Conjugació en català del verb «immunitzar»

Compartiu

Escriviu el verb que voleu cercar i premeu el botó de cerca.

immunitzar

Indicatiu Subjuntiu Imperatiu Formes no personals Definició

Mode indicatiu

Present
immunitzo (cent.), immunitze (val.), immunitz (bal.)
immunitzes
immunitza
immunitzem, immunitzam (bal.)
immunitzeu, immunitzau (bal.)
immunitzen
Perfet
he immunitzat
has immunitzat
ha immunitzat
hem immunitzat
heu immunitzat
han immunitzat
Imperfet
immunitzava
immunitzaves
immunitzava
immunitzàvem
immunitzàveu
immunitzaven
Plusquamperfet
havia immunitzat
havies immunitzat
havia immunitzat
havíem immunitzat
havíeu immunitzat
havien immunitzat
Passat simple
immunitzí
immunitzares
immunitzà
immunitzàrem
immunitzàreu
immunitzaren
Passat perifràstic
vaig immunitzar
vas (vares) immunitzar
va immunitzar
vam (vàrem) immunitzar
vau (vàreu) immunitzar
van (varen) immunitzar
Passat anterior
haguí immunitzat
hagueres immunitzat
hagué immunitzat
haguérem immunitzat
haguéreu immunitzat
hagueren immunitzat
Passat anterior perifràstic
vaig haver immunitzat
vas haver immunitzat
va haver immunitzat
vam haver immunitzat
vau haver immunitzat
van haver immunitzat
Futur
immunitzaré
immunitzaràs
immunitzarà
immunitzarem
immunitzareu
immunitzaran
Futur perfet
hauré immunitzat
hauràs immunitzat
haurà immunitzat
haurem immunitzat
haureu immunitzat
hauran immunitzat
Condicional
immunitzaria
immunitzaries
immunitzaria
immunitzaríem
immunitzaríeu
immunitzarien
Condicional perfet
hauria (haguera) immunitzat
hauries (hagueres) immunitzat
hauria (haguera) immunitzat
hauríem (haguérem) immunitzat
hauríeu (haguéreu) immunitzat
haurien (hagueren) immunitzat

Tornar a l'índex

Mode subjuntiu

Present
immunitzi, immunitze (val.)
immunitzis, immunitzes (val.)
immunitzi, immunitze (val.)
immunitzem
immunitzeu
immunitzin, immunitzen (val.)
Perfet
hagi (haja) immunitzat
hagis (hages) immunitzat
hagi (haja) immunitzat
hàgim (hàgem) immunitzat
hàgiu (hàgeu) immunitzat
hagin (hagen) immunitzat
Imperfet
immunitzés, immunitzara (val.), immunitzàs (val., bal.)
immunitzessis, immunitzares (val.), immunitzassis (bal.), immunitzesses, immunitzasses (val., bal.)
immunitzés, immunitzara (val.), immunitzàs (val., bal.)
immunitzéssim, immunitzàrem (val.), immunitzàssim (bal.), immunitzéssem, immunitzàssem (val., bal.)
immunitzéssiu, immunitzàreu (val.), immunitzàssiu (bal.), immunitzésseu, immunitzàsseu (val., bal.)
immunitzessin, immunitzaren (val.), immunitzassin (bal.), immunitzessen, immunitzassen (val., bal.)
Plusquamperfet
hagués (haguera) immunitzat
haguessis (hagueres) immunitzat
hagués (haguera) immunitzat
haguéssim (haguérem) immunitzat
haguéssiu (haguéreu) immunitzat
haguessin (hagueren) immunitzat

Tornar a l'índex

Mode imperatiu

Present
 
immunitza
immunitzi, immunitze (val.)
immunitzem
immunitzeu, immunitzau (bal.)
immunitzin, immunitzen (val.)

Tornar a l'índex

Formes no personals

Formes no personals
Infinitiu immunitzar
Infinitiu compost haver immunitzat
Gerundi immunitzant
Gerundi compost havent immunitzat
Participi immunitzat , immunitzada , immunitzats , immunitzades

Tornar a l'índex

Definició

  1. Protegir o fer immune algú contra una malaltia o algun altre mal.

La definició del verb prové del Viccionari i està sotmesa a les condicions de la llicència Creative Commons Reconeixement-CompartirIgual (CC BY-SA 3.0). Podeu millorar-la editant la seva entrada al Viccionari.

Tornar a l'índex

Abreviatures
  • cent. forma verbal d'ús en la variant central i nord-occidental
  • val. forma verbal d'ús en la variant valenciana
  • bal. forma verbal d'ús en la variant balear
  • ort. pre-2017. forma vàlida en l'ortografia anterior a l'any 2017

O llisteu els verbs que comencen per:
A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z

Aquest diccionari s'ha generat a partir de les dades lingüístiques del diccionari de Softcatalà publicat amb llicència dual LGPL v2.1 i GPL v2. Les definicions dels verbs provenen del Viccionari i es publiquen sota llicència de Creative Commons Reconeixement/Compartir-Igual.