immunitzar
Indicatiu Subjuntiu Imperatiu Formes no personals Definició
Mode indicatiu
Present
| immunitzo (cent.), immunitze (val.), immunitz (bal.) |
| immunitzes |
| immunitza |
| immunitzem, immunitzam (bal.) |
| immunitzeu, immunitzau (bal.) |
| immunitzen |
Perfet
| he immunitzat |
| has immunitzat |
| ha immunitzat |
| hem immunitzat |
| heu immunitzat |
| han immunitzat |
Imperfet
| immunitzava |
| immunitzaves |
| immunitzava |
| immunitzàvem |
| immunitzàveu |
| immunitzaven |
Plusquamperfet
| havia immunitzat |
| havies immunitzat |
| havia immunitzat |
| havíem immunitzat |
| havíeu immunitzat |
| havien immunitzat |
Passat simple
| immunitzí |
| immunitzares |
| immunitzà |
| immunitzàrem |
| immunitzàreu |
| immunitzaren |
Passat perifràstic
| vaig immunitzar |
| vas (vares) immunitzar |
| va immunitzar |
| vam (vàrem) immunitzar |
| vau (vàreu) immunitzar |
| van (varen) immunitzar |
Passat anterior
| haguí immunitzat |
| hagueres immunitzat |
| hagué immunitzat |
| haguérem immunitzat |
| haguéreu immunitzat |
| hagueren immunitzat |
Passat anterior perifràstic
| vaig haver immunitzat |
| vas haver immunitzat |
| va haver immunitzat |
| vam haver immunitzat |
| vau haver immunitzat |
| van haver immunitzat |
Futur
| immunitzaré |
| immunitzaràs |
| immunitzarà |
| immunitzarem |
| immunitzareu |
| immunitzaran |
Futur perfet
| hauré immunitzat |
| hauràs immunitzat |
| haurà immunitzat |
| haurem immunitzat |
| haureu immunitzat |
| hauran immunitzat |
Condicional
| immunitzaria |
| immunitzaries |
| immunitzaria |
| immunitzaríem |
| immunitzaríeu |
| immunitzarien |
Condicional perfet
| hauria (haguera) immunitzat |
| hauries (hagueres) immunitzat |
| hauria (haguera) immunitzat |
| hauríem (haguérem) immunitzat |
| hauríeu (haguéreu) immunitzat |
| haurien (hagueren) immunitzat |
Mode subjuntiu
Present
| immunitzi, immunitze (val.) |
| immunitzis, immunitzes (val.) |
| immunitzi, immunitze (val.) |
| immunitzem |
| immunitzeu |
| immunitzin, immunitzen (val.) |
Perfet
| hagi (haja) immunitzat |
| hagis (hages) immunitzat |
| hagi (haja) immunitzat |
| hàgim (hàgem) immunitzat |
| hàgiu (hàgeu) immunitzat |
| hagin (hagen) immunitzat |
Imperfet
| immunitzés, immunitzara (val.), immunitzàs (val., bal.) |
| immunitzessis, immunitzares (val.), immunitzassis (bal.), immunitzesses, immunitzasses (val., bal.) |
| immunitzés, immunitzara (val.), immunitzàs (val., bal.) |
| immunitzéssim, immunitzàrem (val.), immunitzàssim (bal.), immunitzéssem, immunitzàssem (val., bal.) |
| immunitzéssiu, immunitzàreu (val.), immunitzàssiu (bal.), immunitzésseu, immunitzàsseu (val., bal.) |
| immunitzessin, immunitzaren (val.), immunitzassin (bal.), immunitzessen, immunitzassen (val., bal.) |
Plusquamperfet
| hagués (haguera) immunitzat |
| haguessis (hagueres) immunitzat |
| hagués (haguera) immunitzat |
| haguéssim (haguérem) immunitzat |
| haguéssiu (haguéreu) immunitzat |
| haguessin (hagueren) immunitzat |
Mode imperatiu
Present
| immunitza |
| immunitzi, immunitze (val.) |
| immunitzem |
| immunitzeu, immunitzau (bal.) |
| immunitzin, immunitzen (val.) |
Formes no personals
Formes no personals
| Infinitiu | immunitzar |
|---|---|
| Infinitiu compost | haver immunitzat |
| Gerundi | immunitzant |
| Gerundi compost | havent immunitzat |
| Participi | immunitzat , immunitzada , immunitzats , immunitzades |
Definició
- Protegir o fer immune algú contra una malaltia o algun altre mal.
La definició del verb prové del Viccionari i està sotmesa a les condicions de la llicència Creative Commons Reconeixement-CompartirIgual (CC BY-SA 3.0). Podeu millorar-la editant la seva entrada al Viccionari.
Abreviatures
- cent. forma verbal d'ús en la variant central i nord-occidental
- val. forma verbal d'ús en la variant valenciana
- bal. forma verbal d'ús en la variant balear
- ort. pre-2017. forma vàlida en l'ortografia anterior a l'any 2017