insonoritzar
Indicatiu Subjuntiu Imperatiu Formes no personals Definició
Mode indicatiu
Present
| insonoritzo (cent.), insonoritze (val.), insonoritz (bal.) |
| insonoritzes |
| insonoritza |
| insonoritzem, insonoritzam (bal.) |
| insonoritzeu, insonoritzau (bal.) |
| insonoritzen |
Perfet
| he insonoritzat |
| has insonoritzat |
| ha insonoritzat |
| hem insonoritzat |
| heu insonoritzat |
| han insonoritzat |
Imperfet
| insonoritzava |
| insonoritzaves |
| insonoritzava |
| insonoritzàvem |
| insonoritzàveu |
| insonoritzaven |
Plusquamperfet
| havia insonoritzat |
| havies insonoritzat |
| havia insonoritzat |
| havíem insonoritzat |
| havíeu insonoritzat |
| havien insonoritzat |
Passat simple
| insonoritzí |
| insonoritzares |
| insonoritzà |
| insonoritzàrem |
| insonoritzàreu |
| insonoritzaren |
Passat perifràstic
| vaig insonoritzar |
| vas (vares) insonoritzar |
| va insonoritzar |
| vam (vàrem) insonoritzar |
| vau (vàreu) insonoritzar |
| van (varen) insonoritzar |
Passat anterior
| haguí insonoritzat |
| hagueres insonoritzat |
| hagué insonoritzat |
| haguérem insonoritzat |
| haguéreu insonoritzat |
| hagueren insonoritzat |
Passat anterior perifràstic
| vaig haver insonoritzat |
| vas haver insonoritzat |
| va haver insonoritzat |
| vam haver insonoritzat |
| vau haver insonoritzat |
| van haver insonoritzat |
Futur
| insonoritzaré |
| insonoritzaràs |
| insonoritzarà |
| insonoritzarem |
| insonoritzareu |
| insonoritzaran |
Futur perfet
| hauré insonoritzat |
| hauràs insonoritzat |
| haurà insonoritzat |
| haurem insonoritzat |
| haureu insonoritzat |
| hauran insonoritzat |
Condicional
| insonoritzaria |
| insonoritzaries |
| insonoritzaria |
| insonoritzaríem |
| insonoritzaríeu |
| insonoritzarien |
Condicional perfet
| hauria (haguera) insonoritzat |
| hauries (hagueres) insonoritzat |
| hauria (haguera) insonoritzat |
| hauríem (haguérem) insonoritzat |
| hauríeu (haguéreu) insonoritzat |
| haurien (hagueren) insonoritzat |
Mode subjuntiu
Present
| insonoritzi, insonoritze (val.) |
| insonoritzis, insonoritzes (val.) |
| insonoritzi, insonoritze (val.) |
| insonoritzem |
| insonoritzeu |
| insonoritzin, insonoritzen (val.) |
Perfet
| hagi (haja) insonoritzat |
| hagis (hages) insonoritzat |
| hagi (haja) insonoritzat |
| hàgim (hàgem) insonoritzat |
| hàgiu (hàgeu) insonoritzat |
| hagin (hagen) insonoritzat |
Imperfet
| insonoritzés, insonoritzara (val.), insonoritzàs (val., bal.) |
| insonoritzessis, insonoritzares (val.), insonoritzassis (bal.), insonoritzesses, insonoritzasses (val., bal.) |
| insonoritzés, insonoritzara (val.), insonoritzàs (val., bal.) |
| insonoritzéssim, insonoritzàrem (val.), insonoritzàssim (bal.), insonoritzéssem, insonoritzàssem (val., bal.) |
| insonoritzéssiu, insonoritzàreu (val.), insonoritzàssiu (bal.), insonoritzésseu, insonoritzàsseu (val., bal.) |
| insonoritzessin, insonoritzaren (val.), insonoritzassin (bal.), insonoritzessen, insonoritzassen (val., bal.) |
Plusquamperfet
| hagués (haguera) insonoritzat |
| haguessis (hagueres) insonoritzat |
| hagués (haguera) insonoritzat |
| haguéssim (haguérem) insonoritzat |
| haguéssiu (haguéreu) insonoritzat |
| haguessin (hagueren) insonoritzat |
Mode imperatiu
Present
| insonoritza |
| insonoritzi, insonoritze (val.) |
| insonoritzem |
| insonoritzeu, insonoritzau (bal.) |
| insonoritzin, insonoritzen (val.) |
Formes no personals
Formes no personals
| Infinitiu | insonoritzar |
|---|---|
| Infinitiu compost | haver insonoritzat |
| Gerundi | insonoritzant |
| Gerundi compost | havent insonoritzat |
| Participi | insonoritzat , insonoritzada , insonoritzats , insonoritzades |
Definició
- Condicionar un espai per a aïllar-lo dels sorolls.
La definició del verb prové del Viccionari i està sotmesa a les condicions de la llicència Creative Commons Reconeixement-CompartirIgual (CC BY-SA 3.0). Podeu millorar-la editant la seva entrada al Viccionari.
Abreviatures
- cent. forma verbal d'ús en la variant central i nord-occidental
- val. forma verbal d'ús en la variant valenciana
- bal. forma verbal d'ús en la variant balear
- ort. pre-2017. forma vàlida en l'ortografia anterior a l'any 2017