inocular
Indicatiu Subjuntiu Imperatiu Formes no personals Definició
Mode indicatiu
Present
| inoculo (cent.), inocule (val.), inocul (bal.) |
| inocules |
| inocula |
| inoculem, inoculam (bal.) |
| inoculeu, inoculau (bal.) |
| inoculen |
Perfet
| he inoculat |
| has inoculat |
| ha inoculat |
| hem inoculat |
| heu inoculat |
| han inoculat |
Imperfet
| inoculava |
| inoculaves |
| inoculava |
| inoculàvem |
| inoculàveu |
| inoculaven |
Plusquamperfet
| havia inoculat |
| havies inoculat |
| havia inoculat |
| havíem inoculat |
| havíeu inoculat |
| havien inoculat |
Passat simple
| inoculí |
| inoculares |
| inoculà |
| inoculàrem |
| inoculàreu |
| inocularen |
Passat perifràstic
| vaig inocular |
| vas (vares) inocular |
| va inocular |
| vam (vàrem) inocular |
| vau (vàreu) inocular |
| van (varen) inocular |
Passat anterior
| haguí inoculat |
| hagueres inoculat |
| hagué inoculat |
| haguérem inoculat |
| haguéreu inoculat |
| hagueren inoculat |
Passat anterior perifràstic
| vaig haver inoculat |
| vas haver inoculat |
| va haver inoculat |
| vam haver inoculat |
| vau haver inoculat |
| van haver inoculat |
Futur
| inocularé |
| inocularàs |
| inocularà |
| inocularem |
| inoculareu |
| inocularan |
Futur perfet
| hauré inoculat |
| hauràs inoculat |
| haurà inoculat |
| haurem inoculat |
| haureu inoculat |
| hauran inoculat |
Condicional
| inocularia |
| inocularies |
| inocularia |
| inocularíem |
| inocularíeu |
| inocularien |
Condicional perfet
| hauria (haguera) inoculat |
| hauries (hagueres) inoculat |
| hauria (haguera) inoculat |
| hauríem (haguérem) inoculat |
| hauríeu (haguéreu) inoculat |
| haurien (hagueren) inoculat |
Mode subjuntiu
Present
| inoculi, inocule (val.) |
| inoculis, inocules (val.) |
| inoculi, inocule (val.) |
| inoculem |
| inoculeu |
| inoculin, inoculen (val.) |
Perfet
| hagi (haja) inoculat |
| hagis (hages) inoculat |
| hagi (haja) inoculat |
| hàgim (hàgem) inoculat |
| hàgiu (hàgeu) inoculat |
| hagin (hagen) inoculat |
Imperfet
| inoculés, inoculara (val.), inoculàs (val., bal.) |
| inoculessis, inoculares (val.), inoculassis (bal.), inoculesses, inoculasses (val., bal.) |
| inoculés, inoculara (val.), inoculàs (val., bal.) |
| inoculéssim, inoculàrem (val.), inoculàssim (bal.), inoculéssem, inoculàssem (val., bal.) |
| inoculéssiu, inoculàreu (val.), inoculàssiu (bal.), inoculésseu, inoculàsseu (val., bal.) |
| inoculessin, inocularen (val.), inoculassin (bal.), inoculessen, inoculassen (val., bal.) |
Plusquamperfet
| hagués (haguera) inoculat |
| haguessis (hagueres) inoculat |
| hagués (haguera) inoculat |
| haguéssim (haguérem) inoculat |
| haguéssiu (haguéreu) inoculat |
| haguessin (hagueren) inoculat |
Mode imperatiu
Present
| inocula |
| inoculi, inocule (val.) |
| inoculem |
| inoculeu, inoculau (bal.) |
| inoculin, inoculen (val.) |
Formes no personals
Formes no personals
| Infinitiu | inocular |
|---|---|
| Infinitiu compost | haver inoculat |
| Gerundi | inoculant |
| Gerundi compost | havent inoculat |
| Participi | inoculat , inoculada , inoculats , inoculades |
Definició
- Introduir en un organisme l'agent causal d'una malaltia.
- Introduir en el cos un antigen o vaccí per produir immunitat.
La definició del verb prové del Viccionari i està sotmesa a les condicions de la llicència Creative Commons Reconeixement-CompartirIgual (CC BY-SA 3.0). Podeu millorar-la editant la seva entrada al Viccionari.
Abreviatures
- cent. forma verbal d'ús en la variant central i nord-occidental
- val. forma verbal d'ús en la variant valenciana
- bal. forma verbal d'ús en la variant balear
- ort. pre-2017. forma vàlida en l'ortografia anterior a l'any 2017