intensificar
Indicatiu Subjuntiu Imperatiu Formes no personals Definició
Mode indicatiu
Present
| intensifico (cent.), intensifique (val.), intensific (bal.) |
| intensifiques |
| intensifica |
| intensifiquem, intensificam (bal.) |
| intensifiqueu, intensificau (bal.) |
| intensifiquen |
Perfet
| he intensificat |
| has intensificat |
| ha intensificat |
| hem intensificat |
| heu intensificat |
| han intensificat |
Imperfet
| intensificava |
| intensificaves |
| intensificava |
| intensificàvem |
| intensificàveu |
| intensificaven |
Plusquamperfet
| havia intensificat |
| havies intensificat |
| havia intensificat |
| havíem intensificat |
| havíeu intensificat |
| havien intensificat |
Passat simple
| intensifiquí |
| intensificares |
| intensificà |
| intensificàrem |
| intensificàreu |
| intensificaren |
Passat perifràstic
| vaig intensificar |
| vas (vares) intensificar |
| va intensificar |
| vam (vàrem) intensificar |
| vau (vàreu) intensificar |
| van (varen) intensificar |
Passat anterior
| haguí intensificat |
| hagueres intensificat |
| hagué intensificat |
| haguérem intensificat |
| haguéreu intensificat |
| hagueren intensificat |
Passat anterior perifràstic
| vaig haver intensificat |
| vas haver intensificat |
| va haver intensificat |
| vam haver intensificat |
| vau haver intensificat |
| van haver intensificat |
Futur
| intensificaré |
| intensificaràs |
| intensificarà |
| intensificarem |
| intensificareu |
| intensificaran |
Futur perfet
| hauré intensificat |
| hauràs intensificat |
| haurà intensificat |
| haurem intensificat |
| haureu intensificat |
| hauran intensificat |
Condicional
| intensificaria |
| intensificaries |
| intensificaria |
| intensificaríem |
| intensificaríeu |
| intensificarien |
Condicional perfet
| hauria (haguera) intensificat |
| hauries (hagueres) intensificat |
| hauria (haguera) intensificat |
| hauríem (haguérem) intensificat |
| hauríeu (haguéreu) intensificat |
| haurien (hagueren) intensificat |
Mode subjuntiu
Present
| intensifiqui, intensifique (val.) |
| intensifiquis, intensifiques (val.) |
| intensifiqui, intensifique (val.) |
| intensifiquem |
| intensifiqueu |
| intensifiquin, intensifiquen (val.) |
Perfet
| hagi (haja) intensificat |
| hagis (hages) intensificat |
| hagi (haja) intensificat |
| hàgim (hàgem) intensificat |
| hàgiu (hàgeu) intensificat |
| hagin (hagen) intensificat |
Imperfet
| intensifiqués, intensificara (val.), intensificàs (val., bal.) |
| intensifiquessis, intensificares (val.), intensificassis (bal.), intensifiquesses, intensificasses (val., bal.) |
| intensifiqués, intensificara (val.), intensificàs (val., bal.) |
| intensifiquéssim, intensificàrem (val.), intensificàssim (bal.), intensifiquéssem, intensificàssem (val., bal.) |
| intensifiquéssiu, intensificàreu (val.), intensificàssiu (bal.), intensifiquésseu, intensificàsseu (val., bal.) |
| intensifiquessin, intensificaren (val.), intensificassin (bal.), intensifiquessen, intensificassen (val., bal.) |
Plusquamperfet
| hagués (haguera) intensificat |
| haguessis (hagueres) intensificat |
| hagués (haguera) intensificat |
| haguéssim (haguérem) intensificat |
| haguéssiu (haguéreu) intensificat |
| haguessin (hagueren) intensificat |
Mode imperatiu
Present
| intensifica |
| intensifiqui, intensifique (val.) |
| intensifiquem |
| intensifiqueu, intensificau (bal.) |
| intensifiquin, intensifiquen (val.) |
Formes no personals
Formes no personals
| Infinitiu | intensificar |
|---|---|
| Infinitiu compost | haver intensificat |
| Gerundi | intensificant |
| Gerundi compost | havent intensificat |
| Participi | intensificat , intensificada , intensificats , intensificades |
Definició
- Fer més intens.
La definició del verb prové del Viccionari i està sotmesa a les condicions de la llicència Creative Commons Reconeixement-CompartirIgual (CC BY-SA 3.0). Podeu millorar-la editant la seva entrada al Viccionari.
Abreviatures
- cent. forma verbal d'ús en la variant central i nord-occidental
- val. forma verbal d'ús en la variant valenciana
- bal. forma verbal d'ús en la variant balear
- ort. pre-2017. forma vàlida en l'ortografia anterior a l'any 2017