Conjugació del verb «dar»

Compartiu

Escriviu el verb que voleu cercar i premeu el botó de cerca.

O llisteu els verbs que comencin per:
A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z

dar

Mode indicatiu

Present
jo
tu
ell, ella, vostè
nosaltres dem, dam (bal.)
vosaltres, vós deu, dau (bal.)
ells, elles, vostès
Perfet
jo he dat
tu has dat
ell, ella, vostè ha dat
nosaltres hem dat
vosaltres, vós heu dat
ells, elles, vostès han dat
Imperfet
jo dava
tu daves
ell, ella, vostè dava
nosaltres dàvem
vosaltres, vós dàveu
ells, elles, vostès daven
Plusquamperfet
jo havia dat
tu havies dat
ell, ella, vostè havia dat
nosaltres havíem dat
vosaltres, vós havíeu dat
ells, elles, vostès havien dat
Passat simple
jo di
tu dares
ell, ella, vostè da
nosaltres dàrem
vosaltres, vós dàreu
ells, elles, vostès daren
Passat perifràstic
jo vaig dar
tu vas (vares) dar
ell, ella, vostè va dar
nosaltres vam (vàrem) dar
vosaltres, vós vau (vàreu) dar
ells, elles, vostès van (varen) dar
Passat anterior
jo haguí dat
tu hagueres dat
ell, ella, vostè hagué dat
nosaltres haguérem dat
vosaltres, vós haguéreu dat
ells, elles, vostès hagueren dat
Passat anterior perifràstic
jo vaig haver dat
tu vas haver dat
ell, ella, vostè va haver dat
nosaltres vam haver dat
vosaltres, vós vau haver dat
ells, elles, vostès van haver dat
Futur
jo daré
tu daràs
ell, ella, vostè darà
nosaltres darem
vosaltres, vós dareu
ells, elles, vostès daran
Futur perfet
jo hauré dat
tu hauràs dat
ell, ella, vostè haurà dat
nosaltres haurem dat
vosaltres, vós haureu dat
ells, elles, vostès hauran dat
Condicional
jo daria
tu daries
ell, ella, vostè daria
nosaltres daríem
vosaltres, vós daríeu
ells, elles, vostès darien
Condicional perfet
jo hauria (haguera) dat
tu hauries (hagueres) dat
ell, ella, vostè hauria (haguera) dat
nosaltres hauríem (haguérem) dat
vosaltres, vós hauríeu (haguéreu) dat
ells, elles, vostès haurien (hagueren) dat

dar

Mode subjuntiu

Present
jo
tu
ell, ella, vostè
nosaltres dem
vosaltres, vós deu
ells, elles, vostès
Perfet
jo hagi (haja) dat
tu hagis (hages) dat
ell, ella, vostè hagi (haja) dat
nosaltres hàgim (hàgem) dat
vosaltres, vós hàgiu (hàgeu) dat
ells, elles, vostès hagin (hagen) dat
Imperfet
jo des, dara (val.), das (val., bal.)
tu dessis, dares (val.), dassis (bal.), desses, dasses (val., bal.)
ell, ella, vostè des, dara (val.), das (val., bal.)
nosaltres déssim, dàrem (val.), dàssim (bal.), déssem, dàssem (val., bal.)
vosaltres, vós déssiu, dàreu (val.), dàssiu (bal.), désseu, dàsseu (val., bal.)
ells, elles, vostès dessin, daren (val.), dassin (bal.), dessen, dassen (val., bal.)
Plusquamperfet
jo hagués (haguera) dat
tu haguessis (hagueres) dat
ell, ella, vostè hagués (haguera) dat
nosaltres haguéssim (haguérem) dat
vosaltres, vós haguéssiu (haguéreu) dat
ells, elles, vostès haguessin (hagueren) dat

dar

Imperatiu

Present
tu da
ell, ella, vostè
nosaltres dem
vosaltres, vós deu, dau (bal.)
ells, elles, vostès

dar

Formes no personals

Formes no personals
Infinitiu dar
Infinitiu compost haver dat
Gerundi dant
Gerundi compost havent dat
Participi dat, dada, dats, dades