Conjugació del verb «morir»

Compartiu

Escriviu el verb que voleu cercar i premeu el botó de cerca.

O llisteu els verbs que comencin per:
A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z

morir

Mode indicatiu

Present
jo moro (cent.), muir (val.), mor (bal.)
tu mors
ell, ella, vostè mor
nosaltres morim
vosaltres, vós moriu
ells, elles, vostès moren
Perfet
jo he mort
tu has mort
ell, ella, vostè ha mort
nosaltres hem mort
vosaltres, vós heu mort
ells, elles, vostès han mort
Imperfet
jo moria
tu mories
ell, ella, vostè moria
nosaltres moríem
vosaltres, vós moríeu
ells, elles, vostès morien
Plusquamperfet
jo havia mort
tu havies mort
ell, ella, vostè havia mort
nosaltres havíem mort
vosaltres, vós havíeu mort
ells, elles, vostès havien mort
Passat simple
jo morí
tu morires
ell, ella, vostè morí
nosaltres morírem
vosaltres, vós moríreu
ells, elles, vostès moriren
Passat perifràstic
jo vaig morir
tu vas (vares) morir
ell, ella, vostè va morir
nosaltres vam (vàrem) morir
vosaltres, vós vau (vàreu) morir
ells, elles, vostès van (varen) morir
Passat anterior
jo haguí mort
tu hagueres mort
ell, ella, vostè hagué mort
nosaltres haguérem mort
vosaltres, vós haguéreu mort
ells, elles, vostès hagueren mort
Passat anterior perifràstic
jo vaig haver mort
tu vas haver mort
ell, ella, vostè va haver mort
nosaltres vam haver mort
vosaltres, vós vau haver mort
ells, elles, vostès van haver mort
Futur
jo moriré
tu moriràs
ell, ella, vostè morirà
nosaltres morirem
vosaltres, vós morireu
ells, elles, vostès moriran
Futur perfet
jo hauré mort
tu hauràs mort
ell, ella, vostè haurà mort
nosaltres haurem mort
vosaltres, vós haureu mort
ells, elles, vostès hauran mort
Condicional
jo moriria
tu moriries
ell, ella, vostè moriria
nosaltres moriríem
vosaltres, vós moriríeu
ells, elles, vostès moririen
Condicional perfet
jo hauria (haguera) mort
tu hauries (hagueres) mort
ell, ella, vostè hauria (haguera) mort
nosaltres hauríem (haguérem) mort
vosaltres, vós hauríeu (haguéreu) mort
ells, elles, vostès haurien (hagueren) mort

morir

Mode subjuntiu

Present
jo mori, muira (val.)
tu moris, muires (val.)
ell, ella, vostè mori, muira (val.)
nosaltres morim
vosaltres, vós moriu
ells, elles, vostès morin, muiren (val.)
Perfet
jo hagi (haja) mort
tu hagis (hages) mort
ell, ella, vostè hagi (haja) mort
nosaltres hàgim (hàgem) mort
vosaltres, vós hàgiu (hàgeu) mort
ells, elles, vostès hagin (hagen) mort
Imperfet
jo morís, morira (val.)
tu morissis, morires (val.), morisses
ell, ella, vostè morís, morira (val.)
nosaltres moríssim, morírem (val.), moríssem
vosaltres, vós moríssiu, moríreu (val.), morísseu
ells, elles, vostès morissin, moriren (val.), morissen
Plusquamperfet
jo hagués (haguera) mort
tu haguessis (hagueres) mort
ell, ella, vostè hagués (haguera) mort
nosaltres haguéssim (haguérem) mort
vosaltres, vós haguéssiu (haguéreu) mort
ells, elles, vostès haguessin (hagueren) mort

morir

Imperatiu

Present
tu mor
ell, ella, vostè mori, muira (val.)
nosaltres morim
vosaltres, vós moriu
ells, elles, vostès morin, muiren (val.)

morir

Formes no personals

Formes no personals
Infinitiu morir
Infinitiu compost haver mort
Gerundi morint
Gerundi compost havent mort
Participi mort, morta, morts, mortes