immaterialitzar
Indicatiu Subjuntiu Imperatiu Formes no personals Definició
Mode indicatiu
Present
| immaterialitzo (cent.), immaterialitze (val.), immaterialitz (bal.) |
| immaterialitzes |
| immaterialitza |
| immaterialitzem, immaterialitzam (bal.) |
| immaterialitzeu, immaterialitzau (bal.) |
| immaterialitzen |
Perfet
| he immaterialitzat |
| has immaterialitzat |
| ha immaterialitzat |
| hem immaterialitzat |
| heu immaterialitzat |
| han immaterialitzat |
Imperfet
| immaterialitzava |
| immaterialitzaves |
| immaterialitzava |
| immaterialitzàvem |
| immaterialitzàveu |
| immaterialitzaven |
Plusquamperfet
| havia immaterialitzat |
| havies immaterialitzat |
| havia immaterialitzat |
| havíem immaterialitzat |
| havíeu immaterialitzat |
| havien immaterialitzat |
Passat simple
| immaterialitzí |
| immaterialitzares |
| immaterialitzà |
| immaterialitzàrem |
| immaterialitzàreu |
| immaterialitzaren |
Passat perifràstic
| vaig immaterialitzar |
| vas (vares) immaterialitzar |
| va immaterialitzar |
| vam (vàrem) immaterialitzar |
| vau (vàreu) immaterialitzar |
| van (varen) immaterialitzar |
Passat anterior
| haguí immaterialitzat |
| hagueres immaterialitzat |
| hagué immaterialitzat |
| haguérem immaterialitzat |
| haguéreu immaterialitzat |
| hagueren immaterialitzat |
Passat anterior perifràstic
| vaig haver immaterialitzat |
| vas haver immaterialitzat |
| va haver immaterialitzat |
| vam haver immaterialitzat |
| vau haver immaterialitzat |
| van haver immaterialitzat |
Futur
| immaterialitzaré |
| immaterialitzaràs |
| immaterialitzarà |
| immaterialitzarem |
| immaterialitzareu |
| immaterialitzaran |
Futur perfet
| hauré immaterialitzat |
| hauràs immaterialitzat |
| haurà immaterialitzat |
| haurem immaterialitzat |
| haureu immaterialitzat |
| hauran immaterialitzat |
Condicional
| immaterialitzaria |
| immaterialitzaries |
| immaterialitzaria |
| immaterialitzaríem |
| immaterialitzaríeu |
| immaterialitzarien |
Condicional perfet
| hauria (haguera) immaterialitzat |
| hauries (hagueres) immaterialitzat |
| hauria (haguera) immaterialitzat |
| hauríem (haguérem) immaterialitzat |
| hauríeu (haguéreu) immaterialitzat |
| haurien (hagueren) immaterialitzat |
Mode subjuntiu
Present
| immaterialitzi, immaterialitze (val.) |
| immaterialitzis, immaterialitzes (val.) |
| immaterialitzi, immaterialitze (val.) |
| immaterialitzem |
| immaterialitzeu |
| immaterialitzin, immaterialitzen (val.) |
Perfet
| hagi (haja) immaterialitzat |
| hagis (hages) immaterialitzat |
| hagi (haja) immaterialitzat |
| hàgim (hàgem) immaterialitzat |
| hàgiu (hàgeu) immaterialitzat |
| hagin (hagen) immaterialitzat |
Imperfet
| immaterialitzés, immaterialitzara (val.), immaterialitzàs (val., bal.) |
| immaterialitzessis, immaterialitzares (val.), immaterialitzassis (bal.), immaterialitzesses, immaterialitzasses (val., bal.) |
| immaterialitzés, immaterialitzara (val.), immaterialitzàs (val., bal.) |
| immaterialitzéssim, immaterialitzàrem (val.), immaterialitzàssim (bal.), immaterialitzéssem, immaterialitzàssem (val., bal.) |
| immaterialitzéssiu, immaterialitzàreu (val.), immaterialitzàssiu (bal.), immaterialitzésseu, immaterialitzàsseu (val., bal.) |
| immaterialitzessin, immaterialitzaren (val.), immaterialitzassin (bal.), immaterialitzessen, immaterialitzassen (val., bal.) |
Plusquamperfet
| hagués (haguera) immaterialitzat |
| haguessis (hagueres) immaterialitzat |
| hagués (haguera) immaterialitzat |
| haguéssim (haguérem) immaterialitzat |
| haguéssiu (haguéreu) immaterialitzat |
| haguessin (hagueren) immaterialitzat |
Mode imperatiu
Present
| immaterialitza |
| immaterialitzi, immaterialitze (val.) |
| immaterialitzem |
| immaterialitzeu, immaterialitzau (bal.) |
| immaterialitzin, immaterialitzen (val.) |
Formes no personals
Formes no personals
| Infinitiu | immaterialitzar |
|---|---|
| Infinitiu compost | haver immaterialitzat |
| Gerundi | immaterialitzant |
| Gerundi compost | havent immaterialitzat |
| Participi | immaterialitzat , immaterialitzada , immaterialitzats , immaterialitzades |
Definició
- Fer immaterial, incorpori
La definició del verb prové del Viccionari i està sotmesa a les condicions de la llicència Creative Commons Reconeixement-CompartirIgual (CC BY-SA 3.0). Podeu millorar-la editant la seva entrada al Viccionari.
Abreviatures
- cent. forma verbal d'ús en la variant central i nord-occidental
- val. forma verbal d'ús en la variant valenciana
- bal. forma verbal d'ús en la variant balear
- ort. pre-2017. forma vàlida en l'ortografia anterior a l'any 2017