independitzar
Indicatiu Subjuntiu Imperatiu Formes no personals Definició
Mode indicatiu
Present
| independitzo (cent.), independitze (val.), independitz (bal.) |
| independitzes |
| independitza |
| independitzem, independitzam (bal.) |
| independitzeu, independitzau (bal.) |
| independitzen |
Perfet
| he independitzat |
| has independitzat |
| ha independitzat |
| hem independitzat |
| heu independitzat |
| han independitzat |
Imperfet
| independitzava |
| independitzaves |
| independitzava |
| independitzàvem |
| independitzàveu |
| independitzaven |
Plusquamperfet
| havia independitzat |
| havies independitzat |
| havia independitzat |
| havíem independitzat |
| havíeu independitzat |
| havien independitzat |
Passat simple
| independitzí |
| independitzares |
| independitzà |
| independitzàrem |
| independitzàreu |
| independitzaren |
Passat perifràstic
| vaig independitzar |
| vas (vares) independitzar |
| va independitzar |
| vam (vàrem) independitzar |
| vau (vàreu) independitzar |
| van (varen) independitzar |
Passat anterior
| haguí independitzat |
| hagueres independitzat |
| hagué independitzat |
| haguérem independitzat |
| haguéreu independitzat |
| hagueren independitzat |
Passat anterior perifràstic
| vaig haver independitzat |
| vas haver independitzat |
| va haver independitzat |
| vam haver independitzat |
| vau haver independitzat |
| van haver independitzat |
Futur
| independitzaré |
| independitzaràs |
| independitzarà |
| independitzarem |
| independitzareu |
| independitzaran |
Futur perfet
| hauré independitzat |
| hauràs independitzat |
| haurà independitzat |
| haurem independitzat |
| haureu independitzat |
| hauran independitzat |
Condicional
| independitzaria |
| independitzaries |
| independitzaria |
| independitzaríem |
| independitzaríeu |
| independitzarien |
Condicional perfet
| hauria (haguera) independitzat |
| hauries (hagueres) independitzat |
| hauria (haguera) independitzat |
| hauríem (haguérem) independitzat |
| hauríeu (haguéreu) independitzat |
| haurien (hagueren) independitzat |
Mode subjuntiu
Present
| independitzi, independitze (val.) |
| independitzis, independitzes (val.) |
| independitzi, independitze (val.) |
| independitzem |
| independitzeu |
| independitzin, independitzen (val.) |
Perfet
| hagi (haja) independitzat |
| hagis (hages) independitzat |
| hagi (haja) independitzat |
| hàgim (hàgem) independitzat |
| hàgiu (hàgeu) independitzat |
| hagin (hagen) independitzat |
Imperfet
| independitzés, independitzara (val.), independitzàs (val., bal.) |
| independitzessis, independitzares (val.), independitzassis (bal.), independitzesses, independitzasses (val., bal.) |
| independitzés, independitzara (val.), independitzàs (val., bal.) |
| independitzéssim, independitzàrem (val.), independitzàssim (bal.), independitzéssem, independitzàssem (val., bal.) |
| independitzéssiu, independitzàreu (val.), independitzàssiu (bal.), independitzésseu, independitzàsseu (val., bal.) |
| independitzessin, independitzaren (val.), independitzassin (bal.), independitzessen, independitzassen (val., bal.) |
Plusquamperfet
| hagués (haguera) independitzat |
| haguessis (hagueres) independitzat |
| hagués (haguera) independitzat |
| haguéssim (haguérem) independitzat |
| haguéssiu (haguéreu) independitzat |
| haguessin (hagueren) independitzat |
Mode imperatiu
Present
| independitza |
| independitzi, independitze (val.) |
| independitzem |
| independitzeu, independitzau (bal.) |
| independitzin, independitzen (val.) |
Formes no personals
Formes no personals
| Infinitiu | independitzar |
|---|---|
| Infinitiu compost | haver independitzat |
| Gerundi | independitzant |
| Gerundi compost | havent independitzat |
| Participi | independitzat , independitzada , independitzats , independitzades |
Definició
- Fer que sigui independent.
- Obtenir la independència pròpia.
La definició del verb prové del Viccionari i està sotmesa a les condicions de la llicència Creative Commons Reconeixement-CompartirIgual (CC BY-SA 3.0). Podeu millorar-la editant la seva entrada al Viccionari.
Abreviatures
- cent. forma verbal d'ús en la variant central i nord-occidental
- val. forma verbal d'ús en la variant valenciana
- bal. forma verbal d'ús en la variant balear
- ort. pre-2017. forma vàlida en l'ortografia anterior a l'any 2017