Conjugació en català del verb «infibular»

Compartiu

Escriviu el verb que voleu cercar i premeu el botó de cerca.

infibular

Indicatiu Subjuntiu Imperatiu Formes no personals Definició

Mode indicatiu

Present
infibulo (cent.), infibule (val.), infibul (bal.)
infibules
infibula
infibulem, infibulam (bal.)
infibuleu, infibulau (bal.)
infibulen
Perfet
he infibulat
has infibulat
ha infibulat
hem infibulat
heu infibulat
han infibulat
Imperfet
infibulava
infibulaves
infibulava
infibulàvem
infibulàveu
infibulaven
Plusquamperfet
havia infibulat
havies infibulat
havia infibulat
havíem infibulat
havíeu infibulat
havien infibulat
Passat simple
infibulí
infibulares
infibulà
infibulàrem
infibulàreu
infibularen
Passat perifràstic
vaig infibular
vas (vares) infibular
va infibular
vam (vàrem) infibular
vau (vàreu) infibular
van (varen) infibular
Passat anterior
haguí infibulat
hagueres infibulat
hagué infibulat
haguérem infibulat
haguéreu infibulat
hagueren infibulat
Passat anterior perifràstic
vaig haver infibulat
vas haver infibulat
va haver infibulat
vam haver infibulat
vau haver infibulat
van haver infibulat
Futur
infibularé
infibularàs
infibularà
infibularem
infibulareu
infibularan
Futur perfet
hauré infibulat
hauràs infibulat
haurà infibulat
haurem infibulat
haureu infibulat
hauran infibulat
Condicional
infibularia
infibularies
infibularia
infibularíem
infibularíeu
infibularien
Condicional perfet
hauria (haguera) infibulat
hauries (hagueres) infibulat
hauria (haguera) infibulat
hauríem (haguérem) infibulat
hauríeu (haguéreu) infibulat
haurien (hagueren) infibulat

Tornar a l'índex

Mode subjuntiu

Present
infibuli, infibule (val.)
infibulis, infibules (val.)
infibuli, infibule (val.)
infibulem
infibuleu
infibulin, infibulen (val.)
Perfet
hagi (haja) infibulat
hagis (hages) infibulat
hagi (haja) infibulat
hàgim (hàgem) infibulat
hàgiu (hàgeu) infibulat
hagin (hagen) infibulat
Imperfet
infibulés, infibulara (val.), infibulàs (val., bal.)
infibulessis, infibulares (val.), infibulassis (bal.), infibulesses, infibulasses (val., bal.)
infibulés, infibulara (val.), infibulàs (val., bal.)
infibuléssim, infibulàrem (val.), infibulàssim (bal.), infibuléssem, infibulàssem (val., bal.)
infibuléssiu, infibulàreu (val.), infibulàssiu (bal.), infibulésseu, infibulàsseu (val., bal.)
infibulessin, infibularen (val.), infibulassin (bal.), infibulessen, infibulassen (val., bal.)
Plusquamperfet
hagués (haguera) infibulat
haguessis (hagueres) infibulat
hagués (haguera) infibulat
haguéssim (haguérem) infibulat
haguéssiu (haguéreu) infibulat
haguessin (hagueren) infibulat

Tornar a l'índex

Mode imperatiu

Present
 
infibula
infibuli, infibule (val.)
infibulem
infibuleu, infibulau (bal.)
infibulin, infibulen (val.)

Tornar a l'índex

Formes no personals

Formes no personals
Infinitiu infibular
Infinitiu compost haver infibulat
Gerundi infibulant
Gerundi compost havent infibulat
Participi infibulat , infibulada , infibulats , infibulades

Tornar a l'índex

Definició

  1. Fer la infibulació per impedir la còpula.

La definició del verb prové del Viccionari i està sotmesa a les condicions de la llicència Creative Commons Reconeixement-CompartirIgual (CC BY-SA 3.0). Podeu millorar-la editant la seva entrada al Viccionari.

Tornar a l'índex

Abreviatures
  • cent. forma verbal d'ús en la variant central i nord-occidental
  • val. forma verbal d'ús en la variant valenciana
  • bal. forma verbal d'ús en la variant balear
  • ort. pre-2017. forma vàlida en l'ortografia anterior a l'any 2017

O llisteu els verbs que comencen per:
A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z

Aquest diccionari s'ha generat a partir de les dades lingüístiques del diccionari de Softcatalà publicat amb llicència dual LGPL v2.1 i GPL v2. Les definicions dels verbs provenen del Viccionari i es publiquen sota llicència de Creative Commons Reconeixement/Compartir-Igual.