infeccionar
Indicatiu Subjuntiu Imperatiu Formes no personals Definició
Mode indicatiu
Present
| infecciono (cent.), infeccione (val.), infeccion (bal.) |
| infecciones |
| infecciona |
| infeccionem, infeccionam (bal.) |
| infeccioneu, infeccionau (bal.) |
| infeccionen |
Perfet
| he infeccionat |
| has infeccionat |
| ha infeccionat |
| hem infeccionat |
| heu infeccionat |
| han infeccionat |
Imperfet
| infeccionava |
| infeccionaves |
| infeccionava |
| infeccionàvem |
| infeccionàveu |
| infeccionaven |
Plusquamperfet
| havia infeccionat |
| havies infeccionat |
| havia infeccionat |
| havíem infeccionat |
| havíeu infeccionat |
| havien infeccionat |
Passat simple
| infeccioní |
| infeccionares |
| infeccionà |
| infeccionàrem |
| infeccionàreu |
| infeccionaren |
Passat perifràstic
| vaig infeccionar |
| vas (vares) infeccionar |
| va infeccionar |
| vam (vàrem) infeccionar |
| vau (vàreu) infeccionar |
| van (varen) infeccionar |
Passat anterior
| haguí infeccionat |
| hagueres infeccionat |
| hagué infeccionat |
| haguérem infeccionat |
| haguéreu infeccionat |
| hagueren infeccionat |
Passat anterior perifràstic
| vaig haver infeccionat |
| vas haver infeccionat |
| va haver infeccionat |
| vam haver infeccionat |
| vau haver infeccionat |
| van haver infeccionat |
Futur
| infeccionaré |
| infeccionaràs |
| infeccionarà |
| infeccionarem |
| infeccionareu |
| infeccionaran |
Futur perfet
| hauré infeccionat |
| hauràs infeccionat |
| haurà infeccionat |
| haurem infeccionat |
| haureu infeccionat |
| hauran infeccionat |
Condicional
| infeccionaria |
| infeccionaries |
| infeccionaria |
| infeccionaríem |
| infeccionaríeu |
| infeccionarien |
Condicional perfet
| hauria (haguera) infeccionat |
| hauries (hagueres) infeccionat |
| hauria (haguera) infeccionat |
| hauríem (haguérem) infeccionat |
| hauríeu (haguéreu) infeccionat |
| haurien (hagueren) infeccionat |
Mode subjuntiu
Present
| infeccioni, infeccione (val.) |
| infeccionis, infecciones (val.) |
| infeccioni, infeccione (val.) |
| infeccionem |
| infeccioneu |
| infeccionin, infeccionen (val.) |
Perfet
| hagi (haja) infeccionat |
| hagis (hages) infeccionat |
| hagi (haja) infeccionat |
| hàgim (hàgem) infeccionat |
| hàgiu (hàgeu) infeccionat |
| hagin (hagen) infeccionat |
Imperfet
| infeccionés, infeccionara (val.), infeccionàs (val., bal.) |
| infeccionessis, infeccionares (val.), infeccionassis (bal.), infeccionesses, infeccionasses (val., bal.) |
| infeccionés, infeccionara (val.), infeccionàs (val., bal.) |
| infeccionéssim, infeccionàrem (val.), infeccionàssim (bal.), infeccionéssem, infeccionàssem (val., bal.) |
| infeccionéssiu, infeccionàreu (val.), infeccionàssiu (bal.), infeccionésseu, infeccionàsseu (val., bal.) |
| infeccionessin, infeccionaren (val.), infeccionassin (bal.), infeccionessen, infeccionassen (val., bal.) |
Plusquamperfet
| hagués (haguera) infeccionat |
| haguessis (hagueres) infeccionat |
| hagués (haguera) infeccionat |
| haguéssim (haguérem) infeccionat |
| haguéssiu (haguéreu) infeccionat |
| haguessin (hagueren) infeccionat |
Mode imperatiu
Present
| infecciona |
| infeccioni, infeccione (val.) |
| infeccionem |
| infeccioneu, infeccionau (bal.) |
| infeccionin, infeccionen (val.) |
Formes no personals
Formes no personals
| Infinitiu | infeccionar |
|---|---|
| Infinitiu compost | haver infeccionat |
| Gerundi | infeccionant |
| Gerundi compost | havent infeccionat |
| Participi | infeccionat , infeccionada , infeccionats , infeccionades |
Definició
- infectar
La definició del verb prové del Viccionari i està sotmesa a les condicions de la llicència Creative Commons Reconeixement-CompartirIgual (CC BY-SA 3.0). Podeu millorar-la editant la seva entrada al Viccionari.
Abreviatures
- cent. forma verbal d'ús en la variant central i nord-occidental
- val. forma verbal d'ús en la variant valenciana
- bal. forma verbal d'ús en la variant balear
- ort. pre-2017. forma vàlida en l'ortografia anterior a l'any 2017