Conjugació en català del verb «inflexionar»

Compartiu

Escriviu el verb que voleu cercar i premeu el botó de cerca.

inflexionar

Indicatiu Subjuntiu Imperatiu Formes no personals

Mode indicatiu

Present
inflexiono (cent.), inflexione (val.), inflexion (bal.)
inflexiones
inflexiona
inflexionem, inflexionam (bal.)
inflexioneu, inflexionau (bal.)
inflexionen
Perfet
he inflexionat
has inflexionat
ha inflexionat
hem inflexionat
heu inflexionat
han inflexionat
Imperfet
inflexionava
inflexionaves
inflexionava
inflexionàvem
inflexionàveu
inflexionaven
Plusquamperfet
havia inflexionat
havies inflexionat
havia inflexionat
havíem inflexionat
havíeu inflexionat
havien inflexionat
Passat simple
inflexioní
inflexionares
inflexionà
inflexionàrem
inflexionàreu
inflexionaren
Passat perifràstic
vaig inflexionar
vas (vares) inflexionar
va inflexionar
vam (vàrem) inflexionar
vau (vàreu) inflexionar
van (varen) inflexionar
Passat anterior
haguí inflexionat
hagueres inflexionat
hagué inflexionat
haguérem inflexionat
haguéreu inflexionat
hagueren inflexionat
Passat anterior perifràstic
vaig haver inflexionat
vas haver inflexionat
va haver inflexionat
vam haver inflexionat
vau haver inflexionat
van haver inflexionat
Futur
inflexionaré
inflexionaràs
inflexionarà
inflexionarem
inflexionareu
inflexionaran
Futur perfet
hauré inflexionat
hauràs inflexionat
haurà inflexionat
haurem inflexionat
haureu inflexionat
hauran inflexionat
Condicional
inflexionaria
inflexionaries
inflexionaria
inflexionaríem
inflexionaríeu
inflexionarien
Condicional perfet
hauria (haguera) inflexionat
hauries (hagueres) inflexionat
hauria (haguera) inflexionat
hauríem (haguérem) inflexionat
hauríeu (haguéreu) inflexionat
haurien (hagueren) inflexionat

Tornar a l'índex

Mode subjuntiu

Present
inflexioni, inflexione (val.)
inflexionis, inflexiones (val.)
inflexioni, inflexione (val.)
inflexionem
inflexioneu
inflexionin, inflexionen (val.)
Perfet
hagi (haja) inflexionat
hagis (hages) inflexionat
hagi (haja) inflexionat
hàgim (hàgem) inflexionat
hàgiu (hàgeu) inflexionat
hagin (hagen) inflexionat
Imperfet
inflexionés, inflexionara (val.), inflexionàs (val., bal.)
inflexionessis, inflexionares (val.), inflexionassis (bal.), inflexionesses, inflexionasses (val., bal.)
inflexionés, inflexionara (val.), inflexionàs (val., bal.)
inflexionéssim, inflexionàrem (val.), inflexionàssim (bal.), inflexionéssem, inflexionàssem (val., bal.)
inflexionéssiu, inflexionàreu (val.), inflexionàssiu (bal.), inflexionésseu, inflexionàsseu (val., bal.)
inflexionessin, inflexionaren (val.), inflexionassin (bal.), inflexionessen, inflexionassen (val., bal.)
Plusquamperfet
hagués (haguera) inflexionat
haguessis (hagueres) inflexionat
hagués (haguera) inflexionat
haguéssim (haguérem) inflexionat
haguéssiu (haguéreu) inflexionat
haguessin (hagueren) inflexionat

Tornar a l'índex

Mode imperatiu

Present
 
inflexiona
inflexioni, inflexione (val.)
inflexionem
inflexioneu, inflexionau (bal.)
inflexionin, inflexionen (val.)

Tornar a l'índex

Formes no personals

Formes no personals
Infinitiu inflexionar
Infinitiu compost haver inflexionat
Gerundi inflexionant
Gerundi compost havent inflexionat
Participi inflexionat , inflexionada , inflexionats , inflexionades

Tornar a l'índex

Abreviatures
  • cent. forma verbal d'ús en la variant central i nord-occidental
  • val. forma verbal d'ús en la variant valenciana
  • bal. forma verbal d'ús en la variant balear
  • ort. pre-2017. forma vàlida en l'ortografia anterior a l'any 2017

O llisteu els verbs que comencen per:
A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z

Aquest diccionari s'ha generat a partir de les dades lingüístiques del diccionari de Softcatalà publicat amb llicència dual LGPL v2.1 i GPL v2. Les definicions dels verbs provenen del Viccionari i es publiquen sota llicència de Creative Commons Reconeixement/Compartir-Igual.