invalidar
Indicatiu Subjuntiu Imperatiu Formes no personals Definició
Mode indicatiu
Present
| invalido (cent.), invalide (val.), invalid (bal.) |
| invalides |
| invalida |
| invalidem, invalidam (bal.) |
| invalideu, invalidau (bal.) |
| invaliden |
Perfet
| he invalidat |
| has invalidat |
| ha invalidat |
| hem invalidat |
| heu invalidat |
| han invalidat |
Imperfet
| invalidava |
| invalidaves |
| invalidava |
| invalidàvem |
| invalidàveu |
| invalidaven |
Plusquamperfet
| havia invalidat |
| havies invalidat |
| havia invalidat |
| havíem invalidat |
| havíeu invalidat |
| havien invalidat |
Passat simple
| invalidí |
| invalidares |
| invalidà |
| invalidàrem |
| invalidàreu |
| invalidaren |
Passat perifràstic
| vaig invalidar |
| vas (vares) invalidar |
| va invalidar |
| vam (vàrem) invalidar |
| vau (vàreu) invalidar |
| van (varen) invalidar |
Passat anterior
| haguí invalidat |
| hagueres invalidat |
| hagué invalidat |
| haguérem invalidat |
| haguéreu invalidat |
| hagueren invalidat |
Passat anterior perifràstic
| vaig haver invalidat |
| vas haver invalidat |
| va haver invalidat |
| vam haver invalidat |
| vau haver invalidat |
| van haver invalidat |
Futur
| invalidaré |
| invalidaràs |
| invalidarà |
| invalidarem |
| invalidareu |
| invalidaran |
Futur perfet
| hauré invalidat |
| hauràs invalidat |
| haurà invalidat |
| haurem invalidat |
| haureu invalidat |
| hauran invalidat |
Condicional
| invalidaria |
| invalidaries |
| invalidaria |
| invalidaríem |
| invalidaríeu |
| invalidarien |
Condicional perfet
| hauria (haguera) invalidat |
| hauries (hagueres) invalidat |
| hauria (haguera) invalidat |
| hauríem (haguérem) invalidat |
| hauríeu (haguéreu) invalidat |
| haurien (hagueren) invalidat |
Mode subjuntiu
Present
| invalidi, invalide (val.) |
| invalidis, invalides (val.) |
| invalidi, invalide (val.) |
| invalidem |
| invalideu |
| invalidin, invaliden (val.) |
Perfet
| hagi (haja) invalidat |
| hagis (hages) invalidat |
| hagi (haja) invalidat |
| hàgim (hàgem) invalidat |
| hàgiu (hàgeu) invalidat |
| hagin (hagen) invalidat |
Imperfet
| invalidés, invalidara (val.), invalidàs (val., bal.) |
| invalidessis, invalidares (val.), invalidassis (bal.), invalidesses, invalidasses (val., bal.) |
| invalidés, invalidara (val.), invalidàs (val., bal.) |
| invalidéssim, invalidàrem (val.), invalidàssim (bal.), invalidéssem, invalidàssem (val., bal.) |
| invalidéssiu, invalidàreu (val.), invalidàssiu (bal.), invalidésseu, invalidàsseu (val., bal.) |
| invalidessin, invalidaren (val.), invalidassin (bal.), invalidessen, invalidassen (val., bal.) |
Plusquamperfet
| hagués (haguera) invalidat |
| haguessis (hagueres) invalidat |
| hagués (haguera) invalidat |
| haguéssim (haguérem) invalidat |
| haguéssiu (haguéreu) invalidat |
| haguessin (hagueren) invalidat |
Mode imperatiu
Present
| invalida |
| invalidi, invalide (val.) |
| invalidem |
| invalideu, invalidau (bal.) |
| invalidin, invaliden (val.) |
Formes no personals
Formes no personals
| Infinitiu | invalidar |
|---|---|
| Infinitiu compost | haver invalidat |
| Gerundi | invalidant |
| Gerundi compost | havent invalidat |
| Participi | invalidat , invalidada , invalidats , invalidades |
Definició
- Fer invàlida alguna cosa.
La definició del verb prové del Viccionari i està sotmesa a les condicions de la llicència Creative Commons Reconeixement-CompartirIgual (CC BY-SA 3.0). Podeu millorar-la editant la seva entrada al Viccionari.
Abreviatures
- cent. forma verbal d'ús en la variant central i nord-occidental
- val. forma verbal d'ús en la variant valenciana
- bal. forma verbal d'ús en la variant balear
- ort. pre-2017. forma vàlida en l'ortografia anterior a l'any 2017