involucionar
Indicatiu Subjuntiu Imperatiu Formes no personals
Mode indicatiu
Present
| involuciono (cent.), involucione (val.), involucion (bal.) |
| involuciones |
| involuciona |
| involucionem, involucionam (bal.) |
| involucioneu, involucionau (bal.) |
| involucionen |
Perfet
| he involucionat |
| has involucionat |
| ha involucionat |
| hem involucionat |
| heu involucionat |
| han involucionat |
Imperfet
| involucionava |
| involucionaves |
| involucionava |
| involucionàvem |
| involucionàveu |
| involucionaven |
Plusquamperfet
| havia involucionat |
| havies involucionat |
| havia involucionat |
| havíem involucionat |
| havíeu involucionat |
| havien involucionat |
Passat simple
| involucioní |
| involucionares |
| involucionà |
| involucionàrem |
| involucionàreu |
| involucionaren |
Passat perifràstic
| vaig involucionar |
| vas (vares) involucionar |
| va involucionar |
| vam (vàrem) involucionar |
| vau (vàreu) involucionar |
| van (varen) involucionar |
Passat anterior
| haguí involucionat |
| hagueres involucionat |
| hagué involucionat |
| haguérem involucionat |
| haguéreu involucionat |
| hagueren involucionat |
Passat anterior perifràstic
| vaig haver involucionat |
| vas haver involucionat |
| va haver involucionat |
| vam haver involucionat |
| vau haver involucionat |
| van haver involucionat |
Futur
| involucionaré |
| involucionaràs |
| involucionarà |
| involucionarem |
| involucionareu |
| involucionaran |
Futur perfet
| hauré involucionat |
| hauràs involucionat |
| haurà involucionat |
| haurem involucionat |
| haureu involucionat |
| hauran involucionat |
Condicional
| involucionaria |
| involucionaries |
| involucionaria |
| involucionaríem |
| involucionaríeu |
| involucionarien |
Condicional perfet
| hauria (haguera) involucionat |
| hauries (hagueres) involucionat |
| hauria (haguera) involucionat |
| hauríem (haguérem) involucionat |
| hauríeu (haguéreu) involucionat |
| haurien (hagueren) involucionat |
Mode subjuntiu
Present
| involucioni, involucione (val.) |
| involucionis, involuciones (val.) |
| involucioni, involucione (val.) |
| involucionem |
| involucioneu |
| involucionin, involucionen (val.) |
Perfet
| hagi (haja) involucionat |
| hagis (hages) involucionat |
| hagi (haja) involucionat |
| hàgim (hàgem) involucionat |
| hàgiu (hàgeu) involucionat |
| hagin (hagen) involucionat |
Imperfet
| involucionés, involucionara (val.), involucionàs (val., bal.) |
| involucionessis, involucionares (val.), involucionassis (bal.), involucionesses, involucionasses (val., bal.) |
| involucionés, involucionara (val.), involucionàs (val., bal.) |
| involucionéssim, involucionàrem (val.), involucionàssim (bal.), involucionéssem, involucionàssem (val., bal.) |
| involucionéssiu, involucionàreu (val.), involucionàssiu (bal.), involucionésseu, involucionàsseu (val., bal.) |
| involucionessin, involucionaren (val.), involucionassin (bal.), involucionessen, involucionassen (val., bal.) |
Plusquamperfet
| hagués (haguera) involucionat |
| haguessis (hagueres) involucionat |
| hagués (haguera) involucionat |
| haguéssim (haguérem) involucionat |
| haguéssiu (haguéreu) involucionat |
| haguessin (hagueren) involucionat |
Mode imperatiu
Present
| involuciona |
| involucioni, involucione (val.) |
| involucionem |
| involucioneu, involucionau (bal.) |
| involucionin, involucionen (val.) |
Formes no personals
Formes no personals
| Infinitiu | involucionar |
|---|---|
| Infinitiu compost | haver involucionat |
| Gerundi | involucionant |
| Gerundi compost | havent involucionat |
| Participi | involucionat , involucionada , involucionats , involucionades |
Abreviatures
- cent. forma verbal d'ús en la variant central i nord-occidental
- val. forma verbal d'ús en la variant valenciana
- bal. forma verbal d'ús en la variant balear
- ort. pre-2017. forma vàlida en l'ortografia anterior a l'any 2017