intel·lectualitzar
Indicatiu Subjuntiu Imperatiu Formes no personals
Mode indicatiu
Present
| intel·lectualitzo (cent.), intel·lectualitze (val.), intel·lectualitz (bal.) |
| intel·lectualitzes |
| intel·lectualitza |
| intel·lectualitzem, intel·lectualitzam (bal.) |
| intel·lectualitzeu, intel·lectualitzau (bal.) |
| intel·lectualitzen |
Perfet
| he intel·lectualitzat |
| has intel·lectualitzat |
| ha intel·lectualitzat |
| hem intel·lectualitzat |
| heu intel·lectualitzat |
| han intel·lectualitzat |
Imperfet
| intel·lectualitzava |
| intel·lectualitzaves |
| intel·lectualitzava |
| intel·lectualitzàvem |
| intel·lectualitzàveu |
| intel·lectualitzaven |
Plusquamperfet
| havia intel·lectualitzat |
| havies intel·lectualitzat |
| havia intel·lectualitzat |
| havíem intel·lectualitzat |
| havíeu intel·lectualitzat |
| havien intel·lectualitzat |
Passat simple
| intel·lectualitzí |
| intel·lectualitzares |
| intel·lectualitzà |
| intel·lectualitzàrem |
| intel·lectualitzàreu |
| intel·lectualitzaren |
Passat perifràstic
| vaig intel·lectualitzar |
| vas (vares) intel·lectualitzar |
| va intel·lectualitzar |
| vam (vàrem) intel·lectualitzar |
| vau (vàreu) intel·lectualitzar |
| van (varen) intel·lectualitzar |
Passat anterior
| haguí intel·lectualitzat |
| hagueres intel·lectualitzat |
| hagué intel·lectualitzat |
| haguérem intel·lectualitzat |
| haguéreu intel·lectualitzat |
| hagueren intel·lectualitzat |
Passat anterior perifràstic
| vaig haver intel·lectualitzat |
| vas haver intel·lectualitzat |
| va haver intel·lectualitzat |
| vam haver intel·lectualitzat |
| vau haver intel·lectualitzat |
| van haver intel·lectualitzat |
Futur
| intel·lectualitzaré |
| intel·lectualitzaràs |
| intel·lectualitzarà |
| intel·lectualitzarem |
| intel·lectualitzareu |
| intel·lectualitzaran |
Futur perfet
| hauré intel·lectualitzat |
| hauràs intel·lectualitzat |
| haurà intel·lectualitzat |
| haurem intel·lectualitzat |
| haureu intel·lectualitzat |
| hauran intel·lectualitzat |
Condicional
| intel·lectualitzaria |
| intel·lectualitzaries |
| intel·lectualitzaria |
| intel·lectualitzaríem |
| intel·lectualitzaríeu |
| intel·lectualitzarien |
Condicional perfet
| hauria (haguera) intel·lectualitzat |
| hauries (hagueres) intel·lectualitzat |
| hauria (haguera) intel·lectualitzat |
| hauríem (haguérem) intel·lectualitzat |
| hauríeu (haguéreu) intel·lectualitzat |
| haurien (hagueren) intel·lectualitzat |
Mode subjuntiu
Present
| intel·lectualitzi, intel·lectualitze (val.) |
| intel·lectualitzis, intel·lectualitzes (val.) |
| intel·lectualitzi, intel·lectualitze (val.) |
| intel·lectualitzem |
| intel·lectualitzeu |
| intel·lectualitzin, intel·lectualitzen (val.) |
Perfet
| hagi (haja) intel·lectualitzat |
| hagis (hages) intel·lectualitzat |
| hagi (haja) intel·lectualitzat |
| hàgim (hàgem) intel·lectualitzat |
| hàgiu (hàgeu) intel·lectualitzat |
| hagin (hagen) intel·lectualitzat |
Imperfet
| intel·lectualitzés, intel·lectualitzara (val.), intel·lectualitzàs (val., bal.) |
| intel·lectualitzessis, intel·lectualitzares (val.), intel·lectualitzassis (bal.), intel·lectualitzesses, intel·lectualitzasses (val., bal.) |
| intel·lectualitzés, intel·lectualitzara (val.), intel·lectualitzàs (val., bal.) |
| intel·lectualitzéssim, intel·lectualitzàrem (val.), intel·lectualitzàssim (bal.), intel·lectualitzéssem, intel·lectualitzàssem (val., bal.) |
| intel·lectualitzéssiu, intel·lectualitzàreu (val.), intel·lectualitzàssiu (bal.), intel·lectualitzésseu, intel·lectualitzàsseu (val., bal.) |
| intel·lectualitzessin, intel·lectualitzaren (val.), intel·lectualitzassin (bal.), intel·lectualitzessen, intel·lectualitzassen (val., bal.) |
Plusquamperfet
| hagués (haguera) intel·lectualitzat |
| haguessis (hagueres) intel·lectualitzat |
| hagués (haguera) intel·lectualitzat |
| haguéssim (haguérem) intel·lectualitzat |
| haguéssiu (haguéreu) intel·lectualitzat |
| haguessin (hagueren) intel·lectualitzat |
Mode imperatiu
Present
| intel·lectualitza |
| intel·lectualitzi, intel·lectualitze (val.) |
| intel·lectualitzem |
| intel·lectualitzeu, intel·lectualitzau (bal.) |
| intel·lectualitzin, intel·lectualitzen (val.) |
Formes no personals
Formes no personals
| Infinitiu | intel·lectualitzar |
|---|---|
| Infinitiu compost | haver intel·lectualitzat |
| Gerundi | intel·lectualitzant |
| Gerundi compost | havent intel·lectualitzat |
| Participi | intel·lectualitzat , intel·lectualitzada , intel·lectualitzats , intel·lectualitzades |
Abreviatures
- cent. forma verbal d'ús en la variant central i nord-occidental
- val. forma verbal d'ús en la variant valenciana
- bal. forma verbal d'ús en la variant balear
- ort. pre-2017. forma vàlida en l'ortografia anterior a l'any 2017