ioditzar
Indicatiu Subjuntiu Imperatiu Formes no personals Definició
Mode indicatiu
Present
| ioditzo (cent.), ioditze (val.), ioditz (bal.) |
| ioditzes |
| ioditza |
| ioditzem, ioditzam (bal.) |
| ioditzeu, ioditzau (bal.) |
| ioditzen |
Perfet
| he ioditzat |
| has ioditzat |
| ha ioditzat |
| hem ioditzat |
| heu ioditzat |
| han ioditzat |
Imperfet
| ioditzava |
| ioditzaves |
| ioditzava |
| ioditzàvem |
| ioditzàveu |
| ioditzaven |
Plusquamperfet
| havia ioditzat |
| havies ioditzat |
| havia ioditzat |
| havíem ioditzat |
| havíeu ioditzat |
| havien ioditzat |
Passat simple
| ioditzí |
| ioditzares |
| ioditzà |
| ioditzàrem |
| ioditzàreu |
| ioditzaren |
Passat perifràstic
| vaig ioditzar |
| vas (vares) ioditzar |
| va ioditzar |
| vam (vàrem) ioditzar |
| vau (vàreu) ioditzar |
| van (varen) ioditzar |
Passat anterior
| haguí ioditzat |
| hagueres ioditzat |
| hagué ioditzat |
| haguérem ioditzat |
| haguéreu ioditzat |
| hagueren ioditzat |
Passat anterior perifràstic
| vaig haver ioditzat |
| vas haver ioditzat |
| va haver ioditzat |
| vam haver ioditzat |
| vau haver ioditzat |
| van haver ioditzat |
Futur
| ioditzaré |
| ioditzaràs |
| ioditzarà |
| ioditzarem |
| ioditzareu |
| ioditzaran |
Futur perfet
| hauré ioditzat |
| hauràs ioditzat |
| haurà ioditzat |
| haurem ioditzat |
| haureu ioditzat |
| hauran ioditzat |
Condicional
| ioditzaria |
| ioditzaries |
| ioditzaria |
| ioditzaríem |
| ioditzaríeu |
| ioditzarien |
Condicional perfet
| hauria (haguera) ioditzat |
| hauries (hagueres) ioditzat |
| hauria (haguera) ioditzat |
| hauríem (haguérem) ioditzat |
| hauríeu (haguéreu) ioditzat |
| haurien (hagueren) ioditzat |
Mode subjuntiu
Present
| ioditzi, ioditze (val.) |
| ioditzis, ioditzes (val.) |
| ioditzi, ioditze (val.) |
| ioditzem |
| ioditzeu |
| ioditzin, ioditzen (val.) |
Perfet
| hagi (haja) ioditzat |
| hagis (hages) ioditzat |
| hagi (haja) ioditzat |
| hàgim (hàgem) ioditzat |
| hàgiu (hàgeu) ioditzat |
| hagin (hagen) ioditzat |
Imperfet
| ioditzés, ioditzara (val.), ioditzàs (val., bal.) |
| ioditzessis, ioditzares (val.), ioditzassis (bal.), ioditzesses, ioditzasses (val., bal.) |
| ioditzés, ioditzara (val.), ioditzàs (val., bal.) |
| ioditzéssim, ioditzàrem (val.), ioditzàssim (bal.), ioditzéssem, ioditzàssem (val., bal.) |
| ioditzéssiu, ioditzàreu (val.), ioditzàssiu (bal.), ioditzésseu, ioditzàsseu (val., bal.) |
| ioditzessin, ioditzaren (val.), ioditzassin (bal.), ioditzessen, ioditzassen (val., bal.) |
Plusquamperfet
| hagués (haguera) ioditzat |
| haguessis (hagueres) ioditzat |
| hagués (haguera) ioditzat |
| haguéssim (haguérem) ioditzat |
| haguéssiu (haguéreu) ioditzat |
| haguessin (hagueren) ioditzat |
Mode imperatiu
Present
| ioditza |
| ioditzi, ioditze (val.) |
| ioditzem |
| ioditzeu, ioditzau (bal.) |
| ioditzin, ioditzen (val.) |
Formes no personals
Formes no personals
| Infinitiu | ioditzar |
|---|---|
| Infinitiu compost | haver ioditzat |
| Gerundi | ioditzant |
| Gerundi compost | havent ioditzat |
| Participi | ioditzat , ioditzada , ioditzats , ioditzades |
Definició
- Convertir una consonant o una vocal en una iod, una semivocal palatal.
La definició del verb prové del Viccionari i està sotmesa a les condicions de la llicència Creative Commons Reconeixement-CompartirIgual (CC BY-SA 3.0). Podeu millorar-la editant la seva entrada al Viccionari.
Abreviatures
- cent. forma verbal d'ús en la variant central i nord-occidental
- val. forma verbal d'ús en la variant valenciana
- bal. forma verbal d'ús en la variant balear
- ort. pre-2017. forma vàlida en l'ortografia anterior a l'any 2017