Conjugació en català del verb «ioditzar»

Compartiu

Escriviu el verb que voleu cercar i premeu el botó de cerca.

ioditzar

Indicatiu Subjuntiu Imperatiu Formes no personals Definició

Mode indicatiu

Present
ioditzo (cent.), ioditze (val.), ioditz (bal.)
ioditzes
ioditza
ioditzem, ioditzam (bal.)
ioditzeu, ioditzau (bal.)
ioditzen
Perfet
he ioditzat
has ioditzat
ha ioditzat
hem ioditzat
heu ioditzat
han ioditzat
Imperfet
ioditzava
ioditzaves
ioditzava
ioditzàvem
ioditzàveu
ioditzaven
Plusquamperfet
havia ioditzat
havies ioditzat
havia ioditzat
havíem ioditzat
havíeu ioditzat
havien ioditzat
Passat simple
ioditzí
ioditzares
ioditzà
ioditzàrem
ioditzàreu
ioditzaren
Passat perifràstic
vaig ioditzar
vas (vares) ioditzar
va ioditzar
vam (vàrem) ioditzar
vau (vàreu) ioditzar
van (varen) ioditzar
Passat anterior
haguí ioditzat
hagueres ioditzat
hagué ioditzat
haguérem ioditzat
haguéreu ioditzat
hagueren ioditzat
Passat anterior perifràstic
vaig haver ioditzat
vas haver ioditzat
va haver ioditzat
vam haver ioditzat
vau haver ioditzat
van haver ioditzat
Futur
ioditzaré
ioditzaràs
ioditzarà
ioditzarem
ioditzareu
ioditzaran
Futur perfet
hauré ioditzat
hauràs ioditzat
haurà ioditzat
haurem ioditzat
haureu ioditzat
hauran ioditzat
Condicional
ioditzaria
ioditzaries
ioditzaria
ioditzaríem
ioditzaríeu
ioditzarien
Condicional perfet
hauria (haguera) ioditzat
hauries (hagueres) ioditzat
hauria (haguera) ioditzat
hauríem (haguérem) ioditzat
hauríeu (haguéreu) ioditzat
haurien (hagueren) ioditzat

Tornar a l'índex

Mode subjuntiu

Present
ioditzi, ioditze (val.)
ioditzis, ioditzes (val.)
ioditzi, ioditze (val.)
ioditzem
ioditzeu
ioditzin, ioditzen (val.)
Perfet
hagi (haja) ioditzat
hagis (hages) ioditzat
hagi (haja) ioditzat
hàgim (hàgem) ioditzat
hàgiu (hàgeu) ioditzat
hagin (hagen) ioditzat
Imperfet
ioditzés, ioditzara (val.), ioditzàs (val., bal.)
ioditzessis, ioditzares (val.), ioditzassis (bal.), ioditzesses, ioditzasses (val., bal.)
ioditzés, ioditzara (val.), ioditzàs (val., bal.)
ioditzéssim, ioditzàrem (val.), ioditzàssim (bal.), ioditzéssem, ioditzàssem (val., bal.)
ioditzéssiu, ioditzàreu (val.), ioditzàssiu (bal.), ioditzésseu, ioditzàsseu (val., bal.)
ioditzessin, ioditzaren (val.), ioditzassin (bal.), ioditzessen, ioditzassen (val., bal.)
Plusquamperfet
hagués (haguera) ioditzat
haguessis (hagueres) ioditzat
hagués (haguera) ioditzat
haguéssim (haguérem) ioditzat
haguéssiu (haguéreu) ioditzat
haguessin (hagueren) ioditzat

Tornar a l'índex

Mode imperatiu

Present
 
ioditza
ioditzi, ioditze (val.)
ioditzem
ioditzeu, ioditzau (bal.)
ioditzin, ioditzen (val.)

Tornar a l'índex

Formes no personals

Formes no personals
Infinitiu ioditzar
Infinitiu compost haver ioditzat
Gerundi ioditzant
Gerundi compost havent ioditzat
Participi ioditzat , ioditzada , ioditzats , ioditzades

Tornar a l'índex

Definició

  1. Convertir una consonant o una vocal en una iod, una semivocal palatal.

La definició del verb prové del Viccionari i està sotmesa a les condicions de la llicència Creative Commons Reconeixement-CompartirIgual (CC BY-SA 3.0). Podeu millorar-la editant la seva entrada al Viccionari.

Tornar a l'índex

Abreviatures
  • cent. forma verbal d'ús en la variant central i nord-occidental
  • val. forma verbal d'ús en la variant valenciana
  • bal. forma verbal d'ús en la variant balear
  • ort. pre-2017. forma vàlida en l'ortografia anterior a l'any 2017

O llisteu els verbs que comencen per:
A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z

Aquest diccionari s'ha generat a partir de les dades lingüístiques del diccionari de Softcatalà publicat amb llicència dual LGPL v2.1 i GPL v2. Les definicions dels verbs provenen del Viccionari i es publiquen sota llicència de Creative Commons Reconeixement/Compartir-Igual.