstic
| vaig haver iotitzat |
| vas haver iotitzat |
| va haver iotitzat |
| vam haver iotitzat |
| vau haver iotitzat |
| van haver iotitzat |
Futur
| iotitzaré |
| iotitzaràs |
| iotitzarà |
| iotitzarem |
| iotitzareu |
| iotitzaran |
Futur perfet
| hauré iotitzat |
| hauràs iotitzat |
| haurà iotitzat |
| haurem iotitzat |
| haureu iotitzat |
| hauran iotitzat |
Condicional
| iotitzaria |
| iotitzaries |
| iotitzaria |
| iotitzaríem |
| iotitzaríeu |
| iotitzarien |
Condicional perfet
| hauria (haguera) iotitzat |
| hauries (hagueres) iotitzat |
| hauria (haguera) iotitzat |
| hauríem (haguérem) iotitzat |
| hauríeu (haguéreu) iotitzat |
| haurien (hagueren) iotitzat |
Mode subjuntiu
Present
| iotitzi, iotitze (val.) |
| iotitzis, iotitzes (val.) |
| iotitzi, iotitze (val.) |
| iotitzem |
| iotitzeu |
| iotitzin, iotitzen (val.) |
Perfet
| hagi (haja) iotitzat |
| hagis (hages) iotitzat |
| hagi (haja) iotitzat |
| hàgim (hàgem) iotitzat |
| hàgiu (hàgeu) iotitzat |
| hagin (hagen) iotitzat |
Imperfet
| iotitzés, iotitzara (val.), iotitzàs (val., bal.) |
| iotitzessis, iotitzares (val.), iotitzassis (bal.), iotitzesses, iotitzasses (val., bal.) |
| iotitzés, iotitzara (val.), iotitzàs (val., bal.) |
| iotitzéssim, iotitzàrem (val.), iotitzàssim (bal.), iotitzéssem, iotitzàssem (val., bal.) |
| iotitzéssiu, iotitzàreu (val.), iotitzàssiu (bal.), iotitzésseu, iotitzàsseu (val., bal.) |
| iotitzessin, iotitzaren (val.), iotitzassin (bal.), iotitzessen, iotitzassen (val., bal.) |
Plusquamperfet
| hagués (haguera) iotitzat |
| haguessis (hagueres) iotitzat |
| hagués (haguera) iotitzat |
| haguéssim (haguérem) iotitzat |
| haguéssiu (haguéreu) iotitzat |
| haguessin (hagueren) iotitzat |
Mode imperatiu
Present
| iotitza |
| iotitzi, iotitze (val.) |
| iotitzem |
| iotitzeu, iotitzau (bal.) |
| iotitzin, iotitzen (val.) |
Formes no personals
Formes no personals
| Infinitiu | iotitzar |
|---|---|
| Infinitiu compost | haver iotitzat |
| Gerundi | iotitzant |
| Gerundi compost | havent iotitzat |
| Participi | iotitzat , iotitzada , iotitzats , iotitzades |
Definició
- Canviar pel so d’una i altres vocals o diftongs.
La definició del verb prové del Viccionari i està sotmesa a les condicions de la llicència Creative Commons Reconeixement-CompartirIgual (CC BY-SA 3.0). Podeu millorar-la editant la seva entrada al Viccionari.
Abreviatures
- cent. forma verbal d'ús en la variant central i nord-occidental
- val. forma verbal d'ús en la variant valenciana
- bal. forma verbal d'ús en la variant balear
- ort. pre-2017. forma vàlida en l'ortografia anterior a l'any 2017