Conjugació en català del verb «inhibir»

Compartiu

Escriviu el verb que voleu cercar i premeu el botó de cerca.

inhibir

Indicatiu Subjuntiu Imperatiu Formes no personals Definició

Mode indicatiu

Present
inhibeixo (cent.), inhibesc (val., bal.), inhibisc (val.)
inhibeixes, inhibixes (val.)
inhibeix, inhibix (val.)
inhibim
inhibiu
inhibeixen, inhibixen (val.)
Perfet
he inhibit
has inhibit
ha inhibit
hem inhibit
heu inhibit
han inhibit
Imperfet
inhibia
inhibies
inhibia
inhibíem
inhibíeu
inhibien
Plusquamperfet
havia inhibit
havies inhibit
havia inhibit
havíem inhibit
havíeu inhibit
havien inhibit
Passat simple
inhibí
inhibires
inhibí
inhibírem
inhibíreu
inhibiren
Passat perifràstic
vaig inhibir
vas (vares) inhibir
va inhibir
vam (vàrem) inhibir
vau (vàreu) inhibir
van (varen) inhibir
Passat anterior
haguí inhibit
hagueres inhibit
hagué inhibit
haguérem inhibit
haguéreu inhibit
hagueren inhibit
Passat anterior perifràstic
vaig haver inhibit
vas haver inhibit
va haver inhibit
vam haver inhibit
vau haver inhibit
van haver inhibit
Futur
inhibiré
inhibiràs
inhibirà
inhibirem
inhibireu
inhibiran
Futur perfet
hauré inhibit
hauràs inhibit
haurà inhibit
haurem inhibit
haureu inhibit
hauran inhibit
Condicional
inhibiria
inhibiries
inhibiria
inhibiríem
inhibiríeu
inhibirien
Condicional perfet
hauria (haguera) inhibit
hauries (hagueres) inhibit
hauria (haguera) inhibit
hauríem (haguérem) inhibit
hauríeu (haguéreu) inhibit
haurien (hagueren) inhibit

Tornar a l'índex

Mode subjuntiu

Present
inhibeixi, inhibesca / inhibisca (val.), inhibesqui (bal.)
inhibeixis, inhibesques / inhibisques (val.), inhibesquis (bal.)
inhibeixi, inhibesca / inhibisca (val.), inhibesqui (bal.)
inhibim, inhibiguem (bal.)
inhibiu, inhibigueu (bal.)
inhibeixin, inhibesquen / inhibisquen (val.), inhibesquin (bal.)
Perfet
hagi (haja) inhibit
hagis (hages) inhibit
hagi (haja) inhibit
hàgim (hàgem) inhibit
hàgiu (hàgeu) inhibit
hagin (hagen) inhibit
Imperfet
inhibís, inhibira (val.)
inhibissis, inhibires (val.), inhibisses
inhibís, inhibira (val.)
inhibíssim, inhibírem (val.), inhibíssem
inhibíssiu, inhibíreu (val.), inhibísseu
inhibissin, inhibiren (val.), inhibissen
Plusquamperfet
hagués (haguera) inhibit
haguessis (hagueres) inhibit
hagués (haguera) inhibit
haguéssim (haguérem) inhibit
haguéssiu (haguéreu) inhibit
haguessin (hagueren) inhibit

Tornar a l'índex

Mode imperatiu

Present
 
inhibeix, inhibix (val.)
inhibeixi, inhibesca / inhibisca (val.), inhibesqui (bal.)
inhibim, inhibiguem (bal.)
inhibiu
inhibeixin, inhibesquen / inhibisquen (val.), inhibesquin (bal.)

Tornar a l'índex

Formes no personals

Formes no personals
Infinitiu inhibir
Infinitiu compost haver inhibit
Gerundi inhibint
Gerundi compost havent inhibit
Participi inhibit , inhibida , inhibits , inhibides

Tornar a l'índex

Definició

  1. Impedir a algú que prossegueixi.
  2. Detenir o disminuir la intensitat d’una activitat.
  3. Eludir la intervenció en alguna qüestió.

La definició del verb prové del Viccionari i està sotmesa a les condicions de la llicència Creative Commons Reconeixement-CompartirIgual (CC BY-SA 3.0). Podeu millorar-la editant la seva entrada al Viccionari.

Tornar a l'índex

Abreviatures
  • cent. forma verbal d'ús en la variant central i nord-occidental
  • val. forma verbal d'ús en la variant valenciana
  • bal. forma verbal d'ús en la variant balear
  • ort. pre-2017. forma vàlida en l'ortografia anterior a l'any 2017

O llisteu els verbs que comencen per:
A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z

Aquest diccionari s'ha generat a partir de les dades lingüístiques del diccionari de Softcatalà publicat amb llicència dual LGPL v2.1 i GPL v2. Les definicions dels verbs provenen del Viccionari i es publiquen sota llicència de Creative Commons Reconeixement/Compartir-Igual.