invertir
Indicatiu Subjuntiu Imperatiu Formes no personals Definició
Mode indicatiu
Present
| inverteixo (cent.), invertesc (val., bal.), invertisc (val.) |
| inverteixes, invertixes (val.) |
| inverteix, invertix (val.) |
| invertim |
| invertiu |
| inverteixen, invertixen (val.) |
Perfet
| he invertit |
| has invertit |
| ha invertit |
| hem invertit |
| heu invertit |
| han invertit |
Imperfet
| invertia |
| inverties |
| invertia |
| invertíem |
| invertíeu |
| invertien |
Plusquamperfet
| havia invertit |
| havies invertit |
| havia invertit |
| havíem invertit |
| havíeu invertit |
| havien invertit |
Passat simple
| invertí |
| invertires |
| invertí |
| invertírem |
| invertíreu |
| invertiren |
Passat perifràstic
| vaig invertir |
| vas (vares) invertir |
| va invertir |
| vam (vàrem) invertir |
| vau (vàreu) invertir |
| van (varen) invertir |
Passat anterior
| haguí invertit |
| hagueres invertit |
| hagué invertit |
| haguérem invertit |
| haguéreu invertit |
| hagueren invertit |
Passat anterior perifràstic
| vaig haver invertit |
| vas haver invertit |
| va haver invertit |
| vam haver invertit |
| vau haver invertit |
| van haver invertit |
Futur
| invertiré |
| invertiràs |
| invertirà |
| invertirem |
| invertireu |
| invertiran |
Futur perfet
| hauré invertit |
| hauràs invertit |
| haurà invertit |
| haurem invertit |
| haureu invertit |
| hauran invertit |
Condicional
| invertiria |
| invertiries |
| invertiria |
| invertiríem |
| invertiríeu |
| invertirien |
Condicional perfet
| hauria (haguera) invertit |
| hauries (hagueres) invertit |
| hauria (haguera) invertit |
| hauríem (haguérem) invertit |
| hauríeu (haguéreu) invertit |
| haurien (hagueren) invertit |
Mode subjuntiu
Present
| inverteixi, invertesca / invertisca (val.), invertesqui (bal.) |
| inverteixis, invertesques / invertisques (val.), invertesquis (bal.) |
| inverteixi, invertesca / invertisca (val.), invertesqui (bal.) |
| invertim, invertiguem (bal.) |
| invertiu, invertigueu (bal.) |
| inverteixin, invertesquen / invertisquen (val.), invertesquin (bal.) |
Perfet
| hagi (haja) invertit |
| hagis (hages) invertit |
| hagi (haja) invertit |
| hàgim (hàgem) invertit |
| hàgiu (hàgeu) invertit |
| hagin (hagen) invertit |
Imperfet
| invertís, invertira (val.) |
| invertissis, invertires (val.), invertisses |
| invertís, invertira (val.) |
| invertíssim, invertírem (val.), invertíssem |
| invertíssiu, invertíreu (val.), invertísseu |
| invertissin, invertiren (val.), invertissen |
Plusquamperfet
| hagués (haguera) invertit |
| haguessis (hagueres) invertit |
| hagués (haguera) invertit |
| haguéssim (haguérem) invertit |
| haguéssiu (haguéreu) invertit |
| haguessin (hagueren) invertit |
Mode imperatiu
Present
| inverteix, invertix (val.) |
| inverteixi, invertesca / invertisca (val.), invertesqui (bal.) |
| invertim, invertiguem (bal.) |
| invertiu |
| inverteixin, invertesquen / invertisquen (val.), invertesquin (bal.) |
Formes no personals
Formes no personals
| Infinitiu | invertir |
|---|---|
| Infinitiu compost | haver invertit |
| Gerundi | invertint |
| Gerundi compost | havent invertit |
| Participi | invertit , invertida , invertits , invertides |
Definició
- Alterar, trastornar les coses o el seu ordre.
- Esmerçar, emprar els cabals.
La definició del verb prové del Viccionari i està sotmesa a les condicions de la llicència Creative Commons Reconeixement-CompartirIgual (CC BY-SA 3.0). Podeu millorar-la editant la seva entrada al Viccionari.
Abreviatures
- cent. forma verbal d'ús en la variant central i nord-occidental
- val. forma verbal d'ús en la variant valenciana
- bal. forma verbal d'ús en la variant balear
- ort. pre-2017. forma vàlida en l'ortografia anterior a l'any 2017