imbecil·litzar
Indicatiu Subjuntiu Imperatiu Formes no personals Definició
Mode indicatiu
Present
| imbecil·litzo (cent.), imbecil·litze (val.), imbecil·litz (bal.) |
| imbecil·litzes |
| imbecil·litza |
| imbecil·litzem, imbecil·litzam (bal.) |
| imbecil·litzeu, imbecil·litzau (bal.) |
| imbecil·litzen |
Perfet
| he imbecil·litzat |
| has imbecil·litzat |
| ha imbecil·litzat |
| hem imbecil·litzat |
| heu imbecil·litzat |
| han imbecil·litzat |
Imperfet
| imbecil·litzava |
| imbecil·litzaves |
| imbecil·litzava |
| imbecil·litzàvem |
| imbecil·litzàveu |
| imbecil·litzaven |
Plusquamperfet
| havia imbecil·litzat |
| havies imbecil·litzat |
| havia imbecil·litzat |
| havíem imbecil·litzat |
| havíeu imbecil·litzat |
| havien imbecil·litzat |
Passat simple
| imbecil·litzí |
| imbecil·litzares |
| imbecil·litzà |
| imbecil·litzàrem |
| imbecil·litzàreu |
| imbecil·litzaren |
Passat perifràstic
| vaig imbecil·litzar |
| vas (vares) imbecil·litzar |
| va imbecil·litzar |
| vam (vàrem) imbecil·litzar |
| vau (vàreu) imbecil·litzar |
| van (varen) imbecil·litzar |
Passat anterior
| haguí imbecil·litzat |
| hagueres imbecil·litzat |
| hagué imbecil·litzat |
| haguérem imbecil·litzat |
| haguéreu imbecil·litzat |
| hagueren imbecil·litzat |
Passat anterior perifràstic
| vaig haver imbecil·litzat |
| vas haver imbecil·litzat |
| va haver imbecil·litzat |
| vam haver imbecil·litzat |
| vau haver imbecil·litzat |
| van haver imbecil·litzat |
Futur
| imbecil·litzaré |
| imbecil·litzaràs |
| imbecil·litzarà |
| imbecil·litzarem |
| imbecil·litzareu |
| imbecil·litzaran |
Futur perfet
| hauré imbecil·litzat |
| hauràs imbecil·litzat |
| haurà imbecil·litzat |
| haurem imbecil·litzat |
| haureu imbecil·litzat |
| hauran imbecil·litzat |
Condicional
| imbecil·litzaria |
| imbecil·litzaries |
| imbecil·litzaria |
| imbecil·litzaríem |
| imbecil·litzaríeu |
| imbecil·litzarien |
Condicional perfet
| hauria (haguera) imbecil·litzat |
| hauries (hagueres) imbecil·litzat |
| hauria (haguera) imbecil·litzat |
| hauríem (haguérem) imbecil·litzat |
| hauríeu (haguéreu) imbecil·litzat |
| haurien (hagueren) imbecil·litzat |
Mode subjuntiu
Present
| imbecil·litzi, imbecil·litze (val.) |
| imbecil·litzis, imbecil·litzes (val.) |
| imbecil·litzi, imbecil·litze (val.) |
| imbecil·litzem |
| imbecil·litzeu |
| imbecil·litzin, imbecil·litzen (val.) |
Perfet
| hagi (haja) imbecil·litzat |
| hagis (hages) imbecil·litzat |
| hagi (haja) imbecil·litzat |
| hàgim (hàgem) imbecil·litzat |
| hàgiu (hàgeu) imbecil·litzat |
| hagin (hagen) imbecil·litzat |
Imperfet
| imbecil·litzés, imbecil·litzara (val.), imbecil·litzàs (val., bal.) |
| imbecil·litzessis, imbecil·litzares (val.), imbecil·litzassis (bal.), imbecil·litzesses, imbecil·litzasses (val., bal.) |
| imbecil·litzés, imbecil·litzara (val.), imbecil·litzàs (val., bal.) |
| imbecil·litzéssim, imbecil·litzàrem (val.), imbecil·litzàssim (bal.), imbecil·litzéssem, imbecil·litzàssem (val., bal.) |
| imbecil·litzéssiu, imbecil·litzàreu (val.), imbecil·litzàssiu (bal.), imbecil·litzésseu, imbecil·litzàsseu (val., bal.) |
| imbecil·litzessin, imbecil·litzaren (val.), imbecil·litzassin (bal.), imbecil·litzessen, imbecil·litzassen (val., bal.) |
Plusquamperfet
| hagués (haguera) imbecil·litzat |
| haguessis (hagueres) imbecil·litzat |
| hagués (haguera) imbecil·litzat |
| haguéssim (haguérem) imbecil·litzat |
| haguéssiu (haguéreu) imbecil·litzat |
| haguessin (hagueren) imbecil·litzat |
Mode imperatiu
Present
| imbecil·litza |
| imbecil·litzi, imbecil·litze (val.) |
| imbecil·litzem |
| imbecil·litzeu, imbecil·litzau (bal.) |
| imbecil·litzin, imbecil·litzen (val.) |
Formes no personals
Formes no personals
| Infinitiu | imbecil·litzar |
|---|---|
| Infinitiu compost | haver imbecil·litzat |
| Gerundi | imbecil·litzant |
| Gerundi compost | havent imbecil·litzat |
| Participi | imbecil·litzat , imbecil·litzada , imbecil·litzats , imbecil·litzades |
Definició
- Fer tornar imbècil.
- Tornar-se imbècil.
La definició del verb prové del Viccionari i està sotmesa a les condicions de la llicència Creative Commons Reconeixement-CompartirIgual (CC BY-SA 3.0). Podeu millorar-la editant la seva entrada al Viccionari.
Abreviatures
- cent. forma verbal d'ús en la variant central i nord-occidental
- val. forma verbal d'ús en la variant valenciana
- bal. forma verbal d'ús en la variant balear
- ort. pre-2017. forma vàlida en l'ortografia anterior a l'any 2017