Conjugació en català del verb «invectivar»

Compartiu

Escriviu el verb que voleu cercar i premeu el botó de cerca.

invectivar

Indicatiu Subjuntiu Imperatiu Formes no personals Definició

Mode indicatiu

Present
invectivo (cent.), invective (val.), invectiv (bal.)
invectives
invectiva
invectivem, invectivam (bal.)
invectiveu, invectivau (bal.)
invectiven
Perfet
he invectivat
has invectivat
ha invectivat
hem invectivat
heu invectivat
han invectivat
Imperfet
invectivava
invectivaves
invectivava
invectivàvem
invectivàveu
invectivaven
Plusquamperfet
havia invectivat
havies invectivat
havia invectivat
havíem invectivat
havíeu invectivat
havien invectivat
Passat simple
invectiví
invectivares
invectivà
invectivàrem
invectivàreu
invectivaren
Passat perifràstic
vaig invectivar
vas (vares) invectivar
va invectivar
vam (vàrem) invectivar
vau (vàreu) invectivar
van (varen) invectivar
Passat anterior
haguí invectivat
hagueres invectivat
hagué invectivat
haguérem invectivat
haguéreu invectivat
hagueren invectivat
Passat anterior perifràstic
vaig haver invectivat
vas haver invectivat
va haver invectivat
vam haver invectivat
vau haver invectivat
van haver invectivat
Futur
invectivaré
invectivaràs
invectivarà
invectivarem
invectivareu
invectivaran
Futur perfet
hauré invectivat
hauràs invectivat
haurà invectivat
haurem invectivat
haureu invectivat
hauran invectivat
Condicional
invectivaria
invectivaries
invectivaria
invectivaríem
invectivaríeu
invectivarien
Condicional perfet
hauria (haguera) invectivat
hauries (hagueres) invectivat
hauria (haguera) invectivat
hauríem (haguérem) invectivat
hauríeu (haguéreu) invectivat
haurien (hagueren) invectivat

Tornar a l'índex

Mode subjuntiu

Present
invectivi, invective (val.)
invectivis, invectives (val.)
invectivi, invective (val.)
invectivem
invectiveu
invectivin, invectiven (val.)
Perfet
hagi (haja) invectivat
hagis (hages) invectivat
hagi (haja) invectivat
hàgim (hàgem) invectivat
hàgiu (hàgeu) invectivat
hagin (hagen) invectivat
Imperfet
invectivés, invectivara (val.), invectivàs (val., bal.)
invectivessis, invectivares (val.), invectivassis (bal.), invectivesses, invectivasses (val., bal.)
invectivés, invectivara (val.), invectivàs (val., bal.)
invectivéssim, invectivàrem (val.), invectivàssim (bal.), invectivéssem, invectivàssem (val., bal.)
invectivéssiu, invectivàreu (val.), invectivàssiu (bal.), invectivésseu, invectivàsseu (val., bal.)
invectivessin, invectivaren (val.), invectivassin (bal.), invectivessen, invectivassen (val., bal.)
Plusquamperfet
hagués (haguera) invectivat
haguessis (hagueres) invectivat
hagués (haguera) invectivat
haguéssim (haguérem) invectivat
haguéssiu (haguéreu) invectivat
haguessin (hagueren) invectivat

Tornar a l'índex

Mode imperatiu

Present
 
invectiva
invectivi, invective (val.)
invectivem
invectiveu, invectivau (bal.)
invectivin, invectiven (val.)

Tornar a l'índex

Formes no personals

Formes no personals
Infinitiu invectivar
Infinitiu compost haver invectivat
Gerundi invectivant
Gerundi compost havent invectivat
Participi invectivat , invectivada , invectivats , invectivades

Tornar a l'índex

Definició

  1. Blasmar amb invectives.

La definició del verb prové del Viccionari i està sotmesa a les condicions de la llicència Creative Commons Reconeixement-CompartirIgual (CC BY-SA 3.0). Podeu millorar-la editant la seva entrada al Viccionari.

Tornar a l'índex

Abreviatures
  • cent. forma verbal d'ús en la variant central i nord-occidental
  • val. forma verbal d'ús en la variant valenciana
  • bal. forma verbal d'ús en la variant balear
  • ort. pre-2017. forma vàlida en l'ortografia anterior a l'any 2017

O llisteu els verbs que comencen per:
A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z

Aquest diccionari s'ha generat a partir de les dades lingüístiques del diccionari de Softcatalà publicat amb llicència dual LGPL v2.1 i GPL v2. Les definicions dels verbs provenen del Viccionari i es publiquen sota llicència de Creative Commons Reconeixement/Compartir-Igual.