Conjugació en català del verb «inocular»

Compartiu

Escriviu el verb que voleu cercar i premeu el botó de cerca.

inocular

Indicatiu Subjuntiu Imperatiu Formes no personals Definició

Mode indicatiu

Present
inoculo (cent.), inocule (val.), inocul (bal.)
inocules
inocula
inoculem, inoculam (bal.)
inoculeu, inoculau (bal.)
inoculen
Perfet
he inoculat
has inoculat
ha inoculat
hem inoculat
heu inoculat
han inoculat
Imperfet
inoculava
inoculaves
inoculava
inoculàvem
inoculàveu
inoculaven
Plusquamperfet
havia inoculat
havies inoculat
havia inoculat
havíem inoculat
havíeu inoculat
havien inoculat
Passat simple
inoculí
inoculares
inoculà
inoculàrem
inoculàreu
inocularen
Passat perifràstic
vaig inocular
vas (vares) inocular
va inocular
vam (vàrem) inocular
vau (vàreu) inocular
van (varen) inocular
Passat anterior
haguí inoculat
hagueres inoculat
hagué inoculat
haguérem inoculat
haguéreu inoculat
hagueren inoculat
Passat anterior perifràstic
vaig haver inoculat
vas haver inoculat
va haver inoculat
vam haver inoculat
vau haver inoculat
van haver inoculat
Futur
inocularé
inocularàs
inocularà
inocularem
inoculareu
inocularan
Futur perfet
hauré inoculat
hauràs inoculat
haurà inoculat
haurem inoculat
haureu inoculat
hauran inoculat
Condicional
inocularia
inocularies
inocularia
inocularíem
inocularíeu
inocularien
Condicional perfet
hauria (haguera) inoculat
hauries (hagueres) inoculat
hauria (haguera) inoculat
hauríem (haguérem) inoculat
hauríeu (haguéreu) inoculat
haurien (hagueren) inoculat

Tornar a l'índex

Mode subjuntiu

Present
inoculi, inocule (val.)
inoculis, inocules (val.)
inoculi, inocule (val.)
inoculem
inoculeu
inoculin, inoculen (val.)
Perfet
hagi (haja) inoculat
hagis (hages) inoculat
hagi (haja) inoculat
hàgim (hàgem) inoculat
hàgiu (hàgeu) inoculat
hagin (hagen) inoculat
Imperfet
inoculés, inoculara (val.), inoculàs (val., bal.)
inoculessis, inoculares (val.), inoculassis (bal.), inoculesses, inoculasses (val., bal.)
inoculés, inoculara (val.), inoculàs (val., bal.)
inoculéssim, inoculàrem (val.), inoculàssim (bal.), inoculéssem, inoculàssem (val., bal.)
inoculéssiu, inoculàreu (val.), inoculàssiu (bal.), inoculésseu, inoculàsseu (val., bal.)
inoculessin, inocularen (val.), inoculassin (bal.), inoculessen, inoculassen (val., bal.)
Plusquamperfet
hagués (haguera) inoculat
haguessis (hagueres) inoculat
hagués (haguera) inoculat
haguéssim (haguérem) inoculat
haguéssiu (haguéreu) inoculat
haguessin (hagueren) inoculat

Tornar a l'índex

Mode imperatiu

Present
 
inocula
inoculi, inocule (val.)
inoculem
inoculeu, inoculau (bal.)
inoculin, inoculen (val.)

Tornar a l'índex

Formes no personals

Formes no personals
Infinitiu inocular
Infinitiu compost haver inoculat
Gerundi inoculant
Gerundi compost havent inoculat
Participi inoculat , inoculada , inoculats , inoculades

Tornar a l'índex

Definició

  1. Introduir en un organisme l'agent causal d'una malaltia.
  2. Introduir en el cos un antigen o vaccí per produir immunitat.

La definició del verb prové del Viccionari i està sotmesa a les condicions de la llicència Creative Commons Reconeixement-CompartirIgual (CC BY-SA 3.0). Podeu millorar-la editant la seva entrada al Viccionari.

Tornar a l'índex

Abreviatures
  • cent. forma verbal d'ús en la variant central i nord-occidental
  • val. forma verbal d'ús en la variant valenciana
  • bal. forma verbal d'ús en la variant balear
  • ort. pre-2017. forma vàlida en l'ortografia anterior a l'any 2017

O llisteu els verbs que comencen per:
A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z

Aquest diccionari s'ha generat a partir de les dades lingüístiques del diccionari de Softcatalà publicat amb llicència dual LGPL v2.1 i GPL v2. Les definicions dels verbs provenen del Viccionari i es publiquen sota llicència de Creative Commons Reconeixement/Compartir-Igual.