Conjugació en català del verb «imbecil·litzar»

Compartiu

Escriviu el verb que voleu cercar i premeu el botó de cerca.

imbecil·litzar

Indicatiu Subjuntiu Imperatiu Formes no personals Definició

Mode indicatiu

Present
imbecil·litzo (cent.), imbecil·litze (val.), imbecil·litz (bal.)
imbecil·litzes
imbecil·litza
imbecil·litzem, imbecil·litzam (bal.)
imbecil·litzeu, imbecil·litzau (bal.)
imbecil·litzen
Perfet
he imbecil·litzat
has imbecil·litzat
ha imbecil·litzat
hem imbecil·litzat
heu imbecil·litzat
han imbecil·litzat
Imperfet
imbecil·litzava
imbecil·litzaves
imbecil·litzava
imbecil·litzàvem
imbecil·litzàveu
imbecil·litzaven
Plusquamperfet
havia imbecil·litzat
havies imbecil·litzat
havia imbecil·litzat
havíem imbecil·litzat
havíeu imbecil·litzat
havien imbecil·litzat
Passat simple
imbecil·litzí
imbecil·litzares
imbecil·litzà
imbecil·litzàrem
imbecil·litzàreu
imbecil·litzaren
Passat perifràstic
vaig imbecil·litzar
vas (vares) imbecil·litzar
va imbecil·litzar
vam (vàrem) imbecil·litzar
vau (vàreu) imbecil·litzar
van (varen) imbecil·litzar
Passat anterior
haguí imbecil·litzat
hagueres imbecil·litzat
hagué imbecil·litzat
haguérem imbecil·litzat
haguéreu imbecil·litzat
hagueren imbecil·litzat
Passat anterior perifràstic
vaig haver imbecil·litzat
vas haver imbecil·litzat
va haver imbecil·litzat
vam haver imbecil·litzat
vau haver imbecil·litzat
van haver imbecil·litzat
Futur
imbecil·litzaré
imbecil·litzaràs
imbecil·litzarà
imbecil·litzarem
imbecil·litzareu
imbecil·litzaran
Futur perfet
hauré imbecil·litzat
hauràs imbecil·litzat
haurà imbecil·litzat
haurem imbecil·litzat
haureu imbecil·litzat
hauran imbecil·litzat
Condicional
imbecil·litzaria
imbecil·litzaries
imbecil·litzaria
imbecil·litzaríem
imbecil·litzaríeu
imbecil·litzarien
Condicional perfet
hauria (haguera) imbecil·litzat
hauries (hagueres) imbecil·litzat
hauria (haguera) imbecil·litzat
hauríem (haguérem) imbecil·litzat
hauríeu (haguéreu) imbecil·litzat
haurien (hagueren) imbecil·litzat

Tornar a l'índex

Mode subjuntiu

Present
imbecil·litzi, imbecil·litze (val.)
imbecil·litzis, imbecil·litzes (val.)
imbecil·litzi, imbecil·litze (val.)
imbecil·litzem
imbecil·litzeu
imbecil·litzin, imbecil·litzen (val.)
Perfet
hagi (haja) imbecil·litzat
hagis (hages) imbecil·litzat
hagi (haja) imbecil·litzat
hàgim (hàgem) imbecil·litzat
hàgiu (hàgeu) imbecil·litzat
hagin (hagen) imbecil·litzat
Imperfet
imbecil·litzés, imbecil·litzara (val.), imbecil·litzàs (val., bal.)
imbecil·litzessis, imbecil·litzares (val.), imbecil·litzassis (bal.), imbecil·litzesses, imbecil·litzasses (val., bal.)
imbecil·litzés, imbecil·litzara (val.), imbecil·litzàs (val., bal.)
imbecil·litzéssim, imbecil·litzàrem (val.), imbecil·litzàssim (bal.), imbecil·litzéssem, imbecil·litzàssem (val., bal.)
imbecil·litzéssiu, imbecil·litzàreu (val.), imbecil·litzàssiu (bal.), imbecil·litzésseu, imbecil·litzàsseu (val., bal.)
imbecil·litzessin, imbecil·litzaren (val.), imbecil·litzassin (bal.), imbecil·litzessen, imbecil·litzassen (val., bal.)
Plusquamperfet
hagués (haguera) imbecil·litzat
haguessis (hagueres) imbecil·litzat
hagués (haguera) imbecil·litzat
haguéssim (haguérem) imbecil·litzat
haguéssiu (haguéreu) imbecil·litzat
haguessin (hagueren) imbecil·litzat

Tornar a l'índex

Mode imperatiu

Present
 
imbecil·litza
imbecil·litzi, imbecil·litze (val.)
imbecil·litzem
imbecil·litzeu, imbecil·litzau (bal.)
imbecil·litzin, imbecil·litzen (val.)

Tornar a l'índex

Formes no personals

Formes no personals
Infinitiu imbecil·litzar
Infinitiu compost haver imbecil·litzat
Gerundi imbecil·litzant
Gerundi compost havent imbecil·litzat
Participi imbecil·litzat , imbecil·litzada , imbecil·litzats , imbecil·litzades

Tornar a l'índex

Definició

  1. Fer tornar imbècil.
  2. Tornar-se imbècil.

La definició del verb prové del Viccionari i està sotmesa a les condicions de la llicència Creative Commons Reconeixement-CompartirIgual (CC BY-SA 3.0). Podeu millorar-la editant la seva entrada al Viccionari.

Tornar a l'índex

Abreviatures
  • cent. forma verbal d'ús en la variant central i nord-occidental
  • val. forma verbal d'ús en la variant valenciana
  • bal. forma verbal d'ús en la variant balear
  • ort. pre-2017. forma vàlida en l'ortografia anterior a l'any 2017

O llisteu els verbs que comencen per:
A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z

Aquest diccionari s'ha generat a partir de les dades lingüístiques del diccionari de Softcatalà publicat amb llicència dual LGPL v2.1 i GPL v2. Les definicions dels verbs provenen del Viccionari i es publiquen sota llicència de Creative Commons Reconeixement/Compartir-Igual.