Conjugació en català del verb «impersonalitzar»

Compartiu

Escriviu el verb que voleu cercar i premeu el botó de cerca.

impersonalitzar

Indicatiu Subjuntiu Imperatiu Formes no personals Definició

Mode indicatiu

Present
impersonalitzo (cent.), impersonalitze (val.), impersonalitz (bal.)
impersonalitzes
impersonalitza
impersonalitzem, impersonalitzam (bal.)
impersonalitzeu, impersonalitzau (bal.)
impersonalitzen
Perfet
he impersonalitzat
has impersonalitzat
ha impersonalitzat
hem impersonalitzat
heu impersonalitzat
han impersonalitzat
Imperfet
impersonalitzava
impersonalitzaves
impersonalitzava
impersonalitzàvem
impersonalitzàveu
impersonalitzaven
Plusquamperfet
havia impersonalitzat
havies impersonalitzat
havia impersonalitzat
havíem impersonalitzat
havíeu impersonalitzat
havien impersonalitzat
Passat simple
impersonalitzí
impersonalitzares
impersonalitzà
impersonalitzàrem
impersonalitzàreu
impersonalitzaren
Passat perifràstic
vaig impersonalitzar
vas (vares) impersonalitzar
va impersonalitzar
vam (vàrem) impersonalitzar
vau (vàreu) impersonalitzar
van (varen) impersonalitzar
Passat anterior
haguí impersonalitzat
hagueres impersonalitzat
hagué impersonalitzat
haguérem impersonalitzat
haguéreu impersonalitzat
hagueren impersonalitzat
Passat anterior perifràstic
vaig haver impersonalitzat
vas haver impersonalitzat
va haver impersonalitzat
vam haver impersonalitzat
vau haver impersonalitzat
van haver impersonalitzat
Futur
impersonalitzaré
impersonalitzaràs
impersonalitzarà
impersonalitzarem
impersonalitzareu
impersonalitzaran
Futur perfet
hauré impersonalitzat
hauràs impersonalitzat
haurà impersonalitzat
haurem impersonalitzat
haureu impersonalitzat
hauran impersonalitzat
Condicional
impersonalitzaria
impersonalitzaries
impersonalitzaria
impersonalitzaríem
impersonalitzaríeu
impersonalitzarien
Condicional perfet
hauria (haguera) impersonalitzat
hauries (hagueres) impersonalitzat
hauria (haguera) impersonalitzat
hauríem (haguérem) impersonalitzat
hauríeu (haguéreu) impersonalitzat
haurien (hagueren) impersonalitzat

Tornar a l'índex

Mode subjuntiu

Present
impersonalitzi, impersonalitze (val.)
impersonalitzis, impersonalitzes (val.)
impersonalitzi, impersonalitze (val.)
impersonalitzem
impersonalitzeu
impersonalitzin, impersonalitzen (val.)
Perfet
hagi (haja) impersonalitzat
hagis (hages) impersonalitzat
hagi (haja) impersonalitzat
hàgim (hàgem) impersonalitzat
hàgiu (hàgeu) impersonalitzat
hagin (hagen) impersonalitzat
Imperfet
impersonalitzés, impersonalitzara (val.), impersonalitzàs (val., bal.)
impersonalitzessis, impersonalitzares (val.), impersonalitzassis (bal.), impersonalitzesses, impersonalitzasses (val., bal.)
impersonalitzés, impersonalitzara (val.), impersonalitzàs (val., bal.)
impersonalitzéssim, impersonalitzàrem (val.), impersonalitzàssim (bal.), impersonalitzéssem, impersonalitzàssem (val., bal.)
impersonalitzéssiu, impersonalitzàreu (val.), impersonalitzàssiu (bal.), impersonalitzésseu, impersonalitzàsseu (val., bal.)
impersonalitzessin, impersonalitzaren (val.), impersonalitzassin (bal.), impersonalitzessen, impersonalitzassen (val., bal.)
Plusquamperfet
hagués (haguera) impersonalitzat
haguessis (hagueres) impersonalitzat
hagués (haguera) impersonalitzat
haguéssim (haguérem) impersonalitzat
haguéssiu (haguéreu) impersonalitzat
haguessin (hagueren) impersonalitzat

Tornar a l'índex

Mode imperatiu

Present
 
impersonalitza
impersonalitzi, impersonalitze (val.)
impersonalitzem
impersonalitzeu, impersonalitzau (bal.)
impersonalitzin, impersonalitzen (val.)

Tornar a l'índex

Formes no personals

Formes no personals
Infinitiu impersonalitzar
Infinitiu compost haver impersonalitzat
Gerundi impersonalitzant
Gerundi compost havent impersonalitzat
Participi impersonalitzat , impersonalitzada , impersonalitzats , impersonalitzades

Tornar a l'índex

Definició

  1. Usar de forma impersonal.

La definició del verb prové del Viccionari i està sotmesa a les condicions de la llicència Creative Commons Reconeixement-CompartirIgual (CC BY-SA 3.0). Podeu millorar-la editant la seva entrada al Viccionari.

Tornar a l'índex

Abreviatures
  • cent. forma verbal d'ús en la variant central i nord-occidental
  • val. forma verbal d'ús en la variant valenciana
  • bal. forma verbal d'ús en la variant balear
  • ort. pre-2017. forma vàlida en l'ortografia anterior a l'any 2017

O llisteu els verbs que comencen per:
A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z

Aquest diccionari s'ha generat a partir de les dades lingüístiques del diccionari de Softcatalà publicat amb llicència dual LGPL v2.1 i GPL v2. Les definicions dels verbs provenen del Viccionari i es publiquen sota llicència de Creative Commons Reconeixement/Compartir-Igual.