Conjugació en català del verb «intel·lectualitzar»

Compartiu

Escriviu el verb que voleu cercar i premeu el botó de cerca.

intel·lectualitzar

Indicatiu Subjuntiu Imperatiu Formes no personals

Mode indicatiu

Present
intel·lectualitzo (cent.), intel·lectualitze (val.), intel·lectualitz (bal.)
intel·lectualitzes
intel·lectualitza
intel·lectualitzem, intel·lectualitzam (bal.)
intel·lectualitzeu, intel·lectualitzau (bal.)
intel·lectualitzen
Perfet
he intel·lectualitzat
has intel·lectualitzat
ha intel·lectualitzat
hem intel·lectualitzat
heu intel·lectualitzat
han intel·lectualitzat
Imperfet
intel·lectualitzava
intel·lectualitzaves
intel·lectualitzava
intel·lectualitzàvem
intel·lectualitzàveu
intel·lectualitzaven
Plusquamperfet
havia intel·lectualitzat
havies intel·lectualitzat
havia intel·lectualitzat
havíem intel·lectualitzat
havíeu intel·lectualitzat
havien intel·lectualitzat
Passat simple
intel·lectualitzí
intel·lectualitzares
intel·lectualitzà
intel·lectualitzàrem
intel·lectualitzàreu
intel·lectualitzaren
Passat perifràstic
vaig intel·lectualitzar
vas (vares) intel·lectualitzar
va intel·lectualitzar
vam (vàrem) intel·lectualitzar
vau (vàreu) intel·lectualitzar
van (varen) intel·lectualitzar
Passat anterior
haguí intel·lectualitzat
hagueres intel·lectualitzat
hagué intel·lectualitzat
haguérem intel·lectualitzat
haguéreu intel·lectualitzat
hagueren intel·lectualitzat
Passat anterior perifràstic
vaig haver intel·lectualitzat
vas haver intel·lectualitzat
va haver intel·lectualitzat
vam haver intel·lectualitzat
vau haver intel·lectualitzat
van haver intel·lectualitzat
Futur
intel·lectualitzaré
intel·lectualitzaràs
intel·lectualitzarà
intel·lectualitzarem
intel·lectualitzareu
intel·lectualitzaran
Futur perfet
hauré intel·lectualitzat
hauràs intel·lectualitzat
haurà intel·lectualitzat
haurem intel·lectualitzat
haureu intel·lectualitzat
hauran intel·lectualitzat
Condicional
intel·lectualitzaria
intel·lectualitzaries
intel·lectualitzaria
intel·lectualitzaríem
intel·lectualitzaríeu
intel·lectualitzarien
Condicional perfet
hauria (haguera) intel·lectualitzat
hauries (hagueres) intel·lectualitzat
hauria (haguera) intel·lectualitzat
hauríem (haguérem) intel·lectualitzat
hauríeu (haguéreu) intel·lectualitzat
haurien (hagueren) intel·lectualitzat

Tornar a l'índex

Mode subjuntiu

Present
intel·lectualitzi, intel·lectualitze (val.)
intel·lectualitzis, intel·lectualitzes (val.)
intel·lectualitzi, intel·lectualitze (val.)
intel·lectualitzem
intel·lectualitzeu
intel·lectualitzin, intel·lectualitzen (val.)
Perfet
hagi (haja) intel·lectualitzat
hagis (hages) intel·lectualitzat
hagi (haja) intel·lectualitzat
hàgim (hàgem) intel·lectualitzat
hàgiu (hàgeu) intel·lectualitzat
hagin (hagen) intel·lectualitzat
Imperfet
intel·lectualitzés, intel·lectualitzara (val.), intel·lectualitzàs (val., bal.)
intel·lectualitzessis, intel·lectualitzares (val.), intel·lectualitzassis (bal.), intel·lectualitzesses, intel·lectualitzasses (val., bal.)
intel·lectualitzés, intel·lectualitzara (val.), intel·lectualitzàs (val., bal.)
intel·lectualitzéssim, intel·lectualitzàrem (val.), intel·lectualitzàssim (bal.), intel·lectualitzéssem, intel·lectualitzàssem (val., bal.)
intel·lectualitzéssiu, intel·lectualitzàreu (val.), intel·lectualitzàssiu (bal.), intel·lectualitzésseu, intel·lectualitzàsseu (val., bal.)
intel·lectualitzessin, intel·lectualitzaren (val.), intel·lectualitzassin (bal.), intel·lectualitzessen, intel·lectualitzassen (val., bal.)
Plusquamperfet
hagués (haguera) intel·lectualitzat
haguessis (hagueres) intel·lectualitzat
hagués (haguera) intel·lectualitzat
haguéssim (haguérem) intel·lectualitzat
haguéssiu (haguéreu) intel·lectualitzat
haguessin (hagueren) intel·lectualitzat

Tornar a l'índex

Mode imperatiu

Present
 
intel·lectualitza
intel·lectualitzi, intel·lectualitze (val.)
intel·lectualitzem
intel·lectualitzeu, intel·lectualitzau (bal.)
intel·lectualitzin, intel·lectualitzen (val.)

Tornar a l'índex

Formes no personals

Formes no personals
Infinitiu intel·lectualitzar
Infinitiu compost haver intel·lectualitzat
Gerundi intel·lectualitzant
Gerundi compost havent intel·lectualitzat
Participi intel·lectualitzat , intel·lectualitzada , intel·lectualitzats , intel·lectualitzades

Tornar a l'índex

Abreviatures
  • cent. forma verbal d'ús en la variant central i nord-occidental
  • val. forma verbal d'ús en la variant valenciana
  • bal. forma verbal d'ús en la variant balear
  • ort. pre-2017. forma vàlida en l'ortografia anterior a l'any 2017

O llisteu els verbs que comencen per:
A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z

Aquest diccionari s'ha generat a partir de les dades lingüístiques del diccionari de Softcatalà publicat amb llicència dual LGPL v2.1 i GPL v2. Les definicions dels verbs provenen del Viccionari i es publiquen sota llicència de Creative Commons Reconeixement/Compartir-Igual.