Conjugació en català del verb «involucionar»

Compartiu

Escriviu el verb que voleu cercar i premeu el botó de cerca.

involucionar

Indicatiu Subjuntiu Imperatiu Formes no personals

Mode indicatiu

Present
involuciono (cent.), involucione (val.), involucion (bal.)
involuciones
involuciona
involucionem, involucionam (bal.)
involucioneu, involucionau (bal.)
involucionen
Perfet
he involucionat
has involucionat
ha involucionat
hem involucionat
heu involucionat
han involucionat
Imperfet
involucionava
involucionaves
involucionava
involucionàvem
involucionàveu
involucionaven
Plusquamperfet
havia involucionat
havies involucionat
havia involucionat
havíem involucionat
havíeu involucionat
havien involucionat
Passat simple
involucioní
involucionares
involucionà
involucionàrem
involucionàreu
involucionaren
Passat perifràstic
vaig involucionar
vas (vares) involucionar
va involucionar
vam (vàrem) involucionar
vau (vàreu) involucionar
van (varen) involucionar
Passat anterior
haguí involucionat
hagueres involucionat
hagué involucionat
haguérem involucionat
haguéreu involucionat
hagueren involucionat
Passat anterior perifràstic
vaig haver involucionat
vas haver involucionat
va haver involucionat
vam haver involucionat
vau haver involucionat
van haver involucionat
Futur
involucionaré
involucionaràs
involucionarà
involucionarem
involucionareu
involucionaran
Futur perfet
hauré involucionat
hauràs involucionat
haurà involucionat
haurem involucionat
haureu involucionat
hauran involucionat
Condicional
involucionaria
involucionaries
involucionaria
involucionaríem
involucionaríeu
involucionarien
Condicional perfet
hauria (haguera) involucionat
hauries (hagueres) involucionat
hauria (haguera) involucionat
hauríem (haguérem) involucionat
hauríeu (haguéreu) involucionat
haurien (hagueren) involucionat

Tornar a l'índex

Mode subjuntiu

Present
involucioni, involucione (val.)
involucionis, involuciones (val.)
involucioni, involucione (val.)
involucionem
involucioneu
involucionin, involucionen (val.)
Perfet
hagi (haja) involucionat
hagis (hages) involucionat
hagi (haja) involucionat
hàgim (hàgem) involucionat
hàgiu (hàgeu) involucionat
hagin (hagen) involucionat
Imperfet
involucionés, involucionara (val.), involucionàs (val., bal.)
involucionessis, involucionares (val.), involucionassis (bal.), involucionesses, involucionasses (val., bal.)
involucionés, involucionara (val.), involucionàs (val., bal.)
involucionéssim, involucionàrem (val.), involucionàssim (bal.), involucionéssem, involucionàssem (val., bal.)
involucionéssiu, involucionàreu (val.), involucionàssiu (bal.), involucionésseu, involucionàsseu (val., bal.)
involucionessin, involucionaren (val.), involucionassin (bal.), involucionessen, involucionassen (val., bal.)
Plusquamperfet
hagués (haguera) involucionat
haguessis (hagueres) involucionat
hagués (haguera) involucionat
haguéssim (haguérem) involucionat
haguéssiu (haguéreu) involucionat
haguessin (hagueren) involucionat

Tornar a l'índex

Mode imperatiu

Present
 
involuciona
involucioni, involucione (val.)
involucionem
involucioneu, involucionau (bal.)
involucionin, involucionen (val.)

Tornar a l'índex

Formes no personals

Formes no personals
Infinitiu involucionar
Infinitiu compost haver involucionat
Gerundi involucionant
Gerundi compost havent involucionat
Participi involucionat , involucionada , involucionats , involucionades

Tornar a l'índex

Abreviatures
  • cent. forma verbal d'ús en la variant central i nord-occidental
  • val. forma verbal d'ús en la variant valenciana
  • bal. forma verbal d'ús en la variant balear
  • ort. pre-2017. forma vàlida en l'ortografia anterior a l'any 2017

O llisteu els verbs que comencen per:
A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z

Aquest diccionari s'ha generat a partir de les dades lingüístiques del diccionari de Softcatalà publicat amb llicència dual LGPL v2.1 i GPL v2. Les definicions dels verbs provenen del Viccionari i es publiquen sota llicència de Creative Commons Reconeixement/Compartir-Igual.