il·lusionar
Indicatiu Subjuntiu Imperatiu Formes no personals Definició
Mode indicatiu
Present
| il·lusiono (cent.), il·lusione (val.), il·lusion (bal.) |
| il·lusiones |
| il·lusiona |
| il·lusionem, il·lusionam (bal.) |
| il·lusioneu, il·lusionau (bal.) |
| il·lusionen |
Perfet
| he il·lusionat |
| has il·lusionat |
| ha il·lusionat |
| hem il·lusionat |
| heu il·lusionat |
| han il·lusionat |
Imperfet
| il·lusionava |
| il·lusionaves |
| il·lusionava |
| il·lusionàvem |
| il·lusionàveu |
| il·lusionaven |
Plusquamperfet
| havia il·lusionat |
| havies il·lusionat |
| havia il·lusionat |
| havíem il·lusionat |
| havíeu il·lusionat |
| havien il·lusionat |
Passat simple
| il·lusioní |
| il·lusionares |
| il·lusionà |
| il·lusionàrem |
| il·lusionàreu |
| il·lusionaren |
Passat perifràstic
| vaig il·lusionar |
| vas (vares) il·lusionar |
| va il·lusionar |
| vam (vàrem) il·lusionar |
| vau (vàreu) il·lusionar |
| van (varen) il·lusionar |
Passat anterior
| haguí il·lusionat |
| hagueres il·lusionat |
| hagué il·lusionat |
| haguérem il·lusionat |
| haguéreu il·lusionat |
| hagueren il·lusionat |
Passat anterior perifràstic
| vaig haver il·lusionat |
| vas haver il·lusionat |
| va haver il·lusionat |
| vam haver il·lusionat |
| vau haver il·lusionat |
| van haver il·lusionat |
Futur
| il·lusionaré |
| il·lusionaràs |
| il·lusionarà |
| il·lusionarem |
| il·lusionareu |
| il·lusionaran |
Futur perfet
| hauré il·lusionat |
| hauràs il·lusionat |
| haurà il·lusionat |
| haurem il·lusionat |
| haureu il·lusionat |
| hauran il·lusionat |
Condicional
| il·lusionaria |
| il·lusionaries |
| il·lusionaria |
| il·lusionaríem |
| il·lusionaríeu |
| il·lusionarien |
Condicional perfet
| hauria (haguera) il·lusionat |
| hauries (hagueres) il·lusionat |
| hauria (haguera) il·lusionat |
| hauríem (haguérem) il·lusionat |
| hauríeu (haguéreu) il·lusionat |
| haurien (hagueren) il·lusionat |
Mode subjuntiu
Present
| il·lusioni, il·lusione (val.) |
| il·lusionis, il·lusiones (val.) |
| il·lusioni, il·lusione (val.) |
| il·lusionem |
| il·lusioneu |
| il·lusionin, il·lusionen (val.) |
Perfet
| hagi (haja) il·lusionat |
| hagis (hages) il·lusionat |
| hagi (haja) il·lusionat |
| hàgim (hàgem) il·lusionat |
| hàgiu (hàgeu) il·lusionat |
| hagin (hagen) il·lusionat |
Imperfet
| il·lusionés, il·lusionara (val.), il·lusionàs (val., bal.) |
| il·lusionessis, il·lusionares (val.), il·lusionassis (bal.), il·lusionesses, il·lusionasses (val., bal.) |
| il·lusionés, il·lusionara (val.), il·lusionàs (val., bal.) |
| il·lusionéssim, il·lusionàrem (val.), il·lusionàssim (bal.), il·lusionéssem, il·lusionàssem (val., bal.) |
| il·lusionéssiu, il·lusionàreu (val.), il·lusionàssiu (bal.), il·lusionésseu, il·lusionàsseu (val., bal.) |
| il·lusionessin, il·lusionaren (val.), il·lusionassin (bal.), il·lusionessen, il·lusionassen (val., bal.) |
Plusquamperfet
| hagués (haguera) il·lusionat |
| haguessis (hagueres) il·lusionat |
| hagués (haguera) il·lusionat |
| haguéssim (haguérem) il·lusionat |
| haguéssiu (haguéreu) il·lusionat |
| haguessin (hagueren) il·lusionat |
Mode imperatiu
Present
| il·lusiona |
| il·lusioni, il·lusione (val.) |
| il·lusionem |
| il·lusioneu, il·lusionau (bal.) |
| il·lusionin, il·lusionen (val.) |
Formes no personals
Formes no personals
| Infinitiu | il·lusionar |
|---|---|
| Infinitiu compost | haver il·lusionat |
| Gerundi | il·lusionant |
| Gerundi compost | havent il·lusionat |
| Participi | il·lusionat , il·lusionada , il·lusionats , il·lusionades |
Definició
- Produir il·lusió.
La definició del verb prové del Viccionari i està sotmesa a les condicions de la llicència Creative Commons Reconeixement-CompartirIgual (CC BY-SA 3.0). Podeu millorar-la editant la seva entrada al Viccionari.
Abreviatures
- cent. forma verbal d'ús en la variant central i nord-occidental
- val. forma verbal d'ús en la variant valenciana
- bal. forma verbal d'ús en la variant balear
- ort. pre-2017. forma vàlida en l'ortografia anterior a l'any 2017