Conjugació en català del verb «inoscular»

Compartiu

Escriviu el verb que voleu cercar i premeu el botó de cerca.

inoscular

Indicatiu Subjuntiu Imperatiu Formes no personals

Mode indicatiu

Present
inosculo (cent.), inoscule (val.), inoscul (bal.)
inoscules
inoscula
inosculem, inosculam (bal.)
inosculeu, inosculau (bal.)
inosculen
Perfet
he inosculat
has inosculat
ha inosculat
hem inosculat
heu inosculat
han inosculat
Imperfet
inosculava
inosculaves
inosculava
inosculàvem
inosculàveu
inosculaven
Plusquamperfet
havia inosculat
havies inosculat
havia inosculat
havíem inosculat
havíeu inosculat
havien inosculat
Passat simple
inosculí
inosculares
inosculà
inosculàrem
inosculàreu
inoscularen
Passat perifràstic
vaig inoscular
vas (vares) inoscular
va inoscular
vam (vàrem) inoscular
vau (vàreu) inoscular
van (varen) inoscular
Passat anterior
haguí inosculat
hagueres inosculat
hagué inosculat
haguérem inosculat
haguéreu inosculat
hagueren inosculat
Passat anterior perifràstic
vaig haver inosculat
vas haver inosculat
va haver inosculat
vam haver inosculat
vau haver inosculat
van haver inosculat
Futur
inoscularé
inoscularàs
inoscularà
inoscularem
inosculareu
inoscularan
Futur perfet
hauré inosculat
hauràs inosculat
haurà inosculat
haurem inosculat
haureu inosculat
hauran inosculat
Condicional
inoscularia
inoscularies
inoscularia
inoscularíem
inoscularíeu
inoscularien
Condicional perfet
hauria (haguera) inosculat
hauries (hagueres) inosculat
hauria (haguera) inosculat
hauríem (haguérem) inosculat
hauríeu (haguéreu) inosculat
haurien (hagueren) inosculat

Tornar a l'índex

Mode subjuntiu

Present
inosculi, inoscule (val.)
inosculis, inoscules (val.)
inosculi, inoscule (val.)
inosculem
inosculeu
inosculin, inosculen (val.)
Perfet
hagi (haja) inosculat
hagis (hages) inosculat
hagi (haja) inosculat
hàgim (hàgem) inosculat
hàgiu (hàgeu) inosculat
hagin (hagen) inosculat
Imperfet
inosculés, inosculara (val.), inosculàs (val., bal.)
inosculessis, inosculares (val.), inosculassis (bal.), inosculesses, inosculasses (val., bal.)
inosculés, inosculara (val.), inosculàs (val., bal.)
inosculéssim, inosculàrem (val.), inosculàssim (bal.), inosculéssem, inosculàssem (val., bal.)
inosculéssiu, inosculàreu (val.), inosculàssiu (bal.), inosculésseu, inosculàsseu (val., bal.)
inosculessin, inoscularen (val.), inosculassin (bal.), inosculessen, inosculassen (val., bal.)
Plusquamperfet
hagués (haguera) inosculat
haguessis (hagueres) inosculat
hagués (haguera) inosculat
haguéssim (haguérem) inosculat
haguéssiu (haguéreu) inosculat
haguessin (hagueren) inosculat

Tornar a l'índex

Mode imperatiu

Present
 
inoscula
inosculi, inoscule (val.)
inosculem
inosculeu, inosculau (bal.)
inosculin, inosculen (val.)

Tornar a l'índex

Formes no personals

Formes no personals
Infinitiu inoscular
Infinitiu compost haver inosculat
Gerundi inosculant
Gerundi compost havent inosculat
Participi inosculat , inosculada , inosculats , inosculades

Tornar a l'índex

Abreviatures
  • cent. forma verbal d'ús en la variant central i nord-occidental
  • val. forma verbal d'ús en la variant valenciana
  • bal. forma verbal d'ús en la variant balear
  • ort. pre-2017. forma vàlida en l'ortografia anterior a l'any 2017

O llisteu els verbs que comencen per:
A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z

Aquest diccionari s'ha generat a partir de les dades lingüístiques del diccionari de Softcatalà publicat amb llicència dual LGPL v2.1 i GPL v2. Les definicions dels verbs provenen del Viccionari i es publiquen sota llicència de Creative Commons Reconeixement/Compartir-Igual.