idiotitzar
Indicatiu Subjuntiu Imperatiu Formes no personals
Mode indicatiu
Present
| idiotitzo (cent.), idiotitze (val.), idiotitz (bal.) |
| idiotitzes |
| idiotitza |
| idiotitzem, idiotitzam (bal.) |
| idiotitzeu, idiotitzau (bal.) |
| idiotitzen |
Perfet
| he idiotitzat |
| has idiotitzat |
| ha idiotitzat |
| hem idiotitzat |
| heu idiotitzat |
| han idiotitzat |
Imperfet
| idiotitzava |
| idiotitzaves |
| idiotitzava |
| idiotitzàvem |
| idiotitzàveu |
| idiotitzaven |
Plusquamperfet
| havia idiotitzat |
| havies idiotitzat |
| havia idiotitzat |
| havíem idiotitzat |
| havíeu idiotitzat |
| havien idiotitzat |
Passat simple
| idiotitzí |
| idiotitzares |
| idiotitzà |
| idiotitzàrem |
| idiotitzàreu |
| idiotitzaren |
Passat perifràstic
| vaig idiotitzar |
| vas (vares) idiotitzar |
| va idiotitzar |
| vam (vàrem) idiotitzar |
| vau (vàreu) idiotitzar |
| van (varen) idiotitzar |
Passat anterior
| haguí idiotitzat |
| hagueres idiotitzat |
| hagué idiotitzat |
| haguérem idiotitzat |
| haguéreu idiotitzat |
| hagueren idiotitzat |
Passat anterior perifràstic
| vaig haver idiotitzat |
| vas haver idiotitzat |
| va haver idiotitzat |
| vam haver idiotitzat |
| vau haver idiotitzat |
| van haver idiotitzat |
Futur
| idiotitzaré |
| idiotitzaràs |
| idiotitzarà |
| idiotitzarem |
| idiotitzareu |
| idiotitzaran |
Futur perfet
| hauré idiotitzat |
| hauràs idiotitzat |
| haurà idiotitzat |
| haurem idiotitzat |
| haureu idiotitzat |
| hauran idiotitzat |
Condicional
| idiotitzaria |
| idiotitzaries |
| idiotitzaria |
| idiotitzaríem |
| idiotitzaríeu |
| idiotitzarien |
Condicional perfet
| hauria (haguera) idiotitzat |
| hauries (hagueres) idiotitzat |
| hauria (haguera) idiotitzat |
| hauríem (haguérem) idiotitzat |
| hauríeu (haguéreu) idiotitzat |
| haurien (hagueren) idiotitzat |
Mode subjuntiu
Present
| idiotitzi, idiotitze (val.) |
| idiotitzis, idiotitzes (val.) |
| idiotitzi, idiotitze (val.) |
| idiotitzem |
| idiotitzeu |
| idiotitzin, idiotitzen (val.) |
Perfet
| hagi (haja) idiotitzat |
| hagis (hages) idiotitzat |
| hagi (haja) idiotitzat |
| hàgim (hàgem) idiotitzat |
| hàgiu (hàgeu) idiotitzat |
| hagin (hagen) idiotitzat |
Imperfet
| idiotitzés, idiotitzara (val.), idiotitzàs (val., bal.) |
| idiotitzessis, idiotitzares (val.), idiotitzassis (bal.), idiotitzesses, idiotitzasses (val., bal.) |
| idiotitzés, idiotitzara (val.), idiotitzàs (val., bal.) |
| idiotitzéssim, idiotitzàrem (val.), idiotitzàssim (bal.), idiotitzéssem, idiotitzàssem (val., bal.) |
| idiotitzéssiu, idiotitzàreu (val.), idiotitzàssiu (bal.), idiotitzésseu, idiotitzàsseu (val., bal.) |
| idiotitzessin, idiotitzaren (val.), idiotitzassin (bal.), idiotitzessen, idiotitzassen (val., bal.) |
Plusquamperfet
| hagués (haguera) idiotitzat |
| haguessis (hagueres) idiotitzat |
| hagués (haguera) idiotitzat |
| haguéssim (haguérem) idiotitzat |
| haguéssiu (haguéreu) idiotitzat |
| haguessin (hagueren) idiotitzat |
Mode imperatiu
Present
| idiotitza |
| idiotitzi, idiotitze (val.) |
| idiotitzem |
| idiotitzeu, idiotitzau (bal.) |
| idiotitzin, idiotitzen (val.) |
Formes no personals
Formes no personals
| Infinitiu | idiotitzar |
|---|---|
| Infinitiu compost | haver idiotitzat |
| Gerundi | idiotitzant |
| Gerundi compost | havent idiotitzat |
| Participi | idiotitzat , idiotitzada , idiotitzats , idiotitzades |
Abreviatures
- cent. forma verbal d'ús en la variant central i nord-occidental
- val. forma verbal d'ús en la variant valenciana
- bal. forma verbal d'ús en la variant balear
- ort. pre-2017. forma vàlida en l'ortografia anterior a l'any 2017