inoscular
Indicatiu Subjuntiu Imperatiu Formes no personals
Mode indicatiu
Present
| inosculo (cent.), inoscule (val.), inoscul (bal.) |
| inoscules |
| inoscula |
| inosculem, inosculam (bal.) |
| inosculeu, inosculau (bal.) |
| inosculen |
Perfet
| he inosculat |
| has inosculat |
| ha inosculat |
| hem inosculat |
| heu inosculat |
| han inosculat |
Imperfet
| inosculava |
| inosculaves |
| inosculava |
| inosculàvem |
| inosculàveu |
| inosculaven |
Plusquamperfet
| havia inosculat |
| havies inosculat |
| havia inosculat |
| havíem inosculat |
| havíeu inosculat |
| havien inosculat |
Passat simple
| inosculí |
| inosculares |
| inosculà |
| inosculàrem |
| inosculàreu |
| inoscularen |
Passat perifràstic
| vaig inoscular |
| vas (vares) inoscular |
| va inoscular |
| vam (vàrem) inoscular |
| vau (vàreu) inoscular |
| van (varen) inoscular |
Passat anterior
| haguí inosculat |
| hagueres inosculat |
| hagué inosculat |
| haguérem inosculat |
| haguéreu inosculat |
| hagueren inosculat |
Passat anterior perifràstic
| vaig haver inosculat |
| vas haver inosculat |
| va haver inosculat |
| vam haver inosculat |
| vau haver inosculat |
| van haver inosculat |
Futur
| inoscularé |
| inoscularàs |
| inoscularà |
| inoscularem |
| inosculareu |
| inoscularan |
Futur perfet
| hauré inosculat |
| hauràs inosculat |
| haurà inosculat |
| haurem inosculat |
| haureu inosculat |
| hauran inosculat |
Condicional
| inoscularia |
| inoscularies |
| inoscularia |
| inoscularíem |
| inoscularíeu |
| inoscularien |
Condicional perfet
| hauria (haguera) inosculat |
| hauries (hagueres) inosculat |
| hauria (haguera) inosculat |
| hauríem (haguérem) inosculat |
| hauríeu (haguéreu) inosculat |
| haurien (hagueren) inosculat |
Mode subjuntiu
Present
| inosculi, inoscule (val.) |
| inosculis, inoscules (val.) |
| inosculi, inoscule (val.) |
| inosculem |
| inosculeu |
| inosculin, inosculen (val.) |
Perfet
| hagi (haja) inosculat |
| hagis (hages) inosculat |
| hagi (haja) inosculat |
| hàgim (hàgem) inosculat |
| hàgiu (hàgeu) inosculat |
| hagin (hagen) inosculat |
Imperfet
| inosculés, inosculara (val.), inosculàs (val., bal.) |
| inosculessis, inosculares (val.), inosculassis (bal.), inosculesses, inosculasses (val., bal.) |
| inosculés, inosculara (val.), inosculàs (val., bal.) |
| inosculéssim, inosculàrem (val.), inosculàssim (bal.), inosculéssem, inosculàssem (val., bal.) |
| inosculéssiu, inosculàreu (val.), inosculàssiu (bal.), inosculésseu, inosculàsseu (val., bal.) |
| inosculessin, inoscularen (val.), inosculassin (bal.), inosculessen, inosculassen (val., bal.) |
Plusquamperfet
| hagués (haguera) inosculat |
| haguessis (hagueres) inosculat |
| hagués (haguera) inosculat |
| haguéssim (haguérem) inosculat |
| haguéssiu (haguéreu) inosculat |
| haguessin (hagueren) inosculat |
Mode imperatiu
Present
| inoscula |
| inosculi, inoscule (val.) |
| inosculem |
| inosculeu, inosculau (bal.) |
| inosculin, inosculen (val.) |
Formes no personals
Formes no personals
| Infinitiu | inoscular |
|---|---|
| Infinitiu compost | haver inosculat |
| Gerundi | inosculant |
| Gerundi compost | havent inosculat |
| Participi | inosculat , inosculada , inosculats , inosculades |
Abreviatures
- cent. forma verbal d'ús en la variant central i nord-occidental
- val. forma verbal d'ús en la variant valenciana
- bal. forma verbal d'ús en la variant balear
- ort. pre-2017. forma vàlida en l'ortografia anterior a l'any 2017