inicialitzar
Indicatiu Subjuntiu Imperatiu Formes no personals Definició
Mode indicatiu
Present
| inicialitzo (cent.), inicialitze (val.), inicialitz (bal.) |
| inicialitzes |
| inicialitza |
| inicialitzem, inicialitzam (bal.) |
| inicialitzeu, inicialitzau (bal.) |
| inicialitzen |
Perfet
| he inicialitzat |
| has inicialitzat |
| ha inicialitzat |
| hem inicialitzat |
| heu inicialitzat |
| han inicialitzat |
Imperfet
| inicialitzava |
| inicialitzaves |
| inicialitzava |
| inicialitzàvem |
| inicialitzàveu |
| inicialitzaven |
Plusquamperfet
| havia inicialitzat |
| havies inicialitzat |
| havia inicialitzat |
| havíem inicialitzat |
| havíeu inicialitzat |
| havien inicialitzat |
Passat simple
| inicialitzí |
| inicialitzares |
| inicialitzà |
| inicialitzàrem |
| inicialitzàreu |
| inicialitzaren |
Passat perifràstic
| vaig inicialitzar |
| vas (vares) inicialitzar |
| va inicialitzar |
| vam (vàrem) inicialitzar |
| vau (vàreu) inicialitzar |
| van (varen) inicialitzar |
Passat anterior
| haguí inicialitzat |
| hagueres inicialitzat |
| hagué inicialitzat |
| haguérem inicialitzat |
| haguéreu inicialitzat |
| hagueren inicialitzat |
Passat anterior perifràstic
| vaig haver inicialitzat |
| vas haver inicialitzat |
| va haver inicialitzat |
| vam haver inicialitzat |
| vau haver inicialitzat |
| van haver inicialitzat |
Futur
| inicialitzaré |
| inicialitzaràs |
| inicialitzarà |
| inicialitzarem |
| inicialitzareu |
| inicialitzaran |
Futur perfet
| hauré inicialitzat |
| hauràs inicialitzat |
| haurà inicialitzat |
| haurem inicialitzat |
| haureu inicialitzat |
| hauran inicialitzat |
Condicional
| inicialitzaria |
| inicialitzaries |
| inicialitzaria |
| inicialitzaríem |
| inicialitzaríeu |
| inicialitzarien |
Condicional perfet
| hauria (haguera) inicialitzat |
| hauries (hagueres) inicialitzat |
| hauria (haguera) inicialitzat |
| hauríem (haguérem) inicialitzat |
| hauríeu (haguéreu) inicialitzat |
| haurien (hagueren) inicialitzat |
Mode subjuntiu
Present
| inicialitzi, inicialitze (val.) |
| inicialitzis, inicialitzes (val.) |
| inicialitzi, inicialitze (val.) |
| inicialitzem |
| inicialitzeu |
| inicialitzin, inicialitzen (val.) |
Perfet
| hagi (haja) inicialitzat |
| hagis (hages) inicialitzat |
| hagi (haja) inicialitzat |
| hàgim (hàgem) inicialitzat |
| hàgiu (hàgeu) inicialitzat |
| hagin (hagen) inicialitzat |
Imperfet
| inicialitzés, inicialitzara (val.), inicialitzàs (val., bal.) |
| inicialitzessis, inicialitzares (val.), inicialitzassis (bal.), inicialitzesses, inicialitzasses (val., bal.) |
| inicialitzés, inicialitzara (val.), inicialitzàs (val., bal.) |
| inicialitzéssim, inicialitzàrem (val.), inicialitzàssim (bal.), inicialitzéssem, inicialitzàssem (val., bal.) |
| inicialitzéssiu, inicialitzàreu (val.), inicialitzàssiu (bal.), inicialitzésseu, inicialitzàsseu (val., bal.) |
| inicialitzessin, inicialitzaren (val.), inicialitzassin (bal.), inicialitzessen, inicialitzassen (val., bal.) |
Plusquamperfet
| hagués (haguera) inicialitzat |
| haguessis (hagueres) inicialitzat |
| hagués (haguera) inicialitzat |
| haguéssim (haguérem) inicialitzat |
| haguéssiu (haguéreu) inicialitzat |
| haguessin (hagueren) inicialitzat |
Mode imperatiu
Present
| inicialitza |
| inicialitzi, inicialitze (val.) |
| inicialitzem |
| inicialitzeu, inicialitzau (bal.) |
| inicialitzin, inicialitzen (val.) |
Formes no personals
Formes no personals
| Infinitiu | inicialitzar |
|---|---|
| Infinitiu compost | haver inicialitzat |
| Gerundi | inicialitzant |
| Gerundi compost | havent inicialitzat |
| Participi | inicialitzat , inicialitzada , inicialitzats , inicialitzades |
Definició
- Engegar les operacions prèvies per a obtenir els valors inicials de treball.
La definició del verb prové del Viccionari i està sotmesa a les condicions de la llicència Creative Commons Reconeixement-CompartirIgual (CC BY-SA 3.0). Podeu millorar-la editant la seva entrada al Viccionari.
Abreviatures
- cent. forma verbal d'ús en la variant central i nord-occidental
- val. forma verbal d'ús en la variant valenciana
- bal. forma verbal d'ús en la variant balear
- ort. pre-2017. forma vàlida en l'ortografia anterior a l'any 2017