Conjugació del verb «moure»

Compartiu

Escriviu el verb que voleu cercar i premeu el botó de cerca.

O llisteu els verbs que comencin per:
A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z

moure

Mode indicatiu

Present
jo moc
tu mous
ell, ella, vostè mou
nosaltres movem
vosaltres, vós moveu
ells, elles, vostès mouen
Perfet
jo he mogut
tu has mogut
ell, ella, vostè ha mogut
nosaltres hem mogut
vosaltres, vós heu mogut
ells, elles, vostès han mogut
Imperfet
jo movia
tu movies
ell, ella, vostè movia
nosaltres movíem
vosaltres, vós movíeu
ells, elles, vostès movien
Plusquamperfet
jo havia mogut
tu havies mogut
ell, ella, vostè havia mogut
nosaltres havíem mogut
vosaltres, vós havíeu mogut
ells, elles, vostès havien mogut
Passat simple
jo moguí
tu mogueres
ell, ella, vostè mogué
nosaltres moguérem
vosaltres, vós moguéreu
ells, elles, vostès mogueren
Passat perifràstic
jo vaig moure
tu vas (vares) moure
ell, ella, vostè va moure
nosaltres vam (vàrem) moure
vosaltres, vós vau (vàreu) moure
ells, elles, vostès van (varen) moure
Passat anterior
jo haguí mogut
tu hagueres mogut
ell, ella, vostè hagué mogut
nosaltres haguérem mogut
vosaltres, vós haguéreu mogut
ells, elles, vostès hagueren mogut
Passat anterior perifràstic
jo vaig haver mogut
tu vas haver mogut
ell, ella, vostè va haver mogut
nosaltres vam haver mogut
vosaltres, vós vau haver mogut
ells, elles, vostès van haver mogut
Futur
jo mouré
tu mouràs
ell, ella, vostè mourà
nosaltres mourem
vosaltres, vós moureu
ells, elles, vostès mouran
Futur perfet
jo hauré mogut
tu hauràs mogut
ell, ella, vostè haurà mogut
nosaltres haurem mogut
vosaltres, vós haureu mogut
ells, elles, vostès hauran mogut
Condicional
jo mouria
tu mouries
ell, ella, vostè mouria
nosaltres mouríem
vosaltres, vós mouríeu
ells, elles, vostès mourien
Condicional perfet
jo hauria (haguera) mogut
tu hauries (hagueres) mogut
ell, ella, vostè hauria (haguera) mogut
nosaltres hauríem (haguérem) mogut
vosaltres, vós hauríeu (haguéreu) mogut
ells, elles, vostès haurien (hagueren) mogut

moure

Mode subjuntiu

Present
jo mogui, moga (val.)
tu moguis, mogues (val.)
ell, ella, vostè mogui, moga (val.)
nosaltres moguem
vosaltres, vós mogueu
ells, elles, vostès moguin, moguen (val.)
Perfet
jo hagi (haja) mogut
tu hagis (hages) mogut
ell, ella, vostè hagi (haja) mogut
nosaltres hàgim (hàgem) mogut
vosaltres, vós hàgiu (hàgeu) mogut
ells, elles, vostès hagin (hagen) mogut
Imperfet
jo mogués, moguera (val.)
tu moguessis, mogueres (val.), moguesses
ell, ella, vostè mogués, moguera (val.)
nosaltres moguéssim, moguérem (val.), moguéssem
vosaltres, vós moguéssiu, moguéreu (val.), moguésseu
ells, elles, vostès moguessin, mogueren (val.), moguessen
Plusquamperfet
jo hagués (haguera) mogut
tu haguessis (hagueres) mogut
ell, ella, vostè hagués (haguera) mogut
nosaltres haguéssim (haguérem) mogut
vosaltres, vós haguéssiu (haguéreu) mogut
ells, elles, vostès haguessin (hagueren) mogut

moure

Imperatiu

Present
tu mou
ell, ella, vostè mogui, moga (val.)
nosaltres moguem
vosaltres, vós moveu
ells, elles, vostès moguin, moguen (val.)

moure

Formes no personals

Formes no personals
Infinitiu moure
Infinitiu compost haver mogut
Gerundi movent
Gerundi compost havent mogut
Participi mogut, moguda, moguts, mogudes