Conjugació en català del verb «inferir»

Compartiu

Escriviu el verb que voleu cercar i premeu el botó de cerca.

inferir

Indicatiu Subjuntiu Imperatiu Formes no personals Definició

Mode indicatiu

Present
infereixo (cent.), inferesc (val., bal.), inferisc (val.)
infereixes, inferixes (val.)
infereix, inferix (val.)
inferim
inferiu
infereixen, inferixen (val.)
Perfet
he inferit
has inferit
ha inferit
hem inferit
heu inferit
han inferit
Imperfet
inferia
inferies
inferia
inferíem
inferíeu
inferien
Plusquamperfet
havia inferit
havies inferit
havia inferit
havíem inferit
havíeu inferit
havien inferit
Passat simple
inferí
inferires
inferí
inferírem
inferíreu
inferiren
Passat perifràstic
vaig inferir
vas (vares) inferir
va inferir
vam (vàrem) inferir
vau (vàreu) inferir
van (varen) inferir
Passat anterior
haguí inferit
hagueres inferit
hagué inferit
haguérem inferit
haguéreu inferit
hagueren inferit
Passat anterior perifràstic
vaig haver inferit
vas haver inferit
va haver inferit
vam haver inferit
vau haver inferit
van haver inferit
Futur
inferiré
inferiràs
inferirà
inferirem
inferireu
inferiran
Futur perfet
hauré inferit
hauràs inferit
haurà inferit
haurem inferit
haureu inferit
hauran inferit
Condicional
inferiria
inferiries
inferiria
inferiríem
inferiríeu
inferirien
Condicional perfet
hauria (haguera) inferit
hauries (hagueres) inferit
hauria (haguera) inferit
hauríem (haguérem) inferit
hauríeu (haguéreu) inferit
haurien (hagueren) inferit

Tornar a l'índex

Mode subjuntiu

Present
infereixi, inferesca / inferisca (val.), inferesqui (bal.)
infereixis, inferesques / inferisques (val.), inferesquis (bal.)
infereixi, inferesca / inferisca (val.), inferesqui (bal.)
inferim, inferiguem (bal.)
inferiu, inferigueu (bal.)
infereixin, inferesquen / inferisquen (val.), inferesquin (bal.)
Perfet
hagi (haja) inferit
hagis (hages) inferit
hagi (haja) inferit
hàgim (hàgem) inferit
hàgiu (hàgeu) inferit
hagin (hagen) inferit
Imperfet
inferís, inferira (val.)
inferissis, inferires (val.), inferisses
inferís, inferira (val.)
inferíssim, inferírem (val.), inferíssem
inferíssiu, inferíreu (val.), inferísseu
inferissin, inferiren (val.), inferissen
Plusquamperfet
hagués (haguera) inferit
haguessis (hagueres) inferit
hagués (haguera) inferit
haguéssim (haguérem) inferit
haguéssiu (haguéreu) inferit
haguessin (hagueren) inferit

Tornar a l'índex

Mode imperatiu

Present
 
infereix, inferix (val.)
infereixi, inferesca / inferisca (val.), inferesqui (bal.)
inferim, inferiguem (bal.)
inferiu
infereixin, inferesquen / inferisquen (val.), inferesquin (bal.)

Tornar a l'índex

Formes no personals

Formes no personals
Infinitiu inferir
Infinitiu compost haver inferit
Gerundi inferint
Gerundi compost havent inferit
Participi inferit , inferida , inferits , inferides

Tornar a l'índex

Definició

  1. Treure conseqüència o deduir una cosa d'altra.

La definició del verb prové del Viccionari i està sotmesa a les condicions de la llicència Creative Commons Reconeixement-CompartirIgual (CC BY-SA 3.0). Podeu millorar-la editant la seva entrada al Viccionari.

Tornar a l'índex

Abreviatures
  • cent. forma verbal d'ús en la variant central i nord-occidental
  • val. forma verbal d'ús en la variant valenciana
  • bal. forma verbal d'ús en la variant balear
  • ort. pre-2017. forma vàlida en l'ortografia anterior a l'any 2017

O llisteu els verbs que comencen per:
A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z

Aquest diccionari s'ha generat a partir de les dades lingüístiques del diccionari de Softcatalà publicat amb llicència dual LGPL v2.1 i GPL v2. Les definicions dels verbs provenen del Viccionari i es publiquen sota llicència de Creative Commons Reconeixement/Compartir-Igual.