Conjugació en català del verb «inebriar»

Compartiu

Escriviu el verb que voleu cercar i premeu el botó de cerca.

inebriar

Indicatiu Subjuntiu Imperatiu Formes no personals Definició

Mode indicatiu

Present
inebrio (cent.), inebrie (val.), inebrii (bal.)
inebries
inebria
inebriem, inebriam (bal.)
inebrieu, inebriau (bal.)
inebrien
Perfet
he inebriat
has inebriat
ha inebriat
hem inebriat
heu inebriat
han inebriat
Imperfet
inebriava
inebriaves
inebriava
inebriàvem
inebriàveu
inebriaven
Plusquamperfet
havia inebriat
havies inebriat
havia inebriat
havíem inebriat
havíeu inebriat
havien inebriat
Passat simple
inebrií
inebriares
inebrià
inebriàrem
inebriàreu
inebriaren
Passat perifràstic
vaig inebriar
vas (vares) inebriar
va inebriar
vam (vàrem) inebriar
vau (vàreu) inebriar
van (varen) inebriar
Passat anterior
haguí inebriat
hagueres inebriat
hagué inebriat
haguérem inebriat
haguéreu inebriat
hagueren inebriat
Passat anterior perifràstic
vaig haver inebriat
vas haver inebriat
va haver inebriat
vam haver inebriat
vau haver inebriat
van haver inebriat
Futur
inebriaré
inebriaràs
inebriarà
inebriarem
inebriareu
inebriaran
Futur perfet
hauré inebriat
hauràs inebriat
haurà inebriat
haurem inebriat
haureu inebriat
hauran inebriat
Condicional
inebriaria
inebriaries
inebriaria
inebriaríem
inebriaríeu
inebriarien
Condicional perfet
hauria (haguera) inebriat
hauries (hagueres) inebriat
hauria (haguera) inebriat
hauríem (haguérem) inebriat
hauríeu (haguéreu) inebriat
haurien (hagueren) inebriat

Tornar a l'índex

Mode subjuntiu

Present
inebriï, inebrie (val.)
inebriïs, inebries (val.)
inebriï, inebrie (val.)
inebriem
inebrieu
inebriïn, inebrien (val.)
Perfet
hagi (haja) inebriat
hagis (hages) inebriat
hagi (haja) inebriat
hàgim (hàgem) inebriat
hàgiu (hàgeu) inebriat
hagin (hagen) inebriat
Imperfet
inebriés, inebriara (val.), inebriàs (val., bal.)
inebriessis, inebriares (val.), inebriassis (bal.), inebriesses, inebriasses (val., bal.)
inebriés, inebriara (val.), inebriàs (val., bal.)
inebriéssim, inebriàrem (val.), inebriàssim (bal.), inebriéssem, inebriàssem (val., bal.)
inebriéssiu, inebriàreu (val.), inebriàssiu (bal.), inebriésseu, inebriàsseu (val., bal.)
inebriessin, inebriaren (val.), inebriassin (bal.), inebriessen, inebriassen (val., bal.)
Plusquamperfet
hagués (haguera) inebriat
haguessis (hagueres) inebriat
hagués (haguera) inebriat
haguéssim (haguérem) inebriat
haguéssiu (haguéreu) inebriat
haguessin (hagueren) inebriat

Tornar a l'índex

Mode imperatiu

Present
 
inebria
inebriï, inebrie (val.)
inebriem
inebrieu, inebriau (bal.)
inebriïn, inebrien (val.)

Tornar a l'índex

Formes no personals

Formes no personals
Infinitiu inebriar
Infinitiu compost haver inebriat
Gerundi inebriant
Gerundi compost havent inebriat
Participi inebriat , inebriada , inebriats , inebriades

Tornar a l'índex

Definició

  1. embriagar

La definició del verb prové del Viccionari i està sotmesa a les condicions de la llicència Creative Commons Reconeixement-CompartirIgual (CC BY-SA 3.0). Podeu millorar-la editant la seva entrada al Viccionari.

Tornar a l'índex

Abreviatures
  • cent. forma verbal d'ús en la variant central i nord-occidental
  • val. forma verbal d'ús en la variant valenciana
  • bal. forma verbal d'ús en la variant balear
  • ort. pre-2017. forma vàlida en l'ortografia anterior a l'any 2017

O llisteu els verbs que comencen per:
A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z

Aquest diccionari s'ha generat a partir de les dades lingüístiques del diccionari de Softcatalà publicat amb llicència dual LGPL v2.1 i GPL v2. Les definicions dels verbs provenen del Viccionari i es publiquen sota llicència de Creative Commons Reconeixement/Compartir-Igual.