Conjugació en català del verb «insensibilitzar»

Compartiu

Escriviu el verb que voleu cercar i premeu el botó de cerca.

insensibilitzar

Indicatiu Subjuntiu Imperatiu Formes no personals Definició

Mode indicatiu

Present
insensibilitzo (cent.), insensibilitze (val.), insensibilitz (bal.)
insensibilitzes
insensibilitza
insensibilitzem, insensibilitzam (bal.)
insensibilitzeu, insensibilitzau (bal.)
insensibilitzen
Perfet
he insensibilitzat
has insensibilitzat
ha insensibilitzat
hem insensibilitzat
heu insensibilitzat
han insensibilitzat
Imperfet
insensibilitzava
insensibilitzaves
insensibilitzava
insensibilitzàvem
insensibilitzàveu
insensibilitzaven
Plusquamperfet
havia insensibilitzat
havies insensibilitzat
havia insensibilitzat
havíem insensibilitzat
havíeu insensibilitzat
havien insensibilitzat
Passat simple
insensibilitzí
insensibilitzares
insensibilitzà
insensibilitzàrem
insensibilitzàreu
insensibilitzaren
Passat perifràstic
vaig insensibilitzar
vas (vares) insensibilitzar
va insensibilitzar
vam (vàrem) insensibilitzar
vau (vàreu) insensibilitzar
van (varen) insensibilitzar
Passat anterior
haguí insensibilitzat
hagueres insensibilitzat
hagué insensibilitzat
haguérem insensibilitzat
haguéreu insensibilitzat
hagueren insensibilitzat
Passat anterior perifràstic
vaig haver insensibilitzat
vas haver insensibilitzat
va haver insensibilitzat
vam haver insensibilitzat
vau haver insensibilitzat
van haver insensibilitzat
Futur
insensibilitzaré
insensibilitzaràs
insensibilitzarà
insensibilitzarem
insensibilitzareu
insensibilitzaran
Futur perfet
hauré insensibilitzat
hauràs insensibilitzat
haurà insensibilitzat
haurem insensibilitzat
haureu insensibilitzat
hauran insensibilitzat
Condicional
insensibilitzaria
insensibilitzaries
insensibilitzaria
insensibilitzaríem
insensibilitzaríeu
insensibilitzarien
Condicional perfet
hauria (haguera) insensibilitzat
hauries (hagueres) insensibilitzat
hauria (haguera) insensibilitzat
hauríem (haguérem) insensibilitzat
hauríeu (haguéreu) insensibilitzat
haurien (hagueren) insensibilitzat

Tornar a l'índex

Mode subjuntiu

Present
insensibilitzi, insensibilitze (val.)
insensibilitzis, insensibilitzes (val.)
insensibilitzi, insensibilitze (val.)
insensibilitzem
insensibilitzeu
insensibilitzin, insensibilitzen (val.)
Perfet
hagi (haja) insensibilitzat
hagis (hages) insensibilitzat
hagi (haja) insensibilitzat
hàgim (hàgem) insensibilitzat
hàgiu (hàgeu) insensibilitzat
hagin (hagen) insensibilitzat
Imperfet
insensibilitzés, insensibilitzara (val.), insensibilitzàs (val., bal.)
insensibilitzessis, insensibilitzares (val.), insensibilitzassis (bal.), insensibilitzesses, insensibilitzasses (val., bal.)
insensibilitzés, insensibilitzara (val.), insensibilitzàs (val., bal.)
insensibilitzéssim, insensibilitzàrem (val.), insensibilitzàssim (bal.), insensibilitzéssem, insensibilitzàssem (val., bal.)
insensibilitzéssiu, insensibilitzàreu (val.), insensibilitzàssiu (bal.), insensibilitzésseu, insensibilitzàsseu (val., bal.)
insensibilitzessin, insensibilitzaren (val.), insensibilitzassin (bal.), insensibilitzessen, insensibilitzassen (val., bal.)
Plusquamperfet
hagués (haguera) insensibilitzat
haguessis (hagueres) insensibilitzat
hagués (haguera) insensibilitzat
haguéssim (haguérem) insensibilitzat
haguéssiu (haguéreu) insensibilitzat
haguessin (hagueren) insensibilitzat

Tornar a l'índex

Mode imperatiu

Present
 
insensibilitza
insensibilitzi, insensibilitze (val.)
insensibilitzem
insensibilitzeu, insensibilitzau (bal.)
insensibilitzin, insensibilitzen (val.)

Tornar a l'índex

Formes no personals

Formes no personals
Infinitiu insensibilitzar
Infinitiu compost haver insensibilitzat
Gerundi insensibilitzant
Gerundi compost havent insensibilitzat
Participi insensibilitzat , insensibilitzada , insensibilitzats , insensibilitzades

Tornar a l'índex

Definició

  1. Fer perdre la sensibilitat.

La definició del verb prové del Viccionari i està sotmesa a les condicions de la llicència Creative Commons Reconeixement-CompartirIgual (CC BY-SA 3.0). Podeu millorar-la editant la seva entrada al Viccionari.

Tornar a l'índex

Abreviatures
  • cent. forma verbal d'ús en la variant central i nord-occidental
  • val. forma verbal d'ús en la variant valenciana
  • bal. forma verbal d'ús en la variant balear
  • ort. pre-2017. forma vàlida en l'ortografia anterior a l'any 2017

O llisteu els verbs que comencen per:
A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z

Aquest diccionari s'ha generat a partir de les dades lingüístiques del diccionari de Softcatalà publicat amb llicència dual LGPL v2.1 i GPL v2. Les definicions dels verbs provenen del Viccionari i es publiquen sota llicència de Creative Commons Reconeixement/Compartir-Igual.