instituir
Indicatiu Subjuntiu Imperatiu Formes no personals
Mode indicatiu
Present
| institueixo (cent.), instituesc (val., bal.), instituïsc (val.) |
| institueixes, instituïxes (val.) |
| institueix, instituïx (val.) |
| instituïm |
| instituïu |
| institueixen, instituïxen (val.) |
Perfet
| he instituït |
| has instituït |
| ha instituït |
| hem instituït |
| heu instituït |
| han instituït |
Imperfet
| instituïa |
| instituïes |
| instituïa |
| instituíem |
| instituíeu |
| instituïen |
Plusquamperfet
| havia instituït |
| havies instituït |
| havia instituït |
| havíem instituït |
| havíeu instituït |
| havien instituït |
Passat simple
| instituí |
| instituïres |
| instituí |
| instituírem |
| instituíreu |
| instituïren |
Passat perifràstic
| vaig instituir |
| vas (vares) instituir |
| va instituir |
| vam (vàrem) instituir |
| vau (vàreu) instituir |
| van (varen) instituir |
Passat anterior
| haguí instituït |
| hagueres instituït |
| hagué instituït |
| haguérem instituït |
| haguéreu instituït |
| hagueren instituït |
Passat anterior perifràstic
| vaig haver instituït |
| vas haver instituït |
| va haver instituït |
| vam haver instituït |
| vau haver instituït |
| van haver instituït |
Futur
| instituiré |
| instituiràs |
| instituirà |
| instituirem |
| instituireu |
| instituiran |
Futur perfet
| hauré instituït |
| hauràs instituït |
| haurà instituït |
| haurem instituït |
| haureu instituït |
| hauran instituït |
Condicional
| instituiria |
| instituiries |
| instituiria |
| instituiríem |
| instituiríeu |
| instituirien |
Condicional perfet
| hauria (haguera) instituït |
| hauries (hagueres) instituït |
| hauria (haguera) instituït |
| hauríem (haguérem) instituït |
| hauríeu (haguéreu) instituït |
| haurien (hagueren) instituït |
Mode subjuntiu
Present
| institueixi, instituesca / instituïsca (val.), instituesqui (bal.) |
| institueixis, instituesques / instituïsques (val.), instituesquis (bal.) |
| institueixi, instituesca / instituïsca (val.), instituesqui (bal.) |
| instituïm, instituïguem (bal.) |
| instituïu, instituïgueu (bal.) |
| institueixin, instituesquen / instituïsquen (val.), instituesquin (bal.) |
Perfet
| hagi (haja) instituït |
| hagis (hages) instituït |
| hagi (haja) instituït |
| hàgim (hàgem) instituït |
| hàgiu (hàgeu) instituït |
| hagin (hagen) instituït |
Imperfet
| instituís, instituïra (val.) |
| instituïssis, instituïres (val.), instituïsses |
| instituís, instituïra (val.) |
| instituíssim, instituírem (val.), instituíssem |
| instituíssiu, instituíreu (val.), instituísseu |
| instituïssin, instituïren (val.), instituïssen |
Plusquamperfet
| hagués (haguera) instituït |
| haguessis (hagueres) instituït |
| hagués (haguera) instituït |
| haguéssim (haguérem) instituït |
| haguéssiu (haguéreu) instituït |
| haguessin (hagueren) instituït |
Mode imperatiu
Present
| institueix, instituïx (val.) |
| institueixi, instituesca / instituïsca (val.), instituesqui (bal.) |
| instituïm, instituïguem (bal.) |
| instituïu |
| institueixin, instituesquen / instituïsquen (val.), instituesquin (bal.) |
Formes no personals
Formes no personals
| Infinitiu | instituir |
|---|---|
| Infinitiu compost | haver instituït |
| Gerundi | instituint |
| Gerundi compost | havent instituït |
| Participi | instituït , instituïda , instituïts , instituïdes |
Abreviatures
- cent. forma verbal d'ús en la variant central i nord-occidental
- val. forma verbal d'ús en la variant valenciana
- bal. forma verbal d'ús en la variant balear
- ort. pre-2017. forma vàlida en l'ortografia anterior a l'any 2017