infirmar
Indicatiu Subjuntiu Imperatiu Formes no personals Definició
Mode indicatiu
Present
| infirmo (cent.), infirme (val.), infirm (bal.) |
| infirmes |
| infirma |
| infirmem, infirmam (bal.) |
| infirmeu, infirmau (bal.) |
| infirmen |
Perfet
| he infirmat |
| has infirmat |
| ha infirmat |
| hem infirmat |
| heu infirmat |
| han infirmat |
Imperfet
| infirmava |
| infirmaves |
| infirmava |
| infirmàvem |
| infirmàveu |
| infirmaven |
Plusquamperfet
| havia infirmat |
| havies infirmat |
| havia infirmat |
| havíem infirmat |
| havíeu infirmat |
| havien infirmat |
Passat simple
| infirmí |
| infirmares |
| infirmà |
| infirmàrem |
| infirmàreu |
| infirmaren |
Passat perifràstic
| vaig infirmar |
| vas (vares) infirmar |
| va infirmar |
| vam (vàrem) infirmar |
| vau (vàreu) infirmar |
| van (varen) infirmar |
Passat anterior
| haguí infirmat |
| hagueres infirmat |
| hagué infirmat |
| haguérem infirmat |
| haguéreu infirmat |
| hagueren infirmat |
Passat anterior perifràstic
| vaig haver infirmat |
| vas haver infirmat |
| va haver infirmat |
| vam haver infirmat |
| vau haver infirmat |
| van haver infirmat |
Futur
| infirmaré |
| infirmaràs |
| infirmarà |
| infirmarem |
| infirmareu |
| infirmaran |
Futur perfet
| hauré infirmat |
| hauràs infirmat |
| haurà infirmat |
| haurem infirmat |
| haureu infirmat |
| hauran infirmat |
Condicional
| infirmaria |
| infirmaries |
| infirmaria |
| infirmaríem |
| infirmaríeu |
| infirmarien |
Condicional perfet
| hauria (haguera) infirmat |
| hauries (hagueres) infirmat |
| hauria (haguera) infirmat |
| hauríem (haguérem) infirmat |
| hauríeu (haguéreu) infirmat |
| haurien (hagueren) infirmat |
Mode subjuntiu
Present
| infirmi, infirme (val.) |
| infirmis, infirmes (val.) |
| infirmi, infirme (val.) |
| infirmem |
| infirmeu |
| infirmin, infirmen (val.) |
Perfet
| hagi (haja) infirmat |
| hagis (hages) infirmat |
| hagi (haja) infirmat |
| hàgim (hàgem) infirmat |
| hàgiu (hàgeu) infirmat |
| hagin (hagen) infirmat |
Imperfet
| infirmés, infirmara (val.), infirmàs (val., bal.) |
| infirmessis, infirmares (val.), infirmassis (bal.), infirmesses, infirmasses (val., bal.) |
| infirmés, infirmara (val.), infirmàs (val., bal.) |
| infirméssim, infirmàrem (val.), infirmàssim (bal.), infirméssem, infirmàssem (val., bal.) |
| infirméssiu, infirmàreu (val.), infirmàssiu (bal.), infirmésseu, infirmàsseu (val., bal.) |
| infirmessin, infirmaren (val.), infirmassin (bal.), infirmessen, infirmassen (val., bal.) |
Plusquamperfet
| hagués (haguera) infirmat |
| haguessis (hagueres) infirmat |
| hagués (haguera) infirmat |
| haguéssim (haguérem) infirmat |
| haguéssiu (haguéreu) infirmat |
| haguessin (hagueren) infirmat |
Mode imperatiu
Present
| infirma |
| infirmi, infirme (val.) |
| infirmem |
| infirmeu, infirmau (bal.) |
| infirmin, infirmen (val.) |
Formes no personals
Formes no personals
| Infinitiu | infirmar |
|---|---|
| Infinitiu compost | haver infirmat |
| Gerundi | infirmant |
| Gerundi compost | havent infirmat |
| Participi | infirmat , infirmada , infirmats , infirmades |
Definició
- Invalidar, anul·lar.
- Debilitar, afeblir, treure valor.
La definició del verb prové del Viccionari i està sotmesa a les condicions de la llicència Creative Commons Reconeixement-CompartirIgual (CC BY-SA 3.0). Podeu millorar-la editant la seva entrada al Viccionari.
Abreviatures
- cent. forma verbal d'ús en la variant central i nord-occidental
- val. forma verbal d'ús en la variant valenciana
- bal. forma verbal d'ús en la variant balear
- ort. pre-2017. forma vàlida en l'ortografia anterior a l'any 2017