inflexionar
Indicatiu Subjuntiu Imperatiu Formes no personals
Mode indicatiu
Present
| inflexiono (cent.), inflexione (val.), inflexion (bal.) |
| inflexiones |
| inflexiona |
| inflexionem, inflexionam (bal.) |
| inflexioneu, inflexionau (bal.) |
| inflexionen |
Perfet
| he inflexionat |
| has inflexionat |
| ha inflexionat |
| hem inflexionat |
| heu inflexionat |
| han inflexionat |
Imperfet
| inflexionava |
| inflexionaves |
| inflexionava |
| inflexionàvem |
| inflexionàveu |
| inflexionaven |
Plusquamperfet
| havia inflexionat |
| havies inflexionat |
| havia inflexionat |
| havíem inflexionat |
| havíeu inflexionat |
| havien inflexionat |
Passat simple
| inflexioní |
| inflexionares |
| inflexionà |
| inflexionàrem |
| inflexionàreu |
| inflexionaren |
Passat perifràstic
| vaig inflexionar |
| vas (vares) inflexionar |
| va inflexionar |
| vam (vàrem) inflexionar |
| vau (vàreu) inflexionar |
| van (varen) inflexionar |
Passat anterior
| haguí inflexionat |
| hagueres inflexionat |
| hagué inflexionat |
| haguérem inflexionat |
| haguéreu inflexionat |
| hagueren inflexionat |
Passat anterior perifràstic
| vaig haver inflexionat |
| vas haver inflexionat |
| va haver inflexionat |
| vam haver inflexionat |
| vau haver inflexionat |
| van haver inflexionat |
Futur
| inflexionaré |
| inflexionaràs |
| inflexionarà |
| inflexionarem |
| inflexionareu |
| inflexionaran |
Futur perfet
| hauré inflexionat |
| hauràs inflexionat |
| haurà inflexionat |
| haurem inflexionat |
| haureu inflexionat |
| hauran inflexionat |
Condicional
| inflexionaria |
| inflexionaries |
| inflexionaria |
| inflexionaríem |
| inflexionaríeu |
| inflexionarien |
Condicional perfet
| hauria (haguera) inflexionat |
| hauries (hagueres) inflexionat |
| hauria (haguera) inflexionat |
| hauríem (haguérem) inflexionat |
| hauríeu (haguéreu) inflexionat |
| haurien (hagueren) inflexionat |
Mode subjuntiu
Present
| inflexioni, inflexione (val.) |
| inflexionis, inflexiones (val.) |
| inflexioni, inflexione (val.) |
| inflexionem |
| inflexioneu |
| inflexionin, inflexionen (val.) |
Perfet
| hagi (haja) inflexionat |
| hagis (hages) inflexionat |
| hagi (haja) inflexionat |
| hàgim (hàgem) inflexionat |
| hàgiu (hàgeu) inflexionat |
| hagin (hagen) inflexionat |
Imperfet
| inflexionés, inflexionara (val.), inflexionàs (val., bal.) |
| inflexionessis, inflexionares (val.), inflexionassis (bal.), inflexionesses, inflexionasses (val., bal.) |
| inflexionés, inflexionara (val.), inflexionàs (val., bal.) |
| inflexionéssim, inflexionàrem (val.), inflexionàssim (bal.), inflexionéssem, inflexionàssem (val., bal.) |
| inflexionéssiu, inflexionàreu (val.), inflexionàssiu (bal.), inflexionésseu, inflexionàsseu (val., bal.) |
| inflexionessin, inflexionaren (val.), inflexionassin (bal.), inflexionessen, inflexionassen (val., bal.) |
Plusquamperfet
| hagués (haguera) inflexionat |
| haguessis (hagueres) inflexionat |
| hagués (haguera) inflexionat |
| haguéssim (haguérem) inflexionat |
| haguéssiu (haguéreu) inflexionat |
| haguessin (hagueren) inflexionat |
Mode imperatiu
Present
| inflexiona |
| inflexioni, inflexione (val.) |
| inflexionem |
| inflexioneu, inflexionau (bal.) |
| inflexionin, inflexionen (val.) |
Formes no personals
Formes no personals
| Infinitiu | inflexionar |
|---|---|
| Infinitiu compost | haver inflexionat |
| Gerundi | inflexionant |
| Gerundi compost | havent inflexionat |
| Participi | inflexionat , inflexionada , inflexionats , inflexionades |
Abreviatures
- cent. forma verbal d'ús en la variant central i nord-occidental
- val. forma verbal d'ús en la variant valenciana
- bal. forma verbal d'ús en la variant balear
- ort. pre-2017. forma vàlida en l'ortografia anterior a l'any 2017