inebriar
Indicatiu Subjuntiu Imperatiu Formes no personals Definició
Mode indicatiu
Present
| inebrio (cent.), inebrie (val.), inebrii (bal.) |
| inebries |
| inebria |
| inebriem, inebriam (bal.) |
| inebrieu, inebriau (bal.) |
| inebrien |
Perfet
| he inebriat |
| has inebriat |
| ha inebriat |
| hem inebriat |
| heu inebriat |
| han inebriat |
Imperfet
| inebriava |
| inebriaves |
| inebriava |
| inebriàvem |
| inebriàveu |
| inebriaven |
Plusquamperfet
| havia inebriat |
| havies inebriat |
| havia inebriat |
| havíem inebriat |
| havíeu inebriat |
| havien inebriat |
Passat simple
| inebrií |
| inebriares |
| inebrià |
| inebriàrem |
| inebriàreu |
| inebriaren |
Passat perifràstic
| vaig inebriar |
| vas (vares) inebriar |
| va inebriar |
| vam (vàrem) inebriar |
| vau (vàreu) inebriar |
| van (varen) inebriar |
Passat anterior
| haguí inebriat |
| hagueres inebriat |
| hagué inebriat |
| haguérem inebriat |
| haguéreu inebriat |
| hagueren inebriat |
Passat anterior perifràstic
| vaig haver inebriat |
| vas haver inebriat |
| va haver inebriat |
| vam haver inebriat |
| vau haver inebriat |
| van haver inebriat |
Futur
| inebriaré |
| inebriaràs |
| inebriarà |
| inebriarem |
| inebriareu |
| inebriaran |
Futur perfet
| hauré inebriat |
| hauràs inebriat |
| haurà inebriat |
| haurem inebriat |
| haureu inebriat |
| hauran inebriat |
Condicional
| inebriaria |
| inebriaries |
| inebriaria |
| inebriaríem |
| inebriaríeu |
| inebriarien |
Condicional perfet
| hauria (haguera) inebriat |
| hauries (hagueres) inebriat |
| hauria (haguera) inebriat |
| hauríem (haguérem) inebriat |
| hauríeu (haguéreu) inebriat |
| haurien (hagueren) inebriat |
Mode subjuntiu
Present
| inebriï, inebrie (val.) |
| inebriïs, inebries (val.) |
| inebriï, inebrie (val.) |
| inebriem |
| inebrieu |
| inebriïn, inebrien (val.) |
Perfet
| hagi (haja) inebriat |
| hagis (hages) inebriat |
| hagi (haja) inebriat |
| hàgim (hàgem) inebriat |
| hàgiu (hàgeu) inebriat |
| hagin (hagen) inebriat |
Imperfet
| inebriés, inebriara (val.), inebriàs (val., bal.) |
| inebriessis, inebriares (val.), inebriassis (bal.), inebriesses, inebriasses (val., bal.) |
| inebriés, inebriara (val.), inebriàs (val., bal.) |
| inebriéssim, inebriàrem (val.), inebriàssim (bal.), inebriéssem, inebriàssem (val., bal.) |
| inebriéssiu, inebriàreu (val.), inebriàssiu (bal.), inebriésseu, inebriàsseu (val., bal.) |
| inebriessin, inebriaren (val.), inebriassin (bal.), inebriessen, inebriassen (val., bal.) |
Plusquamperfet
| hagués (haguera) inebriat |
| haguessis (hagueres) inebriat |
| hagués (haguera) inebriat |
| haguéssim (haguérem) inebriat |
| haguéssiu (haguéreu) inebriat |
| haguessin (hagueren) inebriat |
Mode imperatiu
Present
| inebria |
| inebriï, inebrie (val.) |
| inebriem |
| inebrieu, inebriau (bal.) |
| inebriïn, inebrien (val.) |
Formes no personals
Formes no personals
| Infinitiu | inebriar |
|---|---|
| Infinitiu compost | haver inebriat |
| Gerundi | inebriant |
| Gerundi compost | havent inebriat |
| Participi | inebriat , inebriada , inebriats , inebriades |
Definició
- embriagar
La definició del verb prové del Viccionari i està sotmesa a les condicions de la llicència Creative Commons Reconeixement-CompartirIgual (CC BY-SA 3.0). Podeu millorar-la editant la seva entrada al Viccionari.
Abreviatures
- cent. forma verbal d'ús en la variant central i nord-occidental
- val. forma verbal d'ús en la variant valenciana
- bal. forma verbal d'ús en la variant balear
- ort. pre-2017. forma vàlida en l'ortografia anterior a l'any 2017