Conjugació del verb «declinar»

Compartiu

Escriviu el verb que voleu cercar i premeu el botó de cerca.

O llisteu els verbs que comencin per:
A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z

declinar

Mode indicatiu

Present
jo declino (cent.), decline (val.), declín (bal.)
tu declines
ell, ella, vostè declina
nosaltres declinem, declinam (bal.)
vosaltres, vós declineu, declinau (bal.)
ells, elles, vostès declinen
Perfet
jo he declinat
tu has declinat
ell, ella, vostè ha declinat
nosaltres hem declinat
vosaltres, vós heu declinat
ells, elles, vostès han declinat
Imperfet
jo declinava
tu declinaves
ell, ella, vostè declinava
nosaltres declinàvem
vosaltres, vós declinàveu
ells, elles, vostès declinaven
Plusquamperfet
jo havia declinat
tu havies declinat
ell, ella, vostè havia declinat
nosaltres havíem declinat
vosaltres, vós havíeu declinat
ells, elles, vostès havien declinat
Passat simple
jo decliní
tu declinares
ell, ella, vostè declinà
nosaltres declinàrem
vosaltres, vós declinàreu
ells, elles, vostès declinaren
Passat perifràstic
jo vaig declinar
tu vas (vares) declinar
ell, ella, vostè va declinar
nosaltres vam (vàrem) declinar
vosaltres, vós vau (vàreu) declinar
ells, elles, vostès van (varen) declinar
Passat anterior
jo haguí declinat
tu hagueres declinat
ell, ella, vostè hagué declinat
nosaltres haguérem declinat
vosaltres, vós haguéreu declinat
ells, elles, vostès hagueren declinat
Passat anterior perifràstic
jo vaig haver declinat
tu vas haver declinat
ell, ella, vostè va haver declinat
nosaltres vam haver declinat
vosaltres, vós vau haver declinat
ells, elles, vostès van haver declinat
Futur
jo declinaré
tu declinaràs
ell, ella, vostè declinarà
nosaltres declinarem
vosaltres, vós declinareu
ells, elles, vostès declinaran
Futur perfet
jo hauré declinat
tu hauràs declinat
ell, ella, vostè haurà declinat
nosaltres haurem declinat
vosaltres, vós haureu declinat
ells, elles, vostès hauran declinat
Condicional
jo declinaria
tu declinaries
ell, ella, vostè declinaria
nosaltres declinaríem
vosaltres, vós declinaríeu
ells, elles, vostès declinarien
Condicional perfet
jo hauria (haguera) declinat
tu hauries (hagueres) declinat
ell, ella, vostè hauria (haguera) declinat
nosaltres hauríem (haguérem) declinat
vosaltres, vós hauríeu (haguéreu) declinat
ells, elles, vostès haurien (hagueren) declinat

declinar

Mode subjuntiu

Present
jo declini, decline (val.)
tu declinis, declines (val.)
ell, ella, vostè declini, decline (val.)
nosaltres declinem
vosaltres, vós declineu
ells, elles, vostès declinin, declinen (val.)
Perfet
jo hagi (haja) declinat
tu hagis (hages) declinat
ell, ella, vostè hagi (haja) declinat
nosaltres hàgim (hàgem) declinat
vosaltres, vós hàgiu (hàgeu) declinat
ells, elles, vostès hagin (hagen) declinat
Imperfet
jo declinés, declinara (val.), declinàs (val., bal.)
tu declinessis, declinares (val.), declinassis (bal.), declinesses, declinasses (val., bal.)
ell, ella, vostè declinés, declinara (val.), declinàs (val., bal.)
nosaltres declinéssim, declinàrem (val.), declinàssim (bal.), declinéssem, declinàssem (val., bal.)
vosaltres, vós declinéssiu, declinàreu (val.), declinàssiu (bal.), declinésseu, declinàsseu (val., bal.)
ells, elles, vostès declinessin, declinaren (val.), declinassin (bal.), declinessen, declinassen (val., bal.)
Plusquamperfet
jo hagués (haguera) declinat
tu haguessis (hagueres) declinat
ell, ella, vostè hagués (haguera) declinat
nosaltres haguéssim (haguérem) declinat
vosaltres, vós haguéssiu (haguéreu) declinat
ells, elles, vostès haguessin (hagueren) declinat

declinar

Imperatiu

Present
tu declina
ell, ella, vostè declini, decline (val.)
nosaltres declinem
vosaltres, vós declineu, declinau (bal.)
ells, elles, vostès declinin, declinen (val.)

declinar

Formes no personals

Formes no personals
Infinitiu declinar
Infinitiu compost haver declinat
Gerundi declinant
Gerundi compost havent declinat
Participi declinat, declinada, declinats, declinades