Conjugació del verb «poder»

Compartiu

Escriviu el verb que voleu cercar i premeu el botó de cerca.

O llisteu els verbs que comencin per:
A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z

poder

Mode indicatiu

Present
jo puc
tu pots
ell, ella, vostè pot
nosaltres podem
vosaltres, vós podeu
ells, elles, vostès poden
Perfet
jo he pogut
tu has pogut
ell, ella, vostè ha pogut
nosaltres hem pogut
vosaltres, vós heu pogut
ells, elles, vostès han pogut
Imperfet
jo podia
tu podies
ell, ella, vostè podia
nosaltres podíem
vosaltres, vós podíeu
ells, elles, vostès podien
Plusquamperfet
jo havia pogut
tu havies pogut
ell, ella, vostè havia pogut
nosaltres havíem pogut
vosaltres, vós havíeu pogut
ells, elles, vostès havien pogut
Passat simple
jo poguí
tu pogueres
ell, ella, vostè pogué
nosaltres poguérem
vosaltres, vós poguéreu
ells, elles, vostès pogueren
Passat perifràstic
jo vaig poder
tu vas (vares) poder
ell, ella, vostè va poder
nosaltres vam (vàrem) poder
vosaltres, vós vau (vàreu) poder
ells, elles, vostès van (varen) poder
Passat anterior
jo haguí pogut
tu hagueres pogut
ell, ella, vostè hagué pogut
nosaltres haguérem pogut
vosaltres, vós haguéreu pogut
ells, elles, vostès hagueren pogut
Passat anterior perifràstic
jo vaig haver pogut
tu vas haver pogut
ell, ella, vostè va haver pogut
nosaltres vam haver pogut
vosaltres, vós vau haver pogut
ells, elles, vostès van haver pogut
Futur
jo podré
tu podràs
ell, ella, vostè podrà
nosaltres podrem
vosaltres, vós podreu
ells, elles, vostès podran
Futur perfet
jo hauré pogut
tu hauràs pogut
ell, ella, vostè haurà pogut
nosaltres haurem pogut
vosaltres, vós haureu pogut
ells, elles, vostès hauran pogut
Condicional
jo podria
tu podries
ell, ella, vostè podria
nosaltres podríem
vosaltres, vós podríeu
ells, elles, vostès podrien
Condicional perfet
jo hauria (haguera) pogut
tu hauries (hagueres) pogut
ell, ella, vostè hauria (haguera) pogut
nosaltres hauríem (haguérem) pogut
vosaltres, vós hauríeu (haguéreu) pogut
ells, elles, vostès haurien (hagueren) pogut

poder

Mode subjuntiu

Present
jo pugui, puga (val.)
tu puguis, pugues (val.)
ell, ella, vostè pugui, puga (val.)
nosaltres puguem
vosaltres, vós pugueu
ells, elles, vostès puguin, puguen (val.)
Perfet
jo hagi (haja) pogut
tu hagis (hages) pogut
ell, ella, vostè hagi (haja) pogut
nosaltres hàgim (hàgem) pogut
vosaltres, vós hàgiu (hàgeu) pogut
ells, elles, vostès hagin (hagen) pogut
Imperfet
jo pogués, poguera (val.)
tu poguessis, pogueres (val.), poguesses
ell, ella, vostè pogués, poguera (val.)
nosaltres poguéssim, poguérem (val.), poguéssem
vosaltres, vós poguéssiu, poguéreu (val.), poguésseu
ells, elles, vostès poguessin, pogueren (val.), poguessen
Plusquamperfet
jo hagués (haguera) pogut
tu haguessis (hagueres) pogut
ell, ella, vostè hagués (haguera) pogut
nosaltres haguéssim (haguérem) pogut
vosaltres, vós haguéssiu (haguéreu) pogut
ells, elles, vostès haguessin (hagueren) pogut

poder

Imperatiu

Present
tu pugues
ell, ella, vostè pugui, puga (val.)
nosaltres puguem
vosaltres, vós pugueu
ells, elles, vostès puguin, puguen (val.)

poder

Formes no personals

Formes no personals
Infinitiu poder
Infinitiu compost haver pogut
Gerundi podent
Gerundi compost havent pogut
Participi pogut, poguda, poguts, pogudes