insalivar
Indicatiu Subjuntiu Imperatiu Formes no personals Definició
Mode indicatiu
Present
| insalivo (cent.), insalive (val.), insaliv (bal.) |
| insalives |
| insaliva |
| insalivem, insalivam (bal.) |
| insaliveu, insalivau (bal.) |
| insaliven |
Perfet
| he insalivat |
| has insalivat |
| ha insalivat |
| hem insalivat |
| heu insalivat |
| han insalivat |
Imperfet
| insalivava |
| insalivaves |
| insalivava |
| insalivàvem |
| insalivàveu |
| insalivaven |
Plusquamperfet
| havia insalivat |
| havies insalivat |
| havia insalivat |
| havíem insalivat |
| havíeu insalivat |
| havien insalivat |
Passat simple
| insaliví |
| insalivares |
| insalivà |
| insalivàrem |
| insalivàreu |
| insalivaren |
Passat perifràstic
| vaig insalivar |
| vas (vares) insalivar |
| va insalivar |
| vam (vàrem) insalivar |
| vau (vàreu) insalivar |
| van (varen) insalivar |
Passat anterior
| haguí insalivat |
| hagueres insalivat |
| hagué insalivat |
| haguérem insalivat |
| haguéreu insalivat |
| hagueren insalivat |
Passat anterior perifràstic
| vaig haver insalivat |
| vas haver insalivat |
| va haver insalivat |
| vam haver insalivat |
| vau haver insalivat |
| van haver insalivat |
Futur
| insalivaré |
| insalivaràs |
| insalivarà |
| insalivarem |
| insalivareu |
| insalivaran |
Futur perfet
| hauré insalivat |
| hauràs insalivat |
| haurà insalivat |
| haurem insalivat |
| haureu insalivat |
| hauran insalivat |
Condicional
| insalivaria |
| insalivaries |
| insalivaria |
| insalivaríem |
| insalivaríeu |
| insalivarien |
Condicional perfet
| hauria (haguera) insalivat |
| hauries (hagueres) insalivat |
| hauria (haguera) insalivat |
| hauríem (haguérem) insalivat |
| hauríeu (haguéreu) insalivat |
| haurien (hagueren) insalivat |
Mode subjuntiu
Present
| insalivi, insalive (val.) |
| insalivis, insalives (val.) |
| insalivi, insalive (val.) |
| insalivem |
| insaliveu |
| insalivin, insaliven (val.) |
Perfet
| hagi (haja) insalivat |
| hagis (hages) insalivat |
| hagi (haja) insalivat |
| hàgim (hàgem) insalivat |
| hàgiu (hàgeu) insalivat |
| hagin (hagen) insalivat |
Imperfet
| insalivés, insalivara (val.), insalivàs (val., bal.) |
| insalivessis, insalivares (val.), insalivassis (bal.), insalivesses, insalivasses (val., bal.) |
| insalivés, insalivara (val.), insalivàs (val., bal.) |
| insalivéssim, insalivàrem (val.), insalivàssim (bal.), insalivéssem, insalivàssem (val., bal.) |
| insalivéssiu, insalivàreu (val.), insalivàssiu (bal.), insalivésseu, insalivàsseu (val., bal.) |
| insalivessin, insalivaren (val.), insalivassin (bal.), insalivessen, insalivassen (val., bal.) |
Plusquamperfet
| hagués (haguera) insalivat |
| haguessis (hagueres) insalivat |
| hagués (haguera) insalivat |
| haguéssim (haguérem) insalivat |
| haguéssiu (haguéreu) insalivat |
| haguessin (hagueren) insalivat |
Mode imperatiu
Present
| insaliva |
| insalivi, insalive (val.) |
| insalivem |
| insaliveu, insalivau (bal.) |
| insalivin, insaliven (val.) |
Formes no personals
Formes no personals
| Infinitiu | insalivar |
|---|---|
| Infinitiu compost | haver insalivat |
| Gerundi | insalivant |
| Gerundi compost | havent insalivat |
| Participi | insalivat , insalivada , insalivats , insalivades |
Definició
- Barrejar els aliments amb la saliva.
La definició del verb prové del Viccionari i està sotmesa a les condicions de la llicència Creative Commons Reconeixement-CompartirIgual (CC BY-SA 3.0). Podeu millorar-la editant la seva entrada al Viccionari.
Abreviatures
- cent. forma verbal d'ús en la variant central i nord-occidental
- val. forma verbal d'ús en la variant valenciana
- bal. forma verbal d'ús en la variant balear
- ort. pre-2017. forma vàlida en l'ortografia anterior a l'any 2017