il·legalitzar
Indicatiu Subjuntiu Imperatiu Formes no personals Definició
Mode indicatiu
Present
| il·legalitzo (cent.), il·legalitze (val.), il·legalitz (bal.) |
| il·legalitzes |
| il·legalitza |
| il·legalitzem, il·legalitzam (bal.) |
| il·legalitzeu, il·legalitzau (bal.) |
| il·legalitzen |
Perfet
| he il·legalitzat |
| has il·legalitzat |
| ha il·legalitzat |
| hem il·legalitzat |
| heu il·legalitzat |
| han il·legalitzat |
Imperfet
| il·legalitzava |
| il·legalitzaves |
| il·legalitzava |
| il·legalitzàvem |
| il·legalitzàveu |
| il·legalitzaven |
Plusquamperfet
| havia il·legalitzat |
| havies il·legalitzat |
| havia il·legalitzat |
| havíem il·legalitzat |
| havíeu il·legalitzat |
| havien il·legalitzat |
Passat simple
| il·legalitzí |
| il·legalitzares |
| il·legalitzà |
| il·legalitzàrem |
| il·legalitzàreu |
| il·legalitzaren |
Passat perifràstic
| vaig il·legalitzar |
| vas (vares) il·legalitzar |
| va il·legalitzar |
| vam (vàrem) il·legalitzar |
| vau (vàreu) il·legalitzar |
| van (varen) il·legalitzar |
Passat anterior
| haguí il·legalitzat |
| hagueres il·legalitzat |
| hagué il·legalitzat |
| haguérem il·legalitzat |
| haguéreu il·legalitzat |
| hagueren il·legalitzat |
Passat anterior perifràstic
| vaig haver il·legalitzat |
| vas haver il·legalitzat |
| va haver il·legalitzat |
| vam haver il·legalitzat |
| vau haver il·legalitzat |
| van haver il·legalitzat |
Futur
| il·legalitzaré |
| il·legalitzaràs |
| il·legalitzarà |
| il·legalitzarem |
| il·legalitzareu |
| il·legalitzaran |
Futur perfet
| hauré il·legalitzat |
| hauràs il·legalitzat |
| haurà il·legalitzat |
| haurem il·legalitzat |
| haureu il·legalitzat |
| hauran il·legalitzat |
Condicional
| il·legalitzaria |
| il·legalitzaries |
| il·legalitzaria |
| il·legalitzaríem |
| il·legalitzaríeu |
| il·legalitzarien |
Condicional perfet
| hauria (haguera) il·legalitzat |
| hauries (hagueres) il·legalitzat |
| hauria (haguera) il·legalitzat |
| hauríem (haguérem) il·legalitzat |
| hauríeu (haguéreu) il·legalitzat |
| haurien (hagueren) il·legalitzat |
Mode subjuntiu
Present
| il·legalitzi, il·legalitze (val.) |
| il·legalitzis, il·legalitzes (val.) |
| il·legalitzi, il·legalitze (val.) |
| il·legalitzem |
| il·legalitzeu |
| il·legalitzin, il·legalitzen (val.) |
Perfet
| hagi (haja) il·legalitzat |
| hagis (hages) il·legalitzat |
| hagi (haja) il·legalitzat |
| hàgim (hàgem) il·legalitzat |
| hàgiu (hàgeu) il·legalitzat |
| hagin (hagen) il·legalitzat |
Imperfet
| il·legalitzés, il·legalitzara (val.), il·legalitzàs (val., bal.) |
| il·legalitzessis, il·legalitzares (val.), il·legalitzassis (bal.), il·legalitzesses, il·legalitzasses (val., bal.) |
| il·legalitzés, il·legalitzara (val.), il·legalitzàs (val., bal.) |
| il·legalitzéssim, il·legalitzàrem (val.), il·legalitzàssim (bal.), il·legalitzéssem, il·legalitzàssem (val., bal.) |
| il·legalitzéssiu, il·legalitzàreu (val.), il·legalitzàssiu (bal.), il·legalitzésseu, il·legalitzàsseu (val., bal.) |
| il·legalitzessin, il·legalitzaren (val.), il·legalitzassin (bal.), il·legalitzessen, il·legalitzassen (val., bal.) |
Plusquamperfet
| hagués (haguera) il·legalitzat |
| haguessis (hagueres) il·legalitzat |
| hagués (haguera) il·legalitzat |
| haguéssim (haguérem) il·legalitzat |
| haguéssiu (haguéreu) il·legalitzat |
| haguessin (hagueren) il·legalitzat |
Mode imperatiu
Present
| il·legalitza |
| il·legalitzi, il·legalitze (val.) |
| il·legalitzem |
| il·legalitzeu, il·legalitzau (bal.) |
| il·legalitzin, il·legalitzen (val.) |
Formes no personals
Formes no personals
| Infinitiu | il·legalitzar |
|---|---|
| Infinitiu compost | haver il·legalitzat |
| Gerundi | il·legalitzant |
| Gerundi compost | havent il·legalitzat |
| Participi | il·legalitzat , il·legalitzada , il·legalitzats , il·legalitzades |
Definició
- Fer il·legal, prohibir per llei.
La definició del verb prové del Viccionari i està sotmesa a les condicions de la llicència Creative Commons Reconeixement-CompartirIgual (CC BY-SA 3.0). Podeu millorar-la editant la seva entrada al Viccionari.
Abreviatures
- cent. forma verbal d'ús en la variant central i nord-occidental
- val. forma verbal d'ús en la variant valenciana
- bal. forma verbal d'ús en la variant balear
- ort. pre-2017. forma vàlida en l'ortografia anterior a l'any 2017