Conjugació en català del verb «idiotitzar»

Compartiu

Escriviu el verb que voleu cercar i premeu el botó de cerca.

idiotitzar

Indicatiu Subjuntiu Imperatiu Formes no personals

Mode indicatiu

Present
idiotitzo (cent.), idiotitze (val.), idiotitz (bal.)
idiotitzes
idiotitza
idiotitzem, idiotitzam (bal.)
idiotitzeu, idiotitzau (bal.)
idiotitzen
Perfet
he idiotitzat
has idiotitzat
ha idiotitzat
hem idiotitzat
heu idiotitzat
han idiotitzat
Imperfet
idiotitzava
idiotitzaves
idiotitzava
idiotitzàvem
idiotitzàveu
idiotitzaven
Plusquamperfet
havia idiotitzat
havies idiotitzat
havia idiotitzat
havíem idiotitzat
havíeu idiotitzat
havien idiotitzat
Passat simple
idiotitzí
idiotitzares
idiotitzà
idiotitzàrem
idiotitzàreu
idiotitzaren
Passat perifràstic
vaig idiotitzar
vas (vares) idiotitzar
va idiotitzar
vam (vàrem) idiotitzar
vau (vàreu) idiotitzar
van (varen) idiotitzar
Passat anterior
haguí idiotitzat
hagueres idiotitzat
hagué idiotitzat
haguérem idiotitzat
haguéreu idiotitzat
hagueren idiotitzat
Passat anterior perifràstic
vaig haver idiotitzat
vas haver idiotitzat
va haver idiotitzat
vam haver idiotitzat
vau haver idiotitzat
van haver idiotitzat
Futur
idiotitzaré
idiotitzaràs
idiotitzarà
idiotitzarem
idiotitzareu
idiotitzaran
Futur perfet
hauré idiotitzat
hauràs idiotitzat
haurà idiotitzat
haurem idiotitzat
haureu idiotitzat
hauran idiotitzat
Condicional
idiotitzaria
idiotitzaries
idiotitzaria
idiotitzaríem
idiotitzaríeu
idiotitzarien
Condicional perfet
hauria (haguera) idiotitzat
hauries (hagueres) idiotitzat
hauria (haguera) idiotitzat
hauríem (haguérem) idiotitzat
hauríeu (haguéreu) idiotitzat
haurien (hagueren) idiotitzat

Tornar a l'índex

Mode subjuntiu

Present
idiotitzi, idiotitze (val.)
idiotitzis, idiotitzes (val.)
idiotitzi, idiotitze (val.)
idiotitzem
idiotitzeu
idiotitzin, idiotitzen (val.)
Perfet
hagi (haja) idiotitzat
hagis (hages) idiotitzat
hagi (haja) idiotitzat
hàgim (hàgem) idiotitzat
hàgiu (hàgeu) idiotitzat
hagin (hagen) idiotitzat
Imperfet
idiotitzés, idiotitzara (val.), idiotitzàs (val., bal.)
idiotitzessis, idiotitzares (val.), idiotitzassis (bal.), idiotitzesses, idiotitzasses (val., bal.)
idiotitzés, idiotitzara (val.), idiotitzàs (val., bal.)
idiotitzéssim, idiotitzàrem (val.), idiotitzàssim (bal.), idiotitzéssem, idiotitzàssem (val., bal.)
idiotitzéssiu, idiotitzàreu (val.), idiotitzàssiu (bal.), idiotitzésseu, idiotitzàsseu (val., bal.)
idiotitzessin, idiotitzaren (val.), idiotitzassin (bal.), idiotitzessen, idiotitzassen (val., bal.)
Plusquamperfet
hagués (haguera) idiotitzat
haguessis (hagueres) idiotitzat
hagués (haguera) idiotitzat
haguéssim (haguérem) idiotitzat
haguéssiu (haguéreu) idiotitzat
haguessin (hagueren) idiotitzat

Tornar a l'índex

Mode imperatiu

Present
 
idiotitza
idiotitzi, idiotitze (val.)
idiotitzem
idiotitzeu, idiotitzau (bal.)
idiotitzin, idiotitzen (val.)

Tornar a l'índex

Formes no personals

Formes no personals
Infinitiu idiotitzar
Infinitiu compost haver idiotitzat
Gerundi idiotitzant
Gerundi compost havent idiotitzat
Participi idiotitzat , idiotitzada , idiotitzats , idiotitzades

Tornar a l'índex

Abreviatures
  • cent. forma verbal d'ús en la variant central i nord-occidental
  • val. forma verbal d'ús en la variant valenciana
  • bal. forma verbal d'ús en la variant balear
  • ort. pre-2017. forma vàlida en l'ortografia anterior a l'any 2017

O llisteu els verbs que comencen per:
A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z

Aquest diccionari s'ha generat a partir de les dades lingüístiques del diccionari de Softcatalà publicat amb llicència dual LGPL v2.1 i GPL v2. Les definicions dels verbs provenen del Viccionari i es publiquen sota llicència de Creative Commons Reconeixement/Compartir-Igual.