inhabilitar
Indicatiu Subjuntiu Imperatiu Formes no personals Definició
Mode indicatiu
Present
| inhabilito (cent.), inhabilite (val.), inhabilit (bal.) |
| inhabilites |
| inhabilita |
| inhabilitem, inhabilitam (bal.) |
| inhabiliteu, inhabilitau (bal.) |
| inhabiliten |
Perfet
| he inhabilitat |
| has inhabilitat |
| ha inhabilitat |
| hem inhabilitat |
| heu inhabilitat |
| han inhabilitat |
Imperfet
| inhabilitava |
| inhabilitaves |
| inhabilitava |
| inhabilitàvem |
| inhabilitàveu |
| inhabilitaven |
Plusquamperfet
| havia inhabilitat |
| havies inhabilitat |
| havia inhabilitat |
| havíem inhabilitat |
| havíeu inhabilitat |
| havien inhabilitat |
Passat simple
| inhabilití |
| inhabilitares |
| inhabilità |
| inhabilitàrem |
| inhabilitàreu |
| inhabilitaren |
Passat perifràstic
| vaig inhabilitar |
| vas (vares) inhabilitar |
| va inhabilitar |
| vam (vàrem) inhabilitar |
| vau (vàreu) inhabilitar |
| van (varen) inhabilitar |
Passat anterior
| haguí inhabilitat |
| hagueres inhabilitat |
| hagué inhabilitat |
| haguérem inhabilitat |
| haguéreu inhabilitat |
| hagueren inhabilitat |
Passat anterior perifràstic
| vaig haver inhabilitat |
| vas haver inhabilitat |
| va haver inhabilitat |
| vam haver inhabilitat |
| vau haver inhabilitat |
| van haver inhabilitat |
Futur
| inhabilitaré |
| inhabilitaràs |
| inhabilitarà |
| inhabilitarem |
| inhabilitareu |
| inhabilitaran |
Futur perfet
| hauré inhabilitat |
| hauràs inhabilitat |
| haurà inhabilitat |
| haurem inhabilitat |
| haureu inhabilitat |
| hauran inhabilitat |
Condicional
| inhabilitaria |
| inhabilitaries |
| inhabilitaria |
| inhabilitaríem |
| inhabilitaríeu |
| inhabilitarien |
Condicional perfet
| hauria (haguera) inhabilitat |
| hauries (hagueres) inhabilitat |
| hauria (haguera) inhabilitat |
| hauríem (haguérem) inhabilitat |
| hauríeu (haguéreu) inhabilitat |
| haurien (hagueren) inhabilitat |
Mode subjuntiu
Present
| inhabiliti, inhabilite (val.) |
| inhabilitis, inhabilites (val.) |
| inhabiliti, inhabilite (val.) |
| inhabilitem |
| inhabiliteu |
| inhabilitin, inhabiliten (val.) |
Perfet
| hagi (haja) inhabilitat |
| hagis (hages) inhabilitat |
| hagi (haja) inhabilitat |
| hàgim (hàgem) inhabilitat |
| hàgiu (hàgeu) inhabilitat |
| hagin (hagen) inhabilitat |
Imperfet
| inhabilités, inhabilitara (val.), inhabilitàs (val., bal.) |
| inhabilitessis, inhabilitares (val.), inhabilitassis (bal.), inhabilitesses, inhabilitasses (val., bal.) |
| inhabilités, inhabilitara (val.), inhabilitàs (val., bal.) |
| inhabilitéssim, inhabilitàrem (val.), inhabilitàssim (bal.), inhabilitéssem, inhabilitàssem (val., bal.) |
| inhabilitéssiu, inhabilitàreu (val.), inhabilitàssiu (bal.), inhabilitésseu, inhabilitàsseu (val., bal.) |
| inhabilitessin, inhabilitaren (val.), inhabilitassin (bal.), inhabilitessen, inhabilitassen (val., bal.) |
Plusquamperfet
| hagués (haguera) inhabilitat |
| haguessis (hagueres) inhabilitat |
| hagués (haguera) inhabilitat |
| haguéssim (haguérem) inhabilitat |
| haguéssiu (haguéreu) inhabilitat |
| haguessin (hagueren) inhabilitat |
Mode imperatiu
Present
| inhabilita |
| inhabiliti, inhabilite (val.) |
| inhabilitem |
| inhabiliteu, inhabilitau (bal.) |
| inhabilitin, inhabiliten (val.) |
Formes no personals
Formes no personals
| Infinitiu | inhabilitar |
|---|---|
| Infinitiu compost | haver inhabilitat |
| Gerundi | inhabilitant |
| Gerundi compost | havent inhabilitat |
| Participi | inhabilitat , inhabilitada , inhabilitats , inhabilitades |
Definició
- Impossibilitar a un per alguna cosa.
- Declarar a un inhàbil o incapaç d'exercir o obtenir algun càrrec.
La definició del verb prové del Viccionari i està sotmesa a les condicions de la llicència Creative Commons Reconeixement-CompartirIgual (CC BY-SA 3.0). Podeu millorar-la editant la seva entrada al Viccionari.
Abreviatures
- cent. forma verbal d'ús en la variant central i nord-occidental
- val. forma verbal d'ús en la variant valenciana
- bal. forma verbal d'ús en la variant balear
- ort. pre-2017. forma vàlida en l'ortografia anterior a l'any 2017