infibular
Indicatiu Subjuntiu Imperatiu Formes no personals Definició
Mode indicatiu
Present
| infibulo (cent.), infibule (val.), infibul (bal.) |
| infibules |
| infibula |
| infibulem, infibulam (bal.) |
| infibuleu, infibulau (bal.) |
| infibulen |
Perfet
| he infibulat |
| has infibulat |
| ha infibulat |
| hem infibulat |
| heu infibulat |
| han infibulat |
Imperfet
| infibulava |
| infibulaves |
| infibulava |
| infibulàvem |
| infibulàveu |
| infibulaven |
Plusquamperfet
| havia infibulat |
| havies infibulat |
| havia infibulat |
| havíem infibulat |
| havíeu infibulat |
| havien infibulat |
Passat simple
| infibulí |
| infibulares |
| infibulà |
| infibulàrem |
| infibulàreu |
| infibularen |
Passat perifràstic
| vaig infibular |
| vas (vares) infibular |
| va infibular |
| vam (vàrem) infibular |
| vau (vàreu) infibular |
| van (varen) infibular |
Passat anterior
| haguí infibulat |
| hagueres infibulat |
| hagué infibulat |
| haguérem infibulat |
| haguéreu infibulat |
| hagueren infibulat |
Passat anterior perifràstic
| vaig haver infibulat |
| vas haver infibulat |
| va haver infibulat |
| vam haver infibulat |
| vau haver infibulat |
| van haver infibulat |
Futur
| infibularé |
| infibularàs |
| infibularà |
| infibularem |
| infibulareu |
| infibularan |
Futur perfet
| hauré infibulat |
| hauràs infibulat |
| haurà infibulat |
| haurem infibulat |
| haureu infibulat |
| hauran infibulat |
Condicional
| infibularia |
| infibularies |
| infibularia |
| infibularíem |
| infibularíeu |
| infibularien |
Condicional perfet
| hauria (haguera) infibulat |
| hauries (hagueres) infibulat |
| hauria (haguera) infibulat |
| hauríem (haguérem) infibulat |
| hauríeu (haguéreu) infibulat |
| haurien (hagueren) infibulat |
Mode subjuntiu
Present
| infibuli, infibule (val.) |
| infibulis, infibules (val.) |
| infibuli, infibule (val.) |
| infibulem |
| infibuleu |
| infibulin, infibulen (val.) |
Perfet
| hagi (haja) infibulat |
| hagis (hages) infibulat |
| hagi (haja) infibulat |
| hàgim (hàgem) infibulat |
| hàgiu (hàgeu) infibulat |
| hagin (hagen) infibulat |
Imperfet
| infibulés, infibulara (val.), infibulàs (val., bal.) |
| infibulessis, infibulares (val.), infibulassis (bal.), infibulesses, infibulasses (val., bal.) |
| infibulés, infibulara (val.), infibulàs (val., bal.) |
| infibuléssim, infibulàrem (val.), infibulàssim (bal.), infibuléssem, infibulàssem (val., bal.) |
| infibuléssiu, infibulàreu (val.), infibulàssiu (bal.), infibulésseu, infibulàsseu (val., bal.) |
| infibulessin, infibularen (val.), infibulassin (bal.), infibulessen, infibulassen (val., bal.) |
Plusquamperfet
| hagués (haguera) infibulat |
| haguessis (hagueres) infibulat |
| hagués (haguera) infibulat |
| haguéssim (haguérem) infibulat |
| haguéssiu (haguéreu) infibulat |
| haguessin (hagueren) infibulat |
Mode imperatiu
Present
| infibula |
| infibuli, infibule (val.) |
| infibulem |
| infibuleu, infibulau (bal.) |
| infibulin, infibulen (val.) |
Formes no personals
Formes no personals
| Infinitiu | infibular |
|---|---|
| Infinitiu compost | haver infibulat |
| Gerundi | infibulant |
| Gerundi compost | havent infibulat |
| Participi | infibulat , infibulada , infibulats , infibulades |
Definició
- Fer la infibulació per impedir la còpula.
La definició del verb prové del Viccionari i està sotmesa a les condicions de la llicència Creative Commons Reconeixement-CompartirIgual (CC BY-SA 3.0). Podeu millorar-la editant la seva entrada al Viccionari.
Abreviatures
- cent. forma verbal d'ús en la variant central i nord-occidental
- val. forma verbal d'ús en la variant valenciana
- bal. forma verbal d'ús en la variant balear
- ort. pre-2017. forma vàlida en l'ortografia anterior a l'any 2017