Conjugació en català del verb «inhabilitar»

Compartiu

Escriviu el verb que voleu cercar i premeu el botó de cerca.

inhabilitar

Indicatiu Subjuntiu Imperatiu Formes no personals Definició

Mode indicatiu

Present
inhabilito (cent.), inhabilite (val.), inhabilit (bal.)
inhabilites
inhabilita
inhabilitem, inhabilitam (bal.)
inhabiliteu, inhabilitau (bal.)
inhabiliten
Perfet
he inhabilitat
has inhabilitat
ha inhabilitat
hem inhabilitat
heu inhabilitat
han inhabilitat
Imperfet
inhabilitava
inhabilitaves
inhabilitava
inhabilitàvem
inhabilitàveu
inhabilitaven
Plusquamperfet
havia inhabilitat
havies inhabilitat
havia inhabilitat
havíem inhabilitat
havíeu inhabilitat
havien inhabilitat
Passat simple
inhabilití
inhabilitares
inhabilità
inhabilitàrem
inhabilitàreu
inhabilitaren
Passat perifràstic
vaig inhabilitar
vas (vares) inhabilitar
va inhabilitar
vam (vàrem) inhabilitar
vau (vàreu) inhabilitar
van (varen) inhabilitar
Passat anterior
haguí inhabilitat
hagueres inhabilitat
hagué inhabilitat
haguérem inhabilitat
haguéreu inhabilitat
hagueren inhabilitat
Passat anterior perifràstic
vaig haver inhabilitat
vas haver inhabilitat
va haver inhabilitat
vam haver inhabilitat
vau haver inhabilitat
van haver inhabilitat
Futur
inhabilitaré
inhabilitaràs
inhabilitarà
inhabilitarem
inhabilitareu
inhabilitaran
Futur perfet
hauré inhabilitat
hauràs inhabilitat
haurà inhabilitat
haurem inhabilitat
haureu inhabilitat
hauran inhabilitat
Condicional
inhabilitaria
inhabilitaries
inhabilitaria
inhabilitaríem
inhabilitaríeu
inhabilitarien
Condicional perfet
hauria (haguera) inhabilitat
hauries (hagueres) inhabilitat
hauria (haguera) inhabilitat
hauríem (haguérem) inhabilitat
hauríeu (haguéreu) inhabilitat
haurien (hagueren) inhabilitat

Tornar a l'índex

Mode subjuntiu

Present
inhabiliti, inhabilite (val.)
inhabilitis, inhabilites (val.)
inhabiliti, inhabilite (val.)
inhabilitem
inhabiliteu
inhabilitin, inhabiliten (val.)
Perfet
hagi (haja) inhabilitat
hagis (hages) inhabilitat
hagi (haja) inhabilitat
hàgim (hàgem) inhabilitat
hàgiu (hàgeu) inhabilitat
hagin (hagen) inhabilitat
Imperfet
inhabilités, inhabilitara (val.), inhabilitàs (val., bal.)
inhabilitessis, inhabilitares (val.), inhabilitassis (bal.), inhabilitesses, inhabilitasses (val., bal.)
inhabilités, inhabilitara (val.), inhabilitàs (val., bal.)
inhabilitéssim, inhabilitàrem (val.), inhabilitàssim (bal.), inhabilitéssem, inhabilitàssem (val., bal.)
inhabilitéssiu, inhabilitàreu (val.), inhabilitàssiu (bal.), inhabilitésseu, inhabilitàsseu (val., bal.)
inhabilitessin, inhabilitaren (val.), inhabilitassin (bal.), inhabilitessen, inhabilitassen (val., bal.)
Plusquamperfet
hagués (haguera) inhabilitat
haguessis (hagueres) inhabilitat
hagués (haguera) inhabilitat
haguéssim (haguérem) inhabilitat
haguéssiu (haguéreu) inhabilitat
haguessin (hagueren) inhabilitat

Tornar a l'índex

Mode imperatiu

Present
 
inhabilita
inhabiliti, inhabilite (val.)
inhabilitem
inhabiliteu, inhabilitau (bal.)
inhabilitin, inhabiliten (val.)

Tornar a l'índex

Formes no personals

Formes no personals
Infinitiu inhabilitar
Infinitiu compost haver inhabilitat
Gerundi inhabilitant
Gerundi compost havent inhabilitat
Participi inhabilitat , inhabilitada , inhabilitats , inhabilitades

Tornar a l'índex

Definició

  1. Impossibilitar a un per alguna cosa.
  2. Declarar a un inhàbil o incapaç d'exercir o obtenir algun càrrec.

La definició del verb prové del Viccionari i està sotmesa a les condicions de la llicència Creative Commons Reconeixement-CompartirIgual (CC BY-SA 3.0). Podeu millorar-la editant la seva entrada al Viccionari.

Tornar a l'índex

Abreviatures
  • cent. forma verbal d'ús en la variant central i nord-occidental
  • val. forma verbal d'ús en la variant valenciana
  • bal. forma verbal d'ús en la variant balear
  • ort. pre-2017. forma vàlida en l'ortografia anterior a l'any 2017

O llisteu els verbs que comencen per:
A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z

Aquest diccionari s'ha generat a partir de les dades lingüístiques del diccionari de Softcatalà publicat amb llicència dual LGPL v2.1 i GPL v2. Les definicions dels verbs provenen del Viccionari i es publiquen sota llicència de Creative Commons Reconeixement/Compartir-Igual.