inculturar
Indicatiu Subjuntiu Imperatiu Formes no personals
Mode indicatiu
Present
| inculturo (cent.), inculture (val.), incultur (bal.) |
| incultures |
| incultura |
| inculturem, inculturam (bal.) |
| incultureu, inculturau (bal.) |
| inculturen |
Perfet
| he inculturat |
| has inculturat |
| ha inculturat |
| hem inculturat |
| heu inculturat |
| han inculturat |
Imperfet
| inculturava |
| inculturaves |
| inculturava |
| inculturàvem |
| inculturàveu |
| inculturaven |
Plusquamperfet
| havia inculturat |
| havies inculturat |
| havia inculturat |
| havíem inculturat |
| havíeu inculturat |
| havien inculturat |
Passat simple
| inculturí |
| inculturares |
| inculturà |
| inculturàrem |
| inculturàreu |
| inculturaren |
Passat perifràstic
| vaig inculturar |
| vas (vares) inculturar |
| va inculturar |
| vam (vàrem) inculturar |
| vau (vàreu) inculturar |
| van (varen) inculturar |
Passat anterior
| haguí inculturat |
| hagueres inculturat |
| hagué inculturat |
| haguérem inculturat |
| haguéreu inculturat |
| hagueren inculturat |
Passat anterior perifràstic
| vaig haver inculturat |
| vas haver inculturat |
| va haver inculturat |
| vam haver inculturat |
| vau haver inculturat |
| van haver inculturat |
Futur
| inculturaré |
| inculturaràs |
| inculturarà |
| inculturarem |
| inculturareu |
| inculturaran |
Futur perfet
| hauré inculturat |
| hauràs inculturat |
| haurà inculturat |
| haurem inculturat |
| haureu inculturat |
| hauran inculturat |
Condicional
| inculturaria |
| inculturaries |
| inculturaria |
| inculturaríem |
| inculturaríeu |
| inculturarien |
Condicional perfet
| hauria (haguera) inculturat |
| hauries (hagueres) inculturat |
| hauria (haguera) inculturat |
| hauríem (haguérem) inculturat |
| hauríeu (haguéreu) inculturat |
| haurien (hagueren) inculturat |
Mode subjuntiu
Present
| inculturi, inculture (val.) |
| inculturis, incultures (val.) |
| inculturi, inculture (val.) |
| inculturem |
| incultureu |
| inculturin, inculturen (val.) |
Perfet
| hagi (haja) inculturat |
| hagis (hages) inculturat |
| hagi (haja) inculturat |
| hàgim (hàgem) inculturat |
| hàgiu (hàgeu) inculturat |
| hagin (hagen) inculturat |
Imperfet
| inculturés, inculturara (val.), inculturàs (val., bal.) |
| inculturessis, inculturares (val.), inculturassis (bal.), inculturesses, inculturasses (val., bal.) |
| inculturés, inculturara (val.), inculturàs (val., bal.) |
| inculturéssim, inculturàrem (val.), inculturàssim (bal.), inculturéssem, inculturàssem (val., bal.) |
| inculturéssiu, inculturàreu (val.), inculturàssiu (bal.), inculturésseu, inculturàsseu (val., bal.) |
| inculturessin, inculturaren (val.), inculturassin (bal.), inculturessen, inculturassen (val., bal.) |
Plusquamperfet
| hagués (haguera) inculturat |
| haguessis (hagueres) inculturat |
| hagués (haguera) inculturat |
| haguéssim (haguérem) inculturat |
| haguéssiu (haguéreu) inculturat |
| haguessin (hagueren) inculturat |
Mode imperatiu
Present
| incultura |
| inculturi, inculture (val.) |
| inculturem |
| incultureu, inculturau (bal.) |
| inculturin, inculturen (val.) |
Formes no personals
Formes no personals
| Infinitiu | inculturar |
|---|---|
| Infinitiu compost | haver inculturat |
| Gerundi | inculturant |
| Gerundi compost | havent inculturat |
| Participi | inculturat , inculturada , inculturats , inculturades |
Abreviatures
- cent. forma verbal d'ús en la variant central i nord-occidental
- val. forma verbal d'ús en la variant valenciana
- bal. forma verbal d'ús en la variant balear
- ort. pre-2017. forma vàlida en l'ortografia anterior a l'any 2017