Conjugació del verb «fer»

Compartiu

Escriviu el verb que voleu cercar i premeu el botó de cerca.

O llisteu els verbs que comencin per:
A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z

fer

Mode indicatiu

Present
jo faig, faç (bal.)
tu fas
ell, ella, vostè fa
nosaltres fem, feim (bal.)
vosaltres, vós feu, feis (bal.)
ells, elles, vostès fan
Perfet
jo he fet
tu has fet
ell, ella, vostè ha fet
nosaltres hem fet
vosaltres, vós heu fet
ells, elles, vostès han fet
Imperfet
jo feia
tu feies
ell, ella, vostè feia
nosaltres fèiem / féiem
vosaltres, vós fèieu / féieu
ells, elles, vostès feien
Plusquamperfet
jo havia fet
tu havies fet
ell, ella, vostè havia fet
nosaltres havíem fet
vosaltres, vós havíeu fet
ells, elles, vostès havien fet
Passat simple
jo fiu
tu feres
ell, ella, vostè feu / féu, fé (bal.)
nosaltres férem
vosaltres, vós féreu
ells, elles, vostès feren
Passat perifràstic
jo vaig fer
tu vas (vares) fer
ell, ella, vostè va fer
nosaltres vam (vàrem) fer
vosaltres, vós vau (vàreu) fer
ells, elles, vostès van (varen) fer
Passat anterior
jo haguí fet
tu hagueres fet
ell, ella, vostè hagué fet
nosaltres haguérem fet
vosaltres, vós haguéreu fet
ells, elles, vostès hagueren fet
Passat anterior perifràstic
jo vaig haver fet
tu vas haver fet
ell, ella, vostè va haver fet
nosaltres vam haver fet
vosaltres, vós vau haver fet
ells, elles, vostès van haver fet
Futur
jo faré
tu faràs
ell, ella, vostè farà
nosaltres farem
vosaltres, vós fareu
ells, elles, vostès faran
Futur perfet
jo hauré fet
tu hauràs fet
ell, ella, vostè haurà fet
nosaltres haurem fet
vosaltres, vós haureu fet
ells, elles, vostès hauran fet
Condicional
jo faria
tu faries
ell, ella, vostè faria
nosaltres faríem
vosaltres, vós faríeu
ells, elles, vostès farien
Condicional perfet
jo hauria (haguera) fet
tu hauries (hagueres) fet
ell, ella, vostè hauria (haguera) fet
nosaltres hauríem (haguérem) fet
vosaltres, vós hauríeu (haguéreu) fet
ells, elles, vostès haurien (hagueren) fet

fer

Mode subjuntiu

Present
jo faci, faça (val.)
tu facis, faces (val.)
ell, ella, vostè faci, faça (val.)
nosaltres fem, facem (bal.)
vosaltres, vós feu, faceu (bal.)
ells, elles, vostès facin, facen (val.)
Perfet
jo hagi (haja) fet
tu hagis (hages) fet
ell, ella, vostè hagi (haja) fet
nosaltres hàgim (hàgem) fet
vosaltres, vós hàgiu (hàgeu) fet
ells, elles, vostès hagin (hagen) fet
Imperfet
jo fes, fera (val.)
tu fessis, feres (val.), fesses
ell, ella, vostè fes, fera (val.)
nosaltres féssim, férem (val.), féssem
vosaltres, vós féssiu, féreu (val.), fésseu
ells, elles, vostès fessin, feren (val.), fessen
Plusquamperfet
jo hagués (haguera) fet
tu haguessis (hagueres) fet
ell, ella, vostè hagués (haguera) fet
nosaltres haguéssim (haguérem) fet
vosaltres, vós haguéssiu (haguéreu) fet
ells, elles, vostès haguessin (hagueren) fet

fer

Imperatiu

Present
tu fes, fé (bal.)
ell, ella, vostè faci, faça (val.)
nosaltres fem, facem (bal.)
vosaltres, vós feu, feis (bal.)
ells, elles, vostès facin, facen (val.)

fer

Formes no personals

Formes no personals
Infinitiu fer
Infinitiu compost haver fet
Gerundi fent
Gerundi compost havent fet
Participi fet, feta, fets, fetes