Conjugació del verb «témer»

Compartiu

Escriviu el verb que voleu cercar i premeu el botó de cerca.

O llisteu els verbs que comencin per:
A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z

témer

Mode indicatiu

Present
jo temo (cent.), tem (val., bal.)
tu tems
ell, ella, vostè tem
nosaltres temem
vosaltres, vós temeu
ells, elles, vostès temen
Perfet
jo he temut
tu has temut
ell, ella, vostè ha temut
nosaltres hem temut
vosaltres, vós heu temut
ells, elles, vostès han temut
Imperfet
jo temia
tu temies
ell, ella, vostè temia
nosaltres temíem
vosaltres, vós temíeu
ells, elles, vostès temien
Plusquamperfet
jo havia temut
tu havies temut
ell, ella, vostè havia temut
nosaltres havíem temut
vosaltres, vós havíeu temut
ells, elles, vostès havien temut
Passat simple
jo temí
tu temeres
ell, ella, vostè temé
nosaltres temérem
vosaltres, vós teméreu
ells, elles, vostès temeren
Passat perifràstic
jo vaig témer
tu vas (vares) témer
ell, ella, vostè va témer
nosaltres vam (vàrem) témer
vosaltres, vós vau (vàreu) témer
ells, elles, vostès van (varen) témer
Passat anterior
jo haguí temut
tu hagueres temut
ell, ella, vostè hagué temut
nosaltres haguérem temut
vosaltres, vós haguéreu temut
ells, elles, vostès hagueren temut
Passat anterior perifràstic
jo vaig haver temut
tu vas haver temut
ell, ella, vostè va haver temut
nosaltres vam haver temut
vosaltres, vós vau haver temut
ells, elles, vostès van haver temut
Futur
jo temeré
tu temeràs
ell, ella, vostè temerà
nosaltres temerem
vosaltres, vós temereu
ells, elles, vostès temeran
Futur perfet
jo hauré temut
tu hauràs temut
ell, ella, vostè haurà temut
nosaltres haurem temut
vosaltres, vós haureu temut
ells, elles, vostès hauran temut
Condicional
jo temeria
tu temeries
ell, ella, vostè temeria
nosaltres temeríem
vosaltres, vós temeríeu
ells, elles, vostès temerien
Condicional perfet
jo hauria (haguera) temut
tu hauries (hagueres) temut
ell, ella, vostè hauria (haguera) temut
nosaltres hauríem (haguérem) temut
vosaltres, vós hauríeu (haguéreu) temut
ells, elles, vostès haurien (hagueren) temut

témer

Mode subjuntiu

Present
jo temi, tema (val.)
tu temis, temes (val.)
ell, ella, vostè temi, tema (val.)
nosaltres temem
vosaltres, vós temeu
ells, elles, vostès temin, temen (val.)
Perfet
jo hagi (haja) temut
tu hagis (hages) temut
ell, ella, vostè hagi (haja) temut
nosaltres hàgim (hàgem) temut
vosaltres, vós hàgiu (hàgeu) temut
ells, elles, vostès hagin (hagen) temut
Imperfet
jo temés, temera (val.)
tu temessis, temeres (val.), temesses
ell, ella, vostè temés, temera (val.)
nosaltres teméssim, temérem (val.), teméssem
vosaltres, vós teméssiu, teméreu (val.), temésseu
ells, elles, vostès temessin, temeren (val.), temessen
Plusquamperfet
jo hagués (haguera) temut
tu haguessis (hagueres) temut
ell, ella, vostè hagués (haguera) temut
nosaltres haguéssim (haguérem) temut
vosaltres, vós haguéssiu (haguéreu) temut
ells, elles, vostès haguessin (hagueren) temut

témer

Imperatiu

Present
tu tem
ell, ella, vostè temi, tema (val.)
nosaltres temem
vosaltres, vós temeu
ells, elles, vostès temin, temen (val.)

témer

Formes no personals

Formes no personals
Infinitiu témer
Infinitiu compost haver temut
Gerundi tement
Gerundi compost havent temut
Participi temut, temuda, temuts, temudes