Conjugació en català del verb «insalivar»

Compartiu

Escriviu el verb que voleu cercar i premeu el botó de cerca.

insalivar

Indicatiu Subjuntiu Imperatiu Formes no personals Definició

Mode indicatiu

Present
insalivo (cent.), insalive (val.), insaliv (bal.)
insalives
insaliva
insalivem, insalivam (bal.)
insaliveu, insalivau (bal.)
insaliven
Perfet
he insalivat
has insalivat
ha insalivat
hem insalivat
heu insalivat
han insalivat
Imperfet
insalivava
insalivaves
insalivava
insalivàvem
insalivàveu
insalivaven
Plusquamperfet
havia insalivat
havies insalivat
havia insalivat
havíem insalivat
havíeu insalivat
havien insalivat
Passat simple
insaliví
insalivares
insalivà
insalivàrem
insalivàreu
insalivaren
Passat perifràstic
vaig insalivar
vas (vares) insalivar
va insalivar
vam (vàrem) insalivar
vau (vàreu) insalivar
van (varen) insalivar
Passat anterior
haguí insalivat
hagueres insalivat
hagué insalivat
haguérem insalivat
haguéreu insalivat
hagueren insalivat
Passat anterior perifràstic
vaig haver insalivat
vas haver insalivat
va haver insalivat
vam haver insalivat
vau haver insalivat
van haver insalivat
Futur
insalivaré
insalivaràs
insalivarà
insalivarem
insalivareu
insalivaran
Futur perfet
hauré insalivat
hauràs insalivat
haurà insalivat
haurem insalivat
haureu insalivat
hauran insalivat
Condicional
insalivaria
insalivaries
insalivaria
insalivaríem
insalivaríeu
insalivarien
Condicional perfet
hauria (haguera) insalivat
hauries (hagueres) insalivat
hauria (haguera) insalivat
hauríem (haguérem) insalivat
hauríeu (haguéreu) insalivat
haurien (hagueren) insalivat

Tornar a l'índex

Mode subjuntiu

Present
insalivi, insalive (val.)
insalivis, insalives (val.)
insalivi, insalive (val.)
insalivem
insaliveu
insalivin, insaliven (val.)
Perfet
hagi (haja) insalivat
hagis (hages) insalivat
hagi (haja) insalivat
hàgim (hàgem) insalivat
hàgiu (hàgeu) insalivat
hagin (hagen) insalivat
Imperfet
insalivés, insalivara (val.), insalivàs (val., bal.)
insalivessis, insalivares (val.), insalivassis (bal.), insalivesses, insalivasses (val., bal.)
insalivés, insalivara (val.), insalivàs (val., bal.)
insalivéssim, insalivàrem (val.), insalivàssim (bal.), insalivéssem, insalivàssem (val., bal.)
insalivéssiu, insalivàreu (val.), insalivàssiu (bal.), insalivésseu, insalivàsseu (val., bal.)
insalivessin, insalivaren (val.), insalivassin (bal.), insalivessen, insalivassen (val., bal.)
Plusquamperfet
hagués (haguera) insalivat
haguessis (hagueres) insalivat
hagués (haguera) insalivat
haguéssim (haguérem) insalivat
haguéssiu (haguéreu) insalivat
haguessin (hagueren) insalivat

Tornar a l'índex

Mode imperatiu

Present
 
insaliva
insalivi, insalive (val.)
insalivem
insaliveu, insalivau (bal.)
insalivin, insaliven (val.)

Tornar a l'índex

Formes no personals

Formes no personals
Infinitiu insalivar
Infinitiu compost haver insalivat
Gerundi insalivant
Gerundi compost havent insalivat
Participi insalivat , insalivada , insalivats , insalivades

Tornar a l'índex

Definició

  1. Barrejar els aliments amb la saliva.

La definició del verb prové del Viccionari i està sotmesa a les condicions de la llicència Creative Commons Reconeixement-CompartirIgual (CC BY-SA 3.0). Podeu millorar-la editant la seva entrada al Viccionari.

Tornar a l'índex

Abreviatures
  • cent. forma verbal d'ús en la variant central i nord-occidental
  • val. forma verbal d'ús en la variant valenciana
  • bal. forma verbal d'ús en la variant balear
  • ort. pre-2017. forma vàlida en l'ortografia anterior a l'any 2017

O llisteu els verbs que comencen per:
A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z

Aquest diccionari s'ha generat a partir de les dades lingüístiques del diccionari de Softcatalà publicat amb llicència dual LGPL v2.1 i GPL v2. Les definicions dels verbs provenen del Viccionari i es publiquen sota llicència de Creative Commons Reconeixement/Compartir-Igual.